jaki materacyk wybrać do dziecięcego łóżeczka
fot. pixabay.com

Odpowiednio dobrany materac to podstawa właściwego rozwoju malucha. Niezależnie od wielkości łóżeczka, to właśnie materac odpowiada za zdrowe kształtowanie się kręgosłupa i odpowiedniej postawy już od pierwszych dni dziecka. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego materaca?

Pierwsze miesiące życia maluch spędza głównie w łóżeczku. Aby zapewnić mu odpowiedni rozwój, konieczne jest zastosowanie najlepszych akcesoriów. Odpowiednio dobrany materacyk wpłynie korzystnie nie tylko na jakość snu, ale przede wszystkim na zdrowie maluszka. Wybór tego właściwego materaca jest niezwykle trudny, ponieważ producenci prześcigają się w ich produkcji. Rynek oferuje cały szereg materaców, które różnią się materiałem, typem pokrowca oraz całą konstrukcją. 

Przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka

Kluczowa kwestią podczas wyboru materacyka jest zwrócenie uwagi na wszelkie atesty materiałów i tworzyw, z którego wykonano materac. Posiadanie certyfikatów i atestów jest niezwykle ważne, ponieważ tylko one potwierdzają, że cała konstrukcja nie zagraża dziecku i nie narazi go na niebezpieczeństwo. Istnieje wiele różnych certyfikatów i atestów, które pomogą rodzicom w wyborze. Jednym z certyfikatów jest ten uzyskany do Instytutu Matki i Dziecka. Wśród atestów można znaleźć np. Oeko-tex Standard 100. Potwierdzi on brak niebezpiecznych substancji chemicznych w produkcie. 

Twardość materaca 

Należy pamiętać, że kręgosłup małego dziecka musi być równomiernie podpierany. Najlepszym wyborem będzie materac średnio-twardy, który nie będzie posiadał wyznaczonych stref, tzn. nie będzie określone, gdzie powinna znajdować się główka dziecka, a gdzie nóżki. Materace bezstrefowe charakteryzują się tez tym, że nie pojawiają się na nich odkształcenia, więc nie musisz martwić się, że w miejscu główki lub pupy powstanie „dołek”. 

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy materac będzie odpowiedni dla dziecka jest ustawienie go pod ścianą. Jeżeli materac nie przewróci się to oznacza to, że jest odpowiedni. Producenci najczęściej oferują dwie twardości w jednym materacu. Strona, która jest twardsza świetnie sprawdzi się w przypadku noworodków i niemowląt, które jeszcze nie raczkują. Strona miękka sprawdzi się w przypadku dzieci starszych. 

czy warto kupić łóżeczko dostawne
fot. pixabay.com

Nie powinno zwracać się uwagi na materiał, z którego został wykonany materac. To, że jest on cienki i pankowy wcale nie oznacza, że nie będzie odpowiedni dla malucha. Twardość produktu zależy tylko i wyłącznie od gęstości materiału, a nie od jego rodzaju. Tak więc, może okazać się, że cieniutki piankowy materac jest zdecydowanie lepszą opcją od tego grubszego i wykonanego z całkowicie innego materiału. 

Niezwykle ważne jest, aby materac był elastyczny. Można to sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Wystarczy lekko nacisnąć materac. Odpowiedni produkt powinien samodzielnie wrócić do pierwotnego kształtu. 

Jak utrzymać materacyk w czystości?

Najlepszym sposobem na utrzymanie go w czystości jest wietrzenie co dwa lub trzy dni. Dziecięce łóżeczko to prawdziwe siedlisko roztoczy, które rozmnażają się w ciepłych i wilgotnych warunkach. Aby temu zapobiec, należy regularnie wietrzyć materacyk. Gdy dziecko nie śpi, zdejmuj pościel i prześcieradło. Zapewni to świeży dostęp powietrza do materaca. W chłodne dni można stawiać materac na kwadrans obok uchylonego okna. 

Odkurzanie materacyka powinno być comiesięczną rutyną. Pozwoli to pozbyć się wszelkich resztek włosów, naskórka, a także resztek roztoczy, których nie udało się pozbyć podczas wietrzenia. 

Jeżeli materac dziecka ma obie strony o tej samej twardości, warto obracać go co kilka miesięcy. Nie dotyczy to materacy, które są przeznaczone dla noworodków i starszych niemowląt. Takie modele mają przeważnie różną twardość po obu stronach. Materac można obracać góra-dół, ale warto również zamieniać go stronami lewo-prawo (tam gdzie wcześniej była główka, teraz będą nóżki). Dzięki temu unikniesz również powstawania odgnieceń, które mogą się pojawić, gdy dziecko śpi tylko na jednej stronie materacyka. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here