Zakup wózka dla bliźniaków to prawdziwie wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Ogromnie ważna jest przede wszystkim funkcjonalność i stabilność sprzętu. Wybór wózka dla bliźniąt jest znacznie trudniejszy niż w przypadku jednego dziecka. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na znacznie większą ilość szczegółów. Co powinno znaleźć się w wózku dla bliźniąt?
Rodzice bliźniąt zadają sobie ogrom pytań. Czy dzieci powinny siedzieć obok siebie, czy jednak lepiej będzie kiedy usiądą jedno za drugim? Sklepy oferują różnego rodzaju wózki i nie ułatwiają tym sprawy. Nie należy brać pod uwagę tylko ceny. Najważniejsza jest funkcjonalność takiego wózka.
Siedzenie – obok siebie czy jedno za drugim?
Głębokie wózki, tzw. gondole są przeznaczone dla noworodków. Przeważnie takie wózki posiadają regulację oparcia. Jest to bardzo praktyczna funkcja zwłaszcza, gdy jedno dziecko śpi, a drugie nie. Wózki dla bliźniąt niestety mają duże rozmiary i na to nic nie można poradzić. Z czasem, gdy dzieci rosną, gondola staje się zbyt małą i trzeba ja zmienić. Problem ten dotyczy głównie wózków głębokich, ale z czasem właściciele wózków głęboko-spacerowych także mogą przekonać się, że maluchy mają coraz mniej miejsca.

Wózki, gdzie dzieciaki leżą lub siedzą jedno za drugim również są ciekawym rozwiązaniem, ale należy brać pod uwagę, że dziecko, które siedzi z tyłu ma znacznie ograniczoną widoczność. Dodatkowo, gdy dziecko jest niespokojne i wykazuje się dużą aktywnością ruchową może kopać w siedzenie przed nim. Nie jest to przyjemne dla dziecka, które siedzi jako pierwsze, a pamiętajmy, że odległość między siedzeniami nie wcale duża. Wózki tego typu poleca się raczej dla rodziców dzieci, które urodziły się z odstępem roku.
Najlepszym rozwiązaniem jest wybór wózka, który umożliwi modyfikację ułożenia poszczególnych siedzeń. Podczas wyboru wózka idealnego powinno zwrócić się też uwagę na możliwość regulacji podnóżka oraz zagłówków.
Wózek dla bliźniaków – przede wszystkim stabilność!

Kwestia dbania o stabilność wózka dziecięcego wzrasta wraz z wiekiem dziecka. Im starsze dzieci, tym większą aktywność ruchową wykazują. Mogą kręcić się, często zmieniać pozycję, a wózek, który nie jest wystarczająco stabilny bardzo łatwo może się przechylić. Stelaż wózka powinien być wykonany z mocnych materiałów, które już na pierwszy rzut oka wyglądają solidnie.
Jakie koła w wózku dla bliźniąt?
Bardzo ważna jest ilość kół, w które został wyposażony wózek. Rodzice mają również możliwość wyboru pomiędzy kołami piankowymi, które charakteryzują się lekkością, oraz kołami gumowymi, które są cięższe, ale znacznie bardziej stabilne na nierównych terenach. Kółka w wózkach mogą być również skrętne lub nie. Przednie koła skrętne umożliwiają blokadę, ale nawet mimo tego, nie nadają się do jazdy po dużych nierównościach i terenach leśnych. W mieście natomiast wykażą się bardzo dużą stabilnością i amortyzacją. Wielkość kół także jest nie bez znaczenia. Im większe koła, tym lepiej sprawdzą się na bardziej nierównych terenach.
Jeżeli mieszkasz w mieście i musisz poruszać się po schodach ruchomych lub innych podjazdach, koniecznie zwróć uwagę na rozstaw kół. Wózki z trzema lub czterema kołami, które ustawione są na dwóch różnych osiach dość często sprawiają rodzicom problemu. Ma to głównie miejsce, gdy podjazd lub schody są dość wąskie.
Szerokość całego wózka
Niestety producenci wózków dziecięcych dla bliźniąt nie biorą pod uwagę, że większość z drzwi ma szerokość 80 cm. Wymiary, które podają producenci nie uwzględniają dość często elementów, które wystają np. z kół. Nawet różnica w szerokości na poziomie 2-3 cm może mieć ogromne znaczenie, ponieważ taki wózek nie zmieści się w drzwiach i niestety, ale będzie trzeba się sporo nagimnastykować i przy okazji nasiłować, aby taki wózek pojechał dalej. Najlepiej samemu w sklepie zmierzyć wózek. Pamiętaj o uwzględnieniu wszelkich elementów, które wystają. Decydując się na konkretny model wózka, wybierz ten, którego maksymalna szerokość to 79 cm. Tylko taki rozmiar zapewni Ci spokojne przemieszczanie się w węższych przejściach.