sposoby na zajęcie czasu dziecka
fot. pixabay.com

Rodzice bardzo dobrze znają sytuację, gdy ich dziecko nudzi się i potrzebuje uwagi, a oni w tym momencie muszą wykonać coś bardzo pilnego. Prowadzenie ważnej rozmowy telefonicznej nie jest łatwe, gdy masz obok siebie nudzącą się pociechę, a przecież nie jesteś w stanie czytać w tym samym czasu bajki. Przedstawiamy kilka prostych porad, jak zająć dziecko i zyskać dzięki temu kilka wolnych chwil.

Kolorowanki z internetu 

organizacja czasu dla dziecka
fot. pixabay.com

Dzieciaki uwielbiają kolorować, a jeszcze większą przyjemność sprawia im kolorowanie ulubionych postaci z bajek. W sieci znajdziesz mnóstwo darmowych kolorowanek, które można wydrukować. Wystarczy dać maluchowi kredki i do dzieła! Dziecko przepadnie w swojej kolorowej krainie na kilka dobrych chwil, a rodzic może w tym czasie ugotować obiad.

Baza z poduszek

Kto z nas dorosłych nie miał w dzieciństwie takiej bazy? Na pewno większość miała, ale nie zawsze chciało się ją samodzielnie zbudować. Pomóż dziecku w budowaniu fundamentów poduszkowej bazy, a resztą na pewno zajmie się samo. Do zabawy nie potrzeba wiele. Wystarczy krzesło, duży koc i kanapa, aby zbudować prawdziwa fortecę. Maluch na pewno z przyjemnością rozpocznie urządzanie wnętrza i „zamieszka” tam ze swoimi ulubionymi pluszakami. 

Gry planszowe

Nie można zapomnieć o najbardziej oczywistym sposobie na zabawę, czyli grach planszowych. Wiele z nich oferuje samodzielną rozgrywkę i dziecko na pewno na jakiś czas pochłonie się grą. Nie jest to jednak rozrywka na dłuższy czas, ponieważ dzieciaki raczej szybko nudzą się samodzielną grą, ale na czas wykonania pilnego telefonu na pewno maluch będzie zajęty. Warto jednak zwrócić uwagę, czy dana gra nie zawiera zbyt małych elementów, które dziecko może włożyć do buzi i połknąć. 

Książeczki do origami

sposoby na dziecięcą nudę
fot. pixabay.com

Fajną alternatywą dla kolorowanek są książeczki z origami. Dzieciaki na podstawie wzoru mogą tworzyć różnego rodzaju wzory i konstrukcje. Najważniejsze jest to, że nie potrzebują do tego pomocy rodzica, który w tym czasie może zająć się swoimi obowiązkami. Książeczka zawiera gotowe, powycinane elementy, które należy tylko wydrzeć ze stron książki i można składać najróżniejsze i kolorowe konstrukcje. 

Ciastolina lub piaskolina

Jest to naprawdę fajna zabawa, kiedy w domu akurat powinno być cicho. Na rynku dostępne są całe zestawy ciastoliny lub piaskoliny z foremkami w różnych kształtach. Można nawet kupić zestaw do robienia ciasta (niejadalnego oczywiście!). Masę można także przygotować samodzielnie. Jest to zdecydowanie tańsza opcja, ale masa nie będzie Miałą takiej samej konsystencji, jak ta kupiona w sklepie. 

Zabawa kolorowym ryżem

Kolejna zabawa sensoryczna, której elementy można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy dowolna ilość ryżu i barwniki spożywcze w różnych kolorach. Cały proces barwienia można wykonać razem z maluchem. Będzie to dla niego niesamowita frajda! Dziecko będzie mogło obserwować jak ryż stopniowo zmienia swój kolor z białego. Zabarwiony ryż musi zostać ostudzony i pozostawiony do wyschnięcia. Po tym czasie dziecko może spokojnie się nim bawić, układając na stole różne ciekawe elementy i obrazki. Barwiony ryż można spokojnie przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez wiele lat. 

Książeczki do czytania lub ulubione czasopisma 

Który maluch nie ma ulubionej serii bajek lub czasopism? Większość uwielbia, to co akurat jest na topie. Jeżeli rodzice w danym momencie nie mogą akurat czytać dziecku bajki, mogą je zająć w inny sposób. Daj dziecku jego ulubioną książeczkę lub czasopismo i pozwól na samodzielne przeglądanie. Fajnym pomysłem jest także wybranie się do miejskiej biblioteki, która ma szeroki księgozbiór książeczek dla dzieci. 

Przedstawione pomysły na pewno nie sprawdzą się przez dłuższy czas, ale w sytuacjach awaryjnych można z nich skorzystać. Dziecko powinno zająć się daną rzeczą choćby na kwadrans, a rodzic może w tym czasie wykonać np. pilny telefon lub położyć spać młodsze dziecko. Pomysł na samodzielne spędzanie czasu trzeba dobrać do dziecka, ponieważ nie każdy maluch zechce samodzielnie przeglądać książeczkę lub kolorować. 

1 KOMENTARZ

  1. […] Tor, po którym mogą zjeżdżać samochodziki to marzenie każdego małego kierowcy. Na rynku dostępny jest szeroki wybór takich zjeżdżalni dla aut, ale my zdecydowanie polecamy te wykonane z drewna. Maleńkie autka mogą pokonywać nawet wiele poziomów oferowanych przez tor. Zabawka pomaga zrozumieć dziecku zasady ruchu i grawitacji. Dodatkowo, jest to ciekawe rozwiązanie, jeżeli rodzice potrzebują chwili wolnego czasu.  […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here