podróż z noworodkiem do domu po wypisie ze szpitala
fot. unsplash.com

Pierwszym poważnym zadaniem dla każdego taty jest odebranie partnerki wraz z maluchem ze szpitala i zawiezienie ich do domu. Jednak zanim do tego dojdzie i świeżo upieczona mama dostanie wypis, trzeba odpowiednio się do tego przygotować. Jak przygotować noworodka na wyjście ze szpitala?

Nie ma z góry ustalonego czasu pobytu w szpitalu. Wszystko zależy od wielu czynników, do których należą m.in. przebieg porodu, samopoczucie młodej mamy oraz dziecka. Przeważnie jednak kobieta rodząca naturalnie może opuścić szpital już 2-3 dni po porodzie, a kobieta rodząca przez cesarskie cięcie w 4 lub 5 dniu. Niezależnie od tego, lekarz poinformuje Cię dzień wcześniej, abyś na spokojnie mogła spakować niezbędne rzeczy i poinformować partnera o wyjściu ze szpitala. 

Jak powinna ubrać się mama na wyjście ze szpitala?

Zależnie od szpitala możesz posiadać swoje ubrania na sali lub w przechowalni lub osoba towarzysząca będzie musiała zabrać je do domu i przynieść w dniu wypisu. Koniecznie zapytaj lub poszukaj na stronie szpitala, w którym zamierzasz rodzić jak jest w tym przypadku. Najlepiej spakować torbę z rzeczami na powrót ze szpitala znacznie wcześniej. Po porodzie może nie być łatwo pamiętać o wszystkim i lepiej przygotować się wcześniej. Jeżeli jednak z jakichś powodów to tata będzie pakował torbę na powrót, koniecznie przypomnij mu, żeby nie pakował do torby ciuchów sprzed ciąży. Po urodzeniu dziecka brzuch nadal będzie duży i nie zmieści się w ubrania sprzed stanu błogosławionego. Ubrania powinny być wygodne i dostosowane do pogody za oknem. Koniecznie, więc sprawdź pogodę! Najlepiej do torby spakować luźne ciążowe spodnie, bluzkę oraz świeży komplet bielizny. Staraj się wybierać ciemne kolory spodni lub spódnic, które będą dla kobiety znacznie bardziej komfortowe ze względu na trwające krwawienie poporodowe. W chłodniejsze dni warto zabrać również bluzę lub cienką kurtkę. Buty nie powinny mieć obcasów. 

A w co ubrać noworodka?

Zasada jest prosta – dziecko powinno być ubrane tak jak my dodając do tego jeszcze jedną warstwę odzieży. W ciepłe dni można spokojnie postawić na body oraz pajaca. Na główkę dziecko koniecznie nałóż cienką czapeczkę i przykryj je kocykiem. W chłodniejsze dni koniecznie załóż maleństwu body z długim rękawem oraz śpioszki z zakrytymi stopami. Możesz również założyć dziecku lekkie skarpetki i sweterek. Przy pogodzie, która nie przekracza 10 stopni konieczne jest założenie kombinezonu oraz ciepłej czapeczki. Pamiętaj zawsze o zabraniu kocyka. Niezależnie od pogody, maluch powinien być przykryty. Zbędnymi rzeczami będą na pewno buciki oraz części garderoby zakładane przez głowę.

w co ubrać noworodka na wyjście ze szpitala
fot. unsplash.com

Posiłek przed wypisem 

W dniu wypisu nie przysługuje posiłek szpitalny. Podczas załatwiania wszystkich czynności związanych z wyjściem ze szpitala może minąć nawet kilka godzin. Dlatego ważne jest, aby partner  zabrał dla Ciebie kanapkę oraz coś do picia. Ustalcie wspólne, na co masz ochotę. Gdy mama karmi piersią, zdecydowanie lepiej, gdy będzie piła wodę niż napoje słodzone i gazowane. 

Jak podróżować bezpiecznie z noworodkiem?

Zdecydowanie najlepiej będzie, jeżeli dziecko zostanie zaniesione do samochodu już w foteliku. Jest to również zadanie dla taty, ponieważ kobieta po porodzie (niezależnie od jego rodzaju) nie powinna dźwigać ciężarów. Mama powinna siedzieć z dzieckiem z tyłu. Dzięki temu maluch będzie znacznie spokojniejszy. Jednak jeżeli maluch zacznie płakać podczas jazdy, warto zatrzymać auto i zlokalizować przyczynę płaczu. Nigdy nie przyspieszaj w takim wypadku! Podczas postoju uspokójcie dziecki i gdy wszystko będzie porządku, śmiało ruszcie w dalszą podróż. 

poporodowa wyprawka dla mamy i noworodka
fot. unsplash.com

W samochodzie nie powinno otwierać się okien i włączać klimatyzacji. Jeżeli jest upalny dzień lub odwrotnie – dzień jest mroźny, możesz włączyć klimatyzację lub ogrzewanie, ale nigdy nie rób tego na pełną moc. Ustaw minimalny nawiew i nigdy nie kieruj go na dziecko

Podczas przenoszenia do domu toreb pamiętaj, aby na spokojnie zabrać najpierw wszystkie bagaże z samochodu do domu. Dziecko i mama powinni zostać zabrani na samym końcu. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here