najlepszy wózek dla dziecka
fot. pixabay. com

Wybór idealnego wózka to problem, z którym musi zmierzyć się każdy rodzic. Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań, najlepiej zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii, które pomogą zawęzić grono wózków, które najlepiej spełnią oczekiwania rodziców. Co jest najważniejsze i czym powinni kierować się rodzice?

Budżet, który rodzice przeznaczą na wózek

Podstawowym pytaniem jakie powinno zostać postawione jest to czy wózek ma być nowy czy używany. To zdecydowanie pomoże określić widełki cenowe, które interesują przyszłych rodziców.  Nowy wózek jest znacznie droższą inwestycją, ale wtedy masz pewność, że zakupiony egzemplarz ma gwarancję producenta oraz jest w nienaruszonym stanie. Decydując się na zwózek z drugiej ręki konieczne będzie upewnienie się, że jest z nim wszystko w porządku. Najlepiej, aby osoba, od której kupujesz była pierwszym właścicielem. Zapytaj również o gwarancję. Być może, wózek nadal ją ma, ale jeżeli nie, to wcale nie oznacza, że jego stan jest zły. Przy zakupie dokładnie obejrzyj egzemplarz, aby upewnić się, że wszystko z nim w porządku. 

Typ wózka – głęboki, 2w1, a może 3w1?

Każdy z typów wózka, spełnia inne funkcje i rodzice powinni brać to pod uwagę przy wyborze. Producenci oferują tradycyjne wózki głębokie, wózki 2w1 oraz 3w1. Wózek 2w1 oferuję gondolę oraz spacerówkę, a w wózku 3w1 dochodzi jeszcze funkcja fotelika samochodowego. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór wózka 3w1. Wychodzi to zdecydowanie taniej niż zakup wszystkich poszczególnych elementów oddzielnie, a także jest to bardzo wygodna opcja. Rodzice, którzy mogą przeznaczyć większa kwotę na wózek dla malucha, mogą pomyśleć o wózku głębokim i wraz z wiekiem dziecka dokupić spacerówkę oraz w razie potrzeby fotelik, lub o wózku głęboko-spacerowym.

Wytrzymałość stelaża 

Istotną kwestią jest trwałość materiałów, z których wykonano wózek dziecięcy. Jeżeli planujesz większą liczbę dzieci i chcesz korzystać z jednego wózka, to warto rozejrzeć się za czymś trwalszym. Podobnie sprawa wygląda, gdy będziesz chciała sprzedać wózek. Egzemplarz wykonany z bardziej wytrzymałych materiałów nie zniszczy się tak szybko i będzie służył kolejnemu właścicielowi. 

Warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonano gondolę oraz stelaż. Istotną kwestią jest możliwość uprania materiału, który powinien być łatwy do zdemontowania. Dotyczy to głównie spacerówek, ponieważ to właśnie one noszą dość widoczne ślady po użytkowaniu, np. po bucikach lub jedzeniu. 

Wielkość gondoli wózka

Producenci oferują dwa typy gondoli – wąskie i długie oraz szerokie i krótkie. Kwestia wielkości gondoli jest uzależniona od wielkości dziecka. Jeżeli lekarz prowadzący stwierdzi, że dziecko będzie duże (około 4 kg) to warto dokładnie przyjrzeć się wielkościom gondoli oferowanym przez rynek. Dodatkowo spacerówka powinna mieć możliwość rozkładania się całkowicie na płasko lub chociaż prawie na płasko. 

podróże z dzieckiem
fot. pixabay.com

Wzrost rodziców jest bardzo ważny przy wyborze wózka dla dziecka

Niezwykle ważny przy wyborze jest wzrost rodziców. Najlepiej wybrać wózek z możliwością regulacji rączki. Może to być zarówno rączka teleskopowa, która umożliwia chowanie i wysuwanie, jak i rączka umożliwiająca zmianę kąta nachylenia. Dobrze jest sprawdzić to od razu na miejscu w sklepie i wspólnie podjąć decyzję. 

Koła wózka

Na rynku istnieją wózki z kołami w liczbie trzech oraz czterech. Koła różnią się także między sobą wielkością. Dostępne są wózki z kołami o tej samej wielkości oraz mniejszymi kołami z przodu i większymi z tyłu wózka. Producenci umożliwiają wybór pomiędzy kołami pompowanymi wykonanymi z gumy oraz kołami, których nie trzeba pompować i które wykonane są z pianki. Te drugie są zdecydowanie lżejsze od kół gumowych. Koła z pianki świetnie sprawdzą się dla rodziców mieszkających w mieście. Natomiast koła gumowe posiadają dobrą amortyzację i sprawdzą się dla rodziców, którzy lubią wycieczki i chcą zabierać w nie dzieci. Takie koła sprawdzą się na terenach nierównych. 

Możliwość rozłożenia wózka na mniejsze elementy

jak wybrać wózek dla malucha
fot. pixabay. com

Rodzice, którzy planują przewożenie wózka w aucie powinni zwrócić uwagę na możliwość rozłożenia go na mniejsze elementy. Najlepiej jest przymierzyć rozłożony wózek i sprawdzić, czy nie zajmie on zbyt dużo miejsca w bagażniku. Kolejną istotną kwestią z tym związaną jest waga poszczególnych elementów i łatwość montażu i demontażu. Jeżeli przyszła mama planuje często podróżować sama z maluchem, powinna sprawdzić, czy nie będzie to dla niej problemem. 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here