wybór smoczka dla małego dziecka
fot. pixabay.com

Smoczek anatomiczny to najczęściej wybierany rodzaj smoczka. Rodzice decydują się na niego, ponieważ najbardziej przypomina brodawkę kobiety. Jest również polecany przez pediatrów. Drugim często wybieranym rodzajem smoczka jest smoczek symetryczny, który z każdej strony ma taki sam kształt. Oba smoczki są świetnym rozwiązaniem, które wpływa bardzo pozytywnie na rozwój zgryzu u niemowląt. Który z nich wybrać dla malucha?

Wśród rodziców krąży bardzo popularny mit na temat szkodliwości smoczka dla zgryzu malucha. Oczywiście każdy smoczek posiada swoje wady, ale smoczki symetryczne oraz anatomiczne posiadają ogrom zalet, które niezwykle pozytywnie wpływają na prawidłowy rozwój zgryzu już od najmłodszych lat. Każdy rodzic powinien jednak indywidualnie podejść do kwestii wyboru smoczka. Wybór powinien zależeć przede wszystkim od funkcjonowania niemowlaka. 

Czy smoczek jest dobrym wyborem dla dziecka?

Podstawową kwestią podczas podejmowania decyzji o wyborze smoczka jest codzienne funkcjonowanie dziecka. Ssanie smoczka nazywane jest ssaniem „nieodżywczym”, ponieważ nie dostarcza dziecku pokarmu. Skoro tak się dzieje to czy ssanie go ma jakikolwiek sens? Oprócz wielu zalet płynących ze stosowania smoczka, jest rownież szereg wad. Najważniejszą z nich jest powstawanie wad zgryzu u malucha. Wpływa to tak na odkształcanie się podniebienia, co znacznie ułatwia powstawanie niewłaściwego oddychania. Dziecko zamiast przez nos, zaczyna oddychać przez usta, co wpływa na powstanie wad wymowy. 

Cechy smoczków anatomicznych i symetrycznych 

Smoczek anatomiczny nazwa się także ortodontycznym. Jego charakterystyczną cechą jest uwypuklenie od strony podniebienia oraz spłaszczenie od strony języka. Kształt smoczka nie jest przypadkowy. Ma on za zadanie maksymalnie dopasować się do kształtu wnętrza jamy ustnej. Ten rodzaj smoczka polecają zwłaszcza stomatolodzy oraz ortodonci. Pozwala on bowiem na wspomaganie rozwoju zgryzu i wyeliminowanie wad wymowy w przyszłości. Podczas stosowanie tego smoczka za każdym razem należy zwrócić uwagę, czy jest on odpowiednio ułożony. Część płaska powinna znajdować się na dole, a wypukła od strony podniebienia. Tylko stosowany w odpowiedni sposób zapewnia prawidłowy rozwój. Jeżeli jednak smoczek został źle włożony przez dorosłego lub dziecko niestety nie będzie on spełniał swojej funkcji.

smoczek dla niemowlaka jak wybrać
fot. pixabay.com

Smoczek symetryczny ma dokładnie tak samo spłaszczoną górę i dół. Nie trzeba, więc zwracać uwagi na jego ułożenie w jamie ustnej malucha. Przez specjalistów uważany jest za najbardziej fizjologiczny w swoim kształcie. Dzięki temu wpływa pozytywnie na prawidłowy rozwój zgryzu oraz w bardzo naturalny sposób utrzymuje rytm ssania. 

Materiał, z którego wykonane są smoczki

Smoczki anatomiczne i symetryczne wykonuje się z silikonu lub kauczuku. Smoczki wykonane z silikonu nie wydzielają żadnego smaku i zapachu. Są bardzo odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne, więc sprawdzą się świetnie podczas długiego wyparzania w gorącej wodzie. Smoczki wykonane z kauczuku niestety mogą wydzielać nieprzyjemny smak i zapach gumy. Są znacznie bardziej podatne na wpływ wysokich temperatur, więc ich zużycie może być szybsze niż w przypadku smoczków silikonowych. 

Dobór idealnego smoczka dla dziecka 

Najważniejszą rzeczą podczas wyboru smoczka jest jego wielkość. Nie należy sugerować się podanym przez producenta na opakowaniu wiekiem dziecka. Każdy niemowlak ma inną budowę jamy ustnej i źle dobrany rozmiar smoczka może prowadzić do dyskomfortu podczas użytkowania. Zawsze trzeba zwracać uwagę na reakcje dziecka podczas ssania. 

Pomimo wielu zalet i wad, nie można jednoznacznie stwierdzić, że należy lub nie należy stosować smoczka. Wszystko zależne jest od indywidualnego rozwoju dziecka. Jeżeli Twoje dziecko rozwija się prawidłowo i nie ma problemów z codziennym uspokajaniem i wyciszaniem to nie poleca się rozpoczynania przygody ze smoczkiem. Pozwoli to uniknąć powstawania wad wymowy oraz zgryzu w przyszłości. Smoczek jest polecany głównie dla dzieci niespokojnych, które za jego pomocą potrafią się wyciszyć i uspokoić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here