akcesoria dla wcześniaka, które powinny znaleźć się w każdej wyprawce
fot. pixabay.com

Kiedy dziecko przychodzi na świat znacznie wcześniej jest to dla rodziców ogromnie stresujący moment. Terminem wcześniak określa się dziecko, które przyszło na świat przed 37 tygodniem ciąży. Niestety rodzice nie są przygotowani na takie sytuacje. Jest to duży szok zarówno dla małego dziecka, jak i jego rodziców. Jakie akcesoria dla wcześniaków powinni posiadać rodzice w wyprawce dla noworodka?

Dziecko urodzone dużo wcześniej przed planowanym terminem porodu nie jest gotowe na samodzielne funkcjonowanie w świecie. Takie dzieci są znacznie bardziej narażone na złapanie infekcji i zakażenia oraz mają problemy z podstawowymi czynnościami życiowymi takimi jak oddychanie oraz widzenie. Wcześniak potrzebuje znacznie więcej uwagi i troski od swoich rodziców niż dziecko urodzone w terminie. 

wcześniak co kupić dla najmniejszego członka rodziny
fot. pixabay.com

Jak dbać o wcześniaka? 

Jak już wspominaliśmy, urodzenie dziecka znacznie przed terminem porodu to ogromny szok dla rodziców. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak należy zajmować się takim dzieckiem. A nie jest to wcale takie proste! Rodzice wcześniaków mają bardzo wiele pytań, obaw i wątpliwości, co do opieki nad maleństwem. W pierwszej kolejności powinni udać się do lekarza. Na oddziale neonatologicznym, czyli tam gdzie na początku swoje życia leży wcześniak, lekarze i pielęgniarki objaśnią wszelkie wątpliwości świeżo upieczonych rodziców, odpowiedzą na ich pytania oraz przekażą wiedzę na temat pielęgnacji malucha. Warto również zajrzeć na strony internetowe, które są skarbnicą wiedzy w tym temacie. Na rządowej stronie www.wczesniaki.org.pl znajdziecie wiele informacji na przeróżne tematy związane z dziećmi urodzonymi przed planowanym terminem porodu, a na stronie www.wczesniak.pl możecie przeczytać informacje z pierwszej ręki od rodziców wcześniaków. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w zupełnie inny sposób i każde wymaga innych zachowań ze strony rodziców i opiekunów. 

wcześniak co powinno znaleźć się w jego wyprawce
fot. pixabay.com

Niezależnie od tego, każdy rodzic powinien posiadać w wyprawce kilka niezbędnych akcesoriów, które pomogą w opiece nad wcześniej maleństwiem. 

  • Specjalny smoczek dla wcześniaków np. MAM PREEMIE 3 – jest przeznaczony dla dziecki, które po urodzeniu ważyły od 1600 do 2500 g. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju smoczka zapewnisz dziecku prawidłowy rozwój szczęki oraz odpowiednia stymulację ssania (niezależnie od tego czy karmisz piersią czy też butelką).
  • Kojec dla wcześniaków jest również przydatną rzeczą chociażby z tego względu, że dziecko czuje się w nim bezpieczniej. Ciekawym zastosowaniem kojca jest stosowanie go jako posłania dla dziecka, które rodzice chcą mieć w swoim łóżku. 
  • Specjalnie wyprofilowana waga do mierzenia ciężaru wcześniaka to niezbędna rzecz w wyprawce wcześniaka. Na rynku dostępne są wagi, które pozwalają na obliczanie różnicy w wadze na podstawie wcześniej dokonanych pomiarów. Ważne jest, aby wybrać taką wagę, w które maluchowi będzie wygodnie. Należy brać pod uwagę, że maluch może być ruchliwy i waga powinna umożliwić zważenie go. Dzięki wadze, rodzice będą w stanie sprawdzić, czy ich maluch prawidłowo przybiera.
  • Proces przewijania może być bardzo niekomfortowy dla maluszka. Z pomocą przyjdą podkłady, które można stosować na wszelkie powierzchnie, na których przewijasz dziecko. Dzięki temu, jego malutkie ciałko będzie odizolowane od chłodnej powierzchni. 
  • Pieluchy jednorazowe przeznaczone dla najmniejszych dzieci – należy wybrać kilka rodzajów od różnych firm, aby zorientować się, które najbardziej przypadną Wam do gustu. Ważne jest również zwrócenie uwagi, czy maluszek nie dostaje podrażnień od konkretnego rodzaju pieluch. Powinny być one maksymalnie miękkie i delikatne dla skóry dziecka. 
  • W przypadku wystąpienia podrażnień warto mieć zawsze pod ręką maść Alantan Plus. Nie jest to duży wydatek, a może okazać się niezastąpiony w przypadku leczenia podrażnień i odparzeń. Znacznie złagodzi także dopiero powstające stany zapalne. 
  • Krem natłuszczający to kolejny niezbędny produkt w wyprawce małego członka rodziny. Pozwoli na ochronę delikatnej skóry wcześniaka. Dzięki regularnemu natłuszczaniu na skórze dziecka powstaje ochronna warstwa, która zabezpiecza skórę przed utratą wody.
  • Niania elektroniczna to niezbędna rzecz w pokoiku dziecięcym. Oczywiście nic nie zastąpi czujnego oka mamy czy taty, ale kiedy chcesz na chwilę oddalić się od malucha może okazać się niezastąpiona. Urządzenie zareaguje nawet na ciche kwilenie dziecka i wyśle powiadomienie na telefon rodzica. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here