jeździk dla dziecka
fot. pixabay.com

Chodzenie to jedna z umiejętności, której dziecko zaczyna się uczyć już od kiedy osiągnie wiek kilku miesięcy. Małe dziecko dość długo przygotuje się do rozpoczęcia eksplorowania świata na własnych nóżkach. Rodzice mogą znacznie ułatwić to zadanie. Jakie zabawki kupić, aby wspierać naukę chodzenia malucha?

Pierwszy kroki pociechy to ogromne przeżycie dla każdego rodzica. Nie ma narzuconego wieku, w którym dziecko powinno rozpocząć samodzielne chodzie. Jest to indywidualna sprawa zależąca od ogólnego rozwoju dziecka. Są dzieci, które swietnie opanowują umiejętność chodzenia w wieku nawet 9 miesięcy, a są też takie maluchy, które dopiero około 15 miesiąca zaczynaja samodzielne chodzenie. Aby w pełni opanować umiejętność chodzenia trzeba wcześniej rozpocząć stymulowanie i treningi małego członka rodziny. Ogromnie ważnym momentem przed rozpoczęciem chodzenia jest raczkowanie. To sygnał, że koordynacja ruchowa małego dziecka jest już bardzo zaawansowana. Jednak zanim rozpocznie pierwsze próby stawania na nóżkach konieczne będzie ich wzmocnienie. 

hulajnoga trójkołowa czy dwukołowa
fot. pixabay.com

Czy rodzice powinni kupić chodzik?

Jest to zawsze pierwsza myśl, która przychodzi do głowy, gdy myślimy o nauce chodzenia. Dawniej była to zabawka obecna w większości domów i przez wiele lat nie znikała z obowiązkowo wyposażenia pokoiku dziecięcego. Jednak wraz z upływem czasu coraz częściej wytyka się wady stosowania tego rozwiązania. Wśród zalet na pewno można wymienić bezpieczeństwo dziecka. Samodzielne i niekonieczne stabilne kroki mogłyby zakończyć się upadkiem, a dziecko w chodziku jest znacznie mniej narażone na jakiekolwiek urazy. Jest to także nieoceniona pomoc dla rodziców, ponieważ mogą być spokojni, że gdy na chwilę odwrócą głowę to maluch nie upadnie. 

Lekarze i fizjoterapeuci zwracają jednak uwagę na to, że maluch podczas nauki chodzenia w chodziku cały ciężar ciała opiera właśnie na zabawce. Jest to niekoniecznie dobre rozwiazanie dla postawy i nauki łapania równowagi. Stopy malucha także nie mają odpowiedniego wzoru do kształtowania się. Opychanie się w chodziku polega na leciutkim odbywaniu się palcami, a przekłada się to na powstawania w późniejszym okresie rozwoju wad postawy. 

Pchacz do nauki chodzenia 

Ciekawym rozwiązaniem zastępującym chodzik jest zakup pchacza lub jeździka. Dzieci uczące się korzystania z jeździków nie są w pełni zabezpieczone, ale przekłada się to na naukę utrzymywania równowagi. Jest to świetny trening na małych nóg, ponieważ odpychanie się wymaga włożenia sporo wysiłku. Maluch będzie musiał poruszać zarówno nóżkami, jak i rączkami, w celu zachowania równowagi. Dzięki temu, już od najmłodszych lat dziecko uczy się koordynacji ruchów oraz samodzielnego stania na nogach. Niestety taki sprzęt wymaga także dużo uwagi od rodziców, ponieważ maluch nie może zostać sam nawet na chwilę. 

nauka chodzenia przy pomocy jeździka
fot. pixabay.com

Pchacz to zabawka z serii „trzymaj się i pchaj”. Aby poruszać się, maluch musi stanąć za pchaczem, złapać się go i w ten sposób wykonywać swoje pierwsze kroki. Ze względu na fakt, że dziecko musi samodzielnie przemieszczać się, pchacz nie jest przeznaczony dla dzieci, które nie próbowały stawiać pierwszych kroków. Decydując się na pchacz koniecznie sprawdź stabilność kółek. Powinny one dobrze przyczepiać się do podłoża i nie odjeżdżać zbyt daleko, aby podczas upadku dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. 

Nie zmuszaj dziecka do chodzenia!

Rynek oferuje naprawdę wiele produktów, które pomagają w rozwoju dziecka. Pamiętaj jednak, ż nie są one przeznaczone dla każdego. Nie należy na siłę kupować każdego dostępnego sprzętu. Są to jedynie możliwość, które można, ale nie trzeba wykorzystywać. Jeżeli Twoje dziecko nie chce korzystać z którejś zabawki to nie zmuszaj go do tego. Zmuszanie przyniesie dokładnie odwrotny skutek niż ten, którego oczekują rodzice. Nie posiadając pchacza lub chodzika, maluch rownież nauczy się chodzić. Stymulację koordynacji ruchowej można przeprowadzać poprzez umieszczanie dziecięcych zabawek w niewielkiej odległości od dziecka, ale tak, aby musiało ono po nie się przemieścić. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here