czym kierować się przy wyborze butelki dla noworodka
fot. unsplash.com

Niemowlak potrafi przespać nawet kilkanaście godzin w ciągu dnia. Jest to dla niego bardzo ważna część dnia, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do regenerowania się małego organizmu. Pościel i materac to bardzo oczywiste elementy wyposażenia łóżeczka, ale co jeszcze powinno się w nim znaleźć? Jakie gadżety i akcesoria powinni kupić rodzice?

Oglądając łóżeczka dziecięce w telewizji, na stronach magazynów dla rodziców i na sklepowych wystawach, często spotykamy się z idealnie stworzoną kompozycją, która pasuje do pokoiku dziecięcego. Łóżeczka są wypełnienie dużą ilością maskotek, leży tam piękna pościel, a na pałąkach są porozwieszane najróżniejsze zabawki i karuzele. Nie zawsze zakup takiego zestawu jest dobrym rozwiązaniem. Może wyglądać naprawdę pięknie, ale niestety nie będzie wygodny podczas wykonywana codziennych czynności przy dziecku. 

Niezbędne elementy wyposażenia łóżeczka

Materacyk, który znajdzie się w łóżeczku musi być nowy. Nie powinno się kupować materaca używanego, ponieważ na każdym materacu powstają odgniecenia w miejscu, gdzie leżało dziecko. Takie odgniecenia zdecydowanie najczęściej pojawiają się na materacach piankowych. Najlepszym materacem będzie ten wykonany z naturalnego włókna kokosowego lub materac lateksowy. Przed dokonaniem zakupu powinno sprawdzić się, czy po naciśnięciu materaca wraca on do pierwotnego kształtu. Jeżeli tak, śmiało możesz wybrać ten model. 

Ochraniacz na materacyk to nieoceniona ochrona w przypadku przesiąknięcia pieluszki lub ulania maluszka. Ochraniacz można w bardzo łatwy sposób wytrzeć lub wyprać. Pamiętaj jednak, żeby najpierw kupić materac, a dopiero później ochraniacz na niego.

łóżeczko dostawne czy warto kupić dla noworodka
fot. pixabay.com

Prześcieradło z gumką to kolejna niezbędna rzecz, która powinna znaleźć się w dziecięcym łóżeczku. Najlepiej wybierać prześcieradła bawełniane lub z miękkiego frotte. Prześcieradło z gumką należy kupić w rozmiarze materaca. Jeżeli zdecydujesz się na prześcieradło bez gumki pamiętaj, aby wybrać rozmiar większy, aby mieć zapas i podczas ścielenia łóżka wsunąć je pod materac. Należy posiadać kilka sztuk prześcieradeł do dziecięcego łóżeczka. 

Cienki kocyk lub kołderka do przykrycia niemowlaka też przydadzą się w łóżeczku. Pamiętaj, aby nie wybierać zbyt dużych rozmiarów okrycia. Ze względów bezpieczeństwa kocyk lub kołderka powinny być w miarę małe (tak, aby umożliwić przykrycie dziecka), ale nie na tyle duże, żeby dziecko mogło samodzielnie nakryć się na główkę. Ciekawą alternatywą dla tego rodzaju okryć jest zakup śpiworka do spania dostosowanego do pory roku. 

Akcesoria, które mogą okazać się przydatne 

Ochraniacze na szczebelki nie są rzeczą niezbędną, ale mogą znacznie poprawić bezpieczeństwa malucha. Dzięki nim, niemowlak nie uderzy się przypadkowo w główkę o szczebelki. Jednak jeżeli Twoje dziecko jest spokojnie i nie zauważysz u niego nadmiernej ruchliwości nie ma potrzeby, aby kupować ochraniacze. Poleca się je raczej dla dzieci, które maja trudności z zasypianiem i kręcą się w łóżeczku.

akcesoria do spania dla niemowlaka
fot. pixabay.com

Karuzela z zabawkami na łóżeczko może okazać się bardzo pomocna przy zasypiany. Karuzele najczęściej wyposażone są w pozytywkę, która gra uspokajające melodie i dzięki temu maluch szybciej zasypia. Niektóre modele karuzeli mają także czujnik dźwięku i gdy maluch zakwili uruchamiają automatycznie melodyjkę. 

Czy zabawki są koniecznością w dziecięcym łóżeczku?

Do łóżeczka niemowlaka nie powinno wkładać się maskotek i innych pluszaków. Mimo tego, że jest to bardzo urokliwy widok, to dziecko do około 9-10 miesiąca życia nie będzie bawiło się maskotkami. We wczesnych miesiącach życia dziecka, pluszaki będą tylko zbierały kurz i zajmowały miejsce w łóżeczku. Nie należy także umieszczać w łóżeczku grzechotek. Niemowlak na pewno będzie się nimi bawił w ciągu dnia, ale gdy zaśnie rodzice koniecznie muszą je wyciągać  z łóżeczka. Zdecydowanie lepiej jest postawić na zabawki na pałąku, który przyczepia się do łóżeczka. Można stosować naprawdę różne konfiguracje i rodzaje zabawek. Alternatywą dla pałąka z zabawkami jest zakup karuzeli z pozytywką, która również powinna zaciekawić malucha. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here