pierwszy rowerek dla dziecka
fot. pixabay.com

Wybór rowerka dla dziecka jest trudnym zadaniem, zwłaszcza jeżeli rodzice nie wiedzą, które kwestie są najważniejsze. Jak dopasować model do wieku i wzrostu dziecka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiemy w poniższym poradniku.

Na początku warto zaznaczyć, że to dziecko powinno wyrazić chęć jazdy na rowerze. Na pewno sprawa wygląda inaczej w przypadku dzieci, które miały choćby do czynienia z rowerkiem biegowym. Nie można jednak zmuszać pociechy do szybszej jazdy (nawet z asekuracją) czy w ogóle jazdy, jeżeli dziecko tego nie chce. Często zdarza się też, że dzieci są między sobą porównywane, ale nie jest to dobre dla ich psychiki. To, że czterolatek znajomych jeździ samodzielnie na rowerku nie oznacza, że Twój pięciolatek musi mieć równie perfekcyjnie opanowaną tę umiejętność. 

Rozmiar kół w rowerku dziecięcym

Każdy producent na swojej stronie ma podaną tabelę i według tego można dobrać rozmiar kół do wzrostu dziecka. Zawsze należy sugerować się tylko tabelką danego modelu, ponieważ rozmiary mogą się nieznacznie różnić w zależności od firmy lub modelu. Ma na to wpływ konstrukcja ramy, ale także badania prowadzone wśród klientów, którzy zakupili dany rowerek. Oprócz sugerowania się tabelkami, warto wybrać się z dzieckiem do sklepu, aby mogło samodzielnie sprawdzić, czy rowerek jest odpowiedni. Na miejscu można także liczyć na pomoc specjalisty.

Najbardziej popularnym podział wielkości to 12”, 16” oraz 20”. Zdarzają się jednak rowerki o wielkości kół 14 i 18”.

Przyjmuje się, że dla dziecka w wieku od 4 do 6 lat odpowiednia wielkość kół to 16”. Należy jednak pamiętać, żeby nie sugerować się podanym wiekiem. Kluczową rolę odgrywa tu wzrost dziecka. Jedno dziecko w wieku 5 lat będzie wyższe, a drugie niższe i będą potrzebowały zupełnie inny rozmiar kół. 

Pierwszy rowerek dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą sprawą jest odpowiedź na pytanie „Czy dziecko jeździło na rowerku biegowym lub rowerku z kołami wielkości 12″?”. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, oznacza to, że dziecko potrafi już samodzielnie utrzymywać równowagę. Wybierając rowerek należy zwrócić uwagę na jego wagę. Cięższe rowerki są odpowiednie do płaskich powierzchni takich jak np. chodnik w parku. Dziecko nie odczuwa wtedy, aż tak wagi samego sprzętu. Jeżeli jednak maluch jeździ dużo po terenie nierównym, pagórkowatym to zdecydowanie lepszy rozwiązaniem będzie dla niego rowerek o mniejszej wadze. 

wybór pierwszego rowerka
fot. pixabay.com

Dzieci, które przesiadają się „biegówek” nie potrzebują bocznych kółek. Potrafią już samodzielnie utrzymać równowagę. Muszą tylko opanować sztukę posługiwania się pedałami. Dzieciaki dość szybko łapią ten temat, ale zdarzają się wyjątki, które niechętnie i powoli zaczynają pedałować. W takim przypadku, można pedały odkręcić i dać dziecku trochę czasu, aby zapoznało się i oswoiło z nowym sprzętem. Po jakimś czasie, ponownie montuje się pedały.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku dzieci wcześniej jeżdżących na rowerkach trójkołowych lub nie korzystających dotąd z biegówek. Takie dzieciaki nie potrafią jeszcze samodzielnie utrzymać równowagi. Dla nich trzeba wybrać rowerek z kijkiem i bocznymi kółkami. Najlepiej wybrać model, który posiada te rzeczy w swoim wyposażeniu. 

Inne istotne kwestie dotyczące rowerków

Nigdy nie należy kupować rowerka większego, który posłuży przez kilka lat (tak tylko wydaje się rodzicom). Odpowiednio dobrany rozmiar rowerka gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo podczas jego użytkowania. Jazda na takim sprzęcie jest naprawdę przyjemna i nie zrazi dziecka. W przypadku rowerków, które posiadają hamulce tylne i przednie, warto sprawdzać działanie tego drugiego. Maluch z łatwością powinien sięgać do niego, a naciskanie nie może sprawiać żadnych problemów. 

rowerek dla malucha
fot. pixabay.com

Producenci coraz częściej montują dodatkowe wyposażenie w swoim sprzęcie. Mogą to być błotniki, kolorowe kosze czy dzwonki. Jeżeli motywuje to dziecko do jazdy, nie ma przeciwwskazań, aby rowerek to posiadał. Zdarza się jednak, że zamiast jeździć nasza pociecha tylko dzwoni dzwonkiem. Można go wtedy z łatwością zdemontować. 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli rowerków dziecięcych w różnych wersjach kolorystycznych. Przeważnie zachowany jest podział na różowe/fioletowe dla dziewczynek i zielone/niebieskie dla chłopców. Ceny rowerków zaczynają się już od 400 zł. Górna granica cenowa to nawet 2000 zł, jeżeli chcemy kupić rowerek lekki i z wyższej półki. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here