smoczek do butelki do karmienia jaki wybrać
fot. pixabay.com

Wiedząc już co nieco o smoczkach, może wydawać się, że wybór odpowiedniego smoczka do karmienia butelką to bułka z masłem. Nic bardziej mylnego! Wszystko zależy od wieku dziecka, a dodatkowo każdy smoczek różni się między sobą materiałem i kształtem. Który smoczek wybrać do karmienia butelką?

Widząc niezwykle duży wybór smoczków, bardzo łatwo o zawrót głowy. Producenci oferują naprawdę szeroką gamę dostosowaną do każdego rodzaju butelki na rynku. Oprócz materiału, smoczki różnią się także otworem, przez który pokarm trafia do buzi dziecka. Podpowiadamy, jaki smoczek będzie najlepszy.

Ssanie przez smoczek – na czym to polega?

Niemowlęta podczas karmienia wykonują tak naprawdę trzy podstawowe czynności. Wszystko zaczyna się od ssania, następnie dziecko połyka pokarm i oddycha. Średnio w ciągu jednej minuty niemowlak wykonuje od 50 do nawet 80 ruchów ssących. Połykanie odbywa się co kilkanaście takich ruchów. Brzmi bardzo łatwo i wydaje się, że jest to niezwykle prosta czynność, ale dla malucha jest to połączenie bardzo skomplikowanych czynności. A każda z nich dodatkowo zależy od budowy buzi, układu oddechowego, nerwowego oraz siły odbierania bodźców z otoczenia. 

smoczek do butelki na co zwracać uwagę
fot. pixabay.com

Podczas wybierania odpowiedniego smoczka do karmienia butelką konieczne jest pamiętanie o kilku niezwykle istotnych kwestiach. Oprócz jedzenia, maluch musi włożyć w czynność odpowiednią ilość pracy. Przeważnie karmienie butelką nie wymaga żadnego wysiłku ze strony dziecka. Niemowlęta dość często uważają jedzenie z butelki z niezwykle przyjemne oraz łatwe i domagają się go pomimo dostarczania odpowiedniej ilości pokarmu naturalnego. Łatwość z jaką przychodzi jedzenie z butelki nie zawsze korzystnie wpływa na rozwój zgryzu oraz mowy. Dobranie odpowiedniego smoczka może pomóc zadbać o prawidłowość rozwoju poprzez utrudnianie ssania i mobilizowanie do pracy mięśni. Dzięki wkładaniu odpowiedniej pracy w ssanie, dziecko angażuje około 40 mięśni, których prawidłowy rozwój jest konieczny w nauce mowy oraz braku wad zgryzu.

Czy smoczek powinno się dobierać według wieku?

Najważniejszym kryterium podczas wyboru smoczka do karmienia butelką jest wiek malucha. Producenci określają na butelkach widełki, które powinny być przestrzegane przez rodziców. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które urodziły się w terminie, a ich waga nie odbiega od wyznaczonej normy. Dobranie za małego smoczka dla dziecka może przyłożyć się na dalsze problemy. Za małe i zbyt wąskie smoczki powodują problemy z gryzieniem oraz niekontrolowanym wyciekiem śliny z dziecięcych ust. Przekłada się oto na późniejsze trudności w nauce picia z kubeczka oraz seplenienie. 

Smoczek silikonowy czy lateksowy?

Pod względem trwałości zdecydowanie lepiej jest wybrać smoczek silikonowy. Nie ulega on dużemu zniszczeniu nawet podczas dłuższego wyparzania. Smoczek silikonowy znaczenie lepiej może wpłynąć na kształtowanie narządu mowy oraz języka. Jednak w przypadku wcześniaków poleca się smoczki lateksowe. Są one mniej trwałe, ale bardziej miękkie i elastyczne. 

smoczek dla wcześniaka i niemowlaka
fot. pixabay.com

Dobranie zbyt miękkiego smoczka może doprowadzić do braku stabilności w ustawieniu ust i nieprawidłowym ssaniu. W takim przypadku zamiast ssać, dziecko wyciska pokarm ze smoczka. W przyszłości może mieć przez to problemy z seplenieniem oraz piciem z kubeczka. Smoczek zbyt twardy niepotrzebnie obciąży mięśnie. Wpłynie to niekorzystnie na samą czynność spożywania pokarmu. Dziecko będzie miało trudności z najedzeniem się, ponieważ ssanie będzie go męczyło. 

Wielkość otworów w smoczku do butelki

Odpowiednia wielkość otworu to taka, gdy pokarm swobodnie wypływa, ale nie robi tego za szybko. Przeważnie dziecko karmione butelką je pokarm 10-15 minut. Jeżeli zauważysz, że Twój maluch znacznie szybciej kończy swój posiłek sprawdź, czy mleko nie płynie przez smoczek zbyt szybko. Może to doprowadzić do zadławienia się podczas jedzenia. Natomiast zbyt długie jedzenie (powyżej ustalonego limitu) oznacza, że pokarm płynie za wolno lub smoczek jest zbyt twardy dla dziecka. Źle dobrany smoczek oraz niedostatecznie duży lub za wręcz za duży otwór mogą doprowadzić do stresu i złości podczas spożywania posiłku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here