Odpowiedni smoczek, który spełni oczekiwania rodziców można wybierać naprawdę długo. Od rodzaju wybranego smoczka zależy rozwój zgryzu i mowy u niemowlaka. Producenci oferują smoczki ortodontyczne, przyjazne dla zgryzu, dynamiczne – który z nich będzie najlepszy dla Twojego dziecka?
Smoczek to rzecz potrzebna w rozwoju dziecka, która nie może być wybrana przez rodziców przypadkowo. Nie należy kierować się przystępną ceną czy ładnym wyglądem. Odpowiednio dobrany smoczek, który nie jest stale stosowany przez niemowlaka, nie przełoży się na problemy ze zgryzem czy naukę mówienia. Jednak źle dobrany smoczek może przynieść więcej szkody niż pożytku. Może wpłynąć na hamowanie rozwoju zębów, co przełoży się na krzywo rosnące mleczaki. Niewłaściwy smoczek może przełożyć się też na znacznie częściej występujące infekcje dróg oddechowych. Powodem tego jest oddychanie ustami zamiast nosem. Ssanie źle dobranego smoczka może także przełożyć się na powstawanie wad wymowy w późniejszym okresie rozwoju.
Budowa smoczka – na co zwracać uwagę?
Uchwyt smoczka powinien być w miarę możliwości gładki, aby dziecko mogło go łatwo chwycić. Niedopuszczalny jest uchwyt z ostrymi krawędziami. Niemowlak może sobie wyrządzić nimi krzywdę. Ponadto, uchwyt smoczka powinien być dobrze zamontowany i nie pozwalający na zdjęcie go.
Wybór główki smoczka to prawdziwe wyzwanie. Producenci oferują główki silikonowe, kauczukowe oraz lateksowe. Pierwsze z nich są na pewno najtrwalsze i podczas ssania nie wyczuwa się żadnego smaku i zapachu. W przypadku główek wykonanych z lateksu, dziecko może niestety wyczuwać smak i zapach gumy. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na twardość główki. Powinna być ona miękka i oferują ją przeważnie smoczki anatomiczne lub ortodontyczne. Posiadają one kształt zbliżony do brodawki kobiecej, więc najlepiej sprawdzą się w przypadku małych dzieci. Jeżeli producent nie zaznaczył informacji o rodzaju smoczka na opakowaniu, koniecznie zwróć uwagę na kształt główki. Powinna być ona spłaszczona w miejscu stykania się z językiem i wypukła w miejscu stykania się z podniebieniem.
Tarcza smoczka również powinna mieć odpowiednią wielkość. Nie może być ona zbyt duża, żeby nie zasłonić noska. Idealna tarcza powinna posiadać na swojej powierzchni niewielkie otwory, które umożliwią odpowiedni przepływ powietrza między ustami a smoczkiem.
Smoczek do stosowania w nocy
Niektóre dzieci są tak przyksyczajone do smoczków, że nie mogą bez niego zasnąć. Są też takie maluchy, które budzą się, gdy wyczują, że smoczek wypadł z ich ust. Ciekawym rozwiązaniem jest zakupienie smoczka z elementami świecącymi w ciemności, aby dziecko w łatwy sposób mogło znaleźć zgubę w łóżeczku. Dla dzieci, które rozpoczęły już samodzielne obracanie się na brzuch, warto wybrać smoczek, który ma składany uchwyt. Dzięki temu, dziecko nie będzie miało odciśniętych elementów na twarzy.
Jak używać smoczka?
Przed pierwszym podaniem smoczka dziecku, koniecznie wyparz go lub wysterylizuj. Mycie i wyparzanie smoczka powinno mieć miejsce przed każdym ponownym podaniem go maluchowi. Jeżeli gazet upadł na podłogę – nigdy nie podawaj go dziecku. Niedopuszczalne jest również oblizanie go i podanie dziecku! Jest to bardzo łatwa droga do zarażenia dziecka rozwijającą się infekcją lub próchnicą. Smoczek, który upadł powinien zostać koniecznie wysterylizowany. Niedopuszczalne jest wieszanie smoczka na szyi dziecka. Jest to prosta droga do stworzenia niebezpieczeństwa, ponieważ dziecko może pociągnąć za wstążeczkę i udusić się. Jeżeli chcesz, aby maluch miał smoczek przy sobie, przymocuj go do ubranka za pomocą specjalnego łańcuszka z klipsem. Jest to najbardziej bezpieczny sposób. Smoczek, którego główka pękła lub zmatowiała nie nadaje się już do użytku. Taki gazet powinien wylądować w koszu, ponieważ luźno wiszące elementy mogą doprowadzić do zakrztuszania się nimi. Podczas spacerów używaj specjalnych pojemniczków na smoczek. Zapewni to higieniczne przechowanie gadżetu i zachowanie czystości podczas użytkowania.