Jazda na rowerze to jedna z najlepszych aktywności, którą można wykonywać od małego. Dzieci od małego przyzwyczajane są do pędu powietrza i podróżowania z rodzicami w fotelikach rowerów. Z czasem przychodzi jednak taki moment, że maluch chce samodzielnie spróbować jazdy na rowerze.
Wiemy, już na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego rowerka i jak dobrać odpowiedni rozmiar. Teraz przyszedł czas na ranking najlepszych rowerków dla Waszych pociech!
Rowerki biegowe 10 i 12”
Pierwszym rowerkiem dla dziecka jest przeważnie tzw. biegówka. To właśnie na nim maluch poznaje zasady łapania równowagi, a w razie jej stracenia szybko może dotknąć stopami ziemi. Rowerek trzyletniego dziecka powinien mieć koła 10 lub 12”. Rodzice, którzy zastanawiają się nad zakupem rowerka z pedałami powinni zwrócić uwagę, czy dany model posiada osłonę na łańcuch. Konstrukcja sprzętu nie powinna być zbyt skomplikowana. W tym wieku dzieci nie potrzebują przerzutek czy przednich hamulców. Dla trzylatka w zupełności wystarczy hamulec uruchamiany naciśnięciem pedałów.
Rowerek powinien zachwycać dziecko wyglądem, aby chętnie z niego korzystało. Rodzice nie powinni zapomnieć o wyposażeniu malucha w kask i ochraniacze. Pierwsze próby bywają dość kiepskie i może zdarzyć się sporo upadków.
- B’Twin Run Ride to rowerek biegowy z niższej półki cenowej. Rowerek posiada w zestawie odpinany hamulec. Producent umożliwia dobranie opon według nawierzchni, po której będzie jeździć dziecko. Do wyboru są opony typowo na asfalt lub bardziej terenowe na drogi gruntowe.
- Kross Mini to rowerek dostępny w aż czterech kolorach. Rowerek posiada hamulec, który podłączony jest do tylnego koła.
- Drewniany rowerek biegowy Wishbone Bike to dość interesująca propozycja dla rodziców, którzy chcą, aby rowerek „rósł” wraz z dzieckiem. Producent dał możiwość złożenia go aż na trzy sposoby. Pierwszy to rowerek na trzech kołach już dla roczniaka. Im dziecko starsze, tym więcej możliwości, ponieważ trójkołowiec zamienia się w rowerek na dwóch kołach, a jego wysokość zależy od ustawienia ramy (można to zrobić na 2 sposoby).
Rowerki 16”
Dziecko w wieku 4-5 lat śmiało może próbować swoich sił na rowerku z kołami 16”. Tu także należy zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie łańcucha. Równie ważne jest sprawdzenie hamulca z przodu. Nie może on być zbyt mocno wyregulowany, ponieważ może prowadzić do upadku po wcześniejszym zablokowaniu koła. Co do przerzutek, w tym wieku również nie są koniecznością.
- Kross Denis to rowerek z aluminiowa ramą i hamulcami przednim oraz tylnim. Model wyposażony jest w pełni osłoniony łańcuch oraz boczne kółka, która można w każdej chwili odkręcić. Kross Leo to nieco tańszy odpowiednik Denisa. Posiada stalową ramę i jest nieznacznie od niego cięższy. Dla dziewczynek przeznaczone sa modele Polly i Lilly.
- Canyon Offspring AL 16 to model dla bardziej zaawansowanych dzieci. Rower został przystosowany do ostrej jazdy po nieutwardzonych drogach i lasach. Wielu dzieciakom na pewno przypadnie do gustu ze względu na swój nieszablonowy wygląd. Przednia opona ma wielkość 18”, natomiast tylna 16”. Oba koła wyposażono w hamulce tarczowe, a całość dopełnia automatyczna przerzutka. Rower występuje także w wersji dla starszych dzieci z kołami 20 i 24”.
Rowery 20”
Dzieci w wielki około 7 lat, przechodzą na rowery z kołami 20”. Można powiedzieć, że takie rowery to już mniejsze wersje rowerów dla dorosłych. Posiadają dwa hamulce i tylną przerzutkę. Modele od tego rozmiaru są najczęściej wyposażone w dodatkowe rzeczy, np. amortyzatory. Warto pamiętać, że im więcej „bajerów” posiada rower, tym jest on cięższy.
- CTM Scooby dostępny jest w trzech wersjach tego modelu. Pierwszy z nich nie ma przerzutek, ale posiada dwa hamulce. Drugi model wyposażono w przerzutkę tylną. Trzeci posiada dodatkowo amortyzator w przednim kole. Producent oferuje również model CTM Jerry oraz CTM Maggie (wersja dla dziewczynek).
- Maxim MJ 4.2 można kupić w dwóch wersjach. Jedna z przerzutką, a druga bez. Model dostępny jest również w wersji dla dziewczynek.
Im starsze dziecko, tym wybór rowerów będzie większy. Rowery z kołami w rozmiarze 24 i 26” to tak naprawdę kopie rowerów dla dorosłych. Dziecko ma już wtedy szeroki wybór kolorów, dodatków oraz akcesoriów i może czerpać jeszcze większą frajdę z jazdy.
[…] popularnym podział wielkości to 12”, 16” oraz 20”. Zdarzają się jednak rowerki o wielkości kół 14 i […]