ranking wózków dla dzieci
fot. unsplash.com

Wózek spacerowy może okazać się przydatny dla dziecka już po ukończeniu 6 miesiąca życia. Jednak większość rodziców nie wie, kiedy tak naprawdę powinno zamienić się wózek głęboki na spacerowy. Kiedy to zrobić i jak wybrać wózek, który będzie komfortowy dla obu stron?

Oczywiste jest, że wózek głęboki powinien zostać zamieniony na spacerówkę, kiedy przestanie już wystarczać dziecku. Tak naprawdę, w wózku głębokim dziecko może jeździć aż do ukończenia roku. Jednak pierwsze próby siadania są podejmowane znacznie wcześniej. Może mieć to miejsce nawet w 6 miesiącu życia. Maluch, który zaczyna siadać nie chce już leżeć grzecznie w wózku, zaczyna płakać i to powinien być właśnie sygnał dla rodzica, który powinien dokonać zakupu spacerówki. Może się jednak zdarzyć, że Twoje dziecko przestanie się po prostu mieścić w gondoli, ale niestety nie będzie jeszcze siadać. 

Niemowlę zaczyna podejmować pierwsze próby siadania

Jest to najbardziej jasny sygnał dla rodzica. Dziecko podejmuje próby siadania, następnie zaczyna już samo siadać, oglądać świat, kręcić i przekręcać. Ścianki gondoli są dość niskie i powoduje to niezwykle niebezpieczną sytuację dla maleństwa. Niektóre wózki głębokie posiadają szelki, które nieco poprawiają bezpieczeństwo, ponieważ można nimi przypiąć dziecko. 

Rodzice powinni zamienić gondolę na spacerówkę już w momencie, kiedy dziecko pierwszy raz usiadło samo. 

Niemowlak nie mieści się w gondoli 

Konieczność wymiany wózka na ten przeznaczony dla starszych dzieci powinien nastąpić również w sytuacji, gdy dziecko najzwyczajniej wyrosło z niego. Niezależnie od tego czy ma cztery czy sześć miesięcy, konieczny będzie zakup spacerówki lub po prostu większej gondoli. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. 

najlepsze wózki 2w1 dla dzieci
fot. unsplash.com

Wózek głęboki jest niekoniecznie dobrym wyborem, ponieważ może okazać się przydatny tylko na 2-3 miesiące, jednak jest najzdrowszą opcją dla niemowlaka. Jednak, jeżeli zdecydujesz się na spacerówkę koniecznie zwróć uwagę, czy pozwala ona na rozłożenie oparcia całkowicie do pozycji poziomej. Jest to niezwykle ważne dla kręgosłupa malucha. Oparcie powinno być również bardzo dobrze usztywnione. 

Jaką spacerówkę wybrać?

Kolejnym wyzwaniem jest wybór najlepszego wózka spacerowego, który spełni oczekiwania dziecka i rodziców. Oprócz podstawowych kwestii dotyczących wielkości i materiału, z którego wykonano kółka oraz ich amortyzacji, należy pamiętać, że wózki spacerowe typu parasolka pod żadnym względem nie nadają się na niemowlaków. Wszystko przez brak usztywnionego oparcia oraz brak możliwości rozłożenia go do pozycji poziomej. 

Wybierając spacerówkę koniecznie zwróć uwagę na to, czy oparcie się rozkłada. Nawet starsze dzieci podczas spacerów mogą być znużone i bedą chciały uciąć sobie drzemkę. Spanie lub nawet zwykłe siedzenie zbyt długo w tej samej pozycji może przełożyć się na zbyt duże obciążenie bioderek. Z tego względu, oparcie powinno umożliwiać całkowite rozłożenie oraz nie powinno być zbyt twarde (chociaż musi mieć usztywnienie). Podczas podejmowania decyzji o konkretnym modelu należy także uwzględnić, że dziecko będzie podróżowało w spacerówce zimą. Dlatego siedzisko powinno posiadać odpowiednią szerokość, aby dziecko ubrane w kombinezon na spokojnie się w nim zmieściło. 

wózki 2w1 dla maluchów
fot. unsplash.com

Niezwykle ważną kwestią z punktu widzenia rodzice jest regulowana rączka. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, jeżeli rodzice znacznie różnią się wzrostem. Przyda się na pewno także duży kosz pod wózkiem, który umożliwi transport zakupów lub w lato zmieści zabawki do piaskownicy. 

Ciekawym rozwiązaniem jest również przekładaną rączka w spacerówce. Dzięki niej, rodzic może ustawić wózek tak, aby widzieć swoje dziecko. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie zwłaszcza podczas deszczowych lub wietrznych dnia. Pozwoli także ukryć maluszka przed słońcem. Dzięki przekładanej rączce, dziecko będzie mogło siedzieć przodem lub tyłem do kierunku jazdy.  Z punktu widzenia dziecka, w wózku spacerowym przyda się podnoszony podnóżek. Podczas krótkiej drzemki nóżki dziecka nie będą narażone z zwisanie, a dodatkowo maluch będzie mógł przybrać wygodniejszą pozycję podczas spania. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here