smoczek dla wcześniaka i niemowlaka
fot. pixabay.com

Rynek oferuje dwa materiały, z których wykonane są smoczki. Jednym z nich jest silikon, a drugim kauczuk pod postacią lateksu. Czy materiał, z którego wykonany jest smoczek ma większe znaczenie? Który ze smoczków będzie lepszy dla Twojego dziecka?

Wybierając smoczek dla niemowlaka rodzice mają nie lada gratkę. Producenci akcesoriów dla dzieci stale prześcigają się w oferowanych produktach. I tak, na rynku dostępne są przeróżne smoczki – smoczki uspokajacze, smoczki antykolkowe, smoczki małe i smoczki duże, smoczki przeznaczone do mleka oraz takie do kaszek… Wybór jest naprawdę duży i nic dziwnego, że rodzice nie potrafią wybrać najlepszego artykułu. Na pierwszy rzut oka każdy smoczek różni się przede wszystkim kolor. Jedne są żółte (wykonane z lateksu), a drugie przezroczyste (wykonane z silikonu).

Smoczek lateksowy a silikonowy

Smoczek wykonany z lateksu to inaczej smoczek kauczukowy. Z tego materiału wykonuje się cały szereg przedmiotów. Lateks jest materiałem w pełni naturalnym i najlepiej naśladuje brodawkę kobiety. Dzieci mogą poczuć się jakby ssały pierś mamy. Niestety jedyną wadą tych smoczków jest charakterystyczny smak i zapach gumy. Nie każde dziecko za nim przepada. Ponadto, smoczek lateksowy może doprowadzić do alergii. 

Smoczek wykonany z silikonu jest bardziej estetyczny z wyglądu. Dodatkowo, silikon jest materiałem sztucznym, który nie wydziela żadnego smaku oraz zapachu. Stosowanie tego rodzaju smoczka nie niesie za sobą ryzyka powstania u dziecka alergii. 

Twardość i trwałość obu smoczków

Smoczki lateksowe są bardzo elastyczne. Guma, z której są wykonane, jest niezwykle miękka i dlatego swoją twardością idealnie udaje kobiecą pierś. Taki smoczek nada się zwłaszcza dla wcześniaków oraz niemowląt, ponieważ ssanie go nie wymaga od dziecka dużych nakładów wysiłku. Zdecydowanym minusem smoczków lateksowych jest ich szybkie zużycie. Guma przechowywana w nieodpowiednich warunkach oraz zbyt długie wyparzanie wpływają na krótką żywotność. Zużyty smoczek jest bardzo kruchy i matowy. Przeważnie nie nadaje się do użytku już po kilku tygodniach. Ze względów higieny i bezpieczeństwa, smoczek lateksowy powinien być wymieniany co 4-6 tygodni.

smoczek lateksowy czy silikonowy który wybrać
fot. pixabay.com

Smoczki wykonane z silikonu są znacznie twardsze, a co za tym idzie bardziej trwałe. Nie każde dziecko poradzi sobie z ssaniem takiego smoczka. Jeśli jednak Twoje dziecko jest zdrowe i nie urodziło się jako wcześniak, to nie powinno mieć z nim problemu. Zwłaszcza, że smoczki silikonowe bardzo dobrze stymulują jamę ustną w kierunku prawidłowego rozwoju. Silikon jest niezwykle odpornym materiałem, który w żadne sposób nie zmienia swojej barwy podczas użytkowania. Jest to także smoczek, który nawet podczas dłuższego wyparzania, nie ulega zniszczeniom.

Odkształcanie się smoczków oraz ich podatność na uszkodzenia

Lateks po kilku tygodniach wyparzania oraz tłuszczu zawartego w pokarmach bardzo łatwo ulegnie uszkodzeniu. Smoczek będzie wtedy rozciągnięty i kleisty. Dość szybko wpłynie to na zaburzenie prawidłowego ssania, co przełoży się na późniejsze powstawanie wad zgryzu. Jednak należy pamiętać, że mimo dość szybkiemu zużyciu, stosowanie smoczka lateksowego nie grozi zakrztuszeniem się przez dziecko kawałkiem gumy. Smoczek będzie się rozciągał, ale guma nie ulegnie przy tym rozerwaniu. 

jaki smoczek dla dziecka wybrać
fot. pixabay.com

Silikon nie ulega odkształceniom. Jest to niezwykle trwały materiał, który świetnie sprawdzi się zwłaszcza przy smoczkach uspokajaczach. Dzięki trwałości i niezmieniania kształtu podczas użytkowania, smoczek lateksowy wpływa pozytywnie na rozwój zgryzu u dziecka. Mimo tego, że smoczek nie ulega rozciąganiu, niestety może się kruszyć. Poleca się go głównie dla dzieci, które  nie mają zębów. Z uwagi na bezpieczeństwo malucha, jeżeli zacznie on ząbkować i pojawią się pierwsze mleczaki, zmień smoczek na lateksowy.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, który ze smoczków jest najlepszy, Każdy z nich ma ogrom zalet, ale posiadają również swoje wady. Przed dokonaniem wyboru należy podejść do sprawy bardzo indywidualnie i rozważyć potrzeby dziecka oraz jego wiek. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here