pierwsze buciki dla niemowlaka jakie wybrać
fot. pixabay.com

W sklepach aż roi się od różnego rodzaju bucików dla najmłodszych dzieci. Nie każde obuwie będzie jednak odpowiednie dla Twojej pociechy. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania pierwszych bucików dla niemowlaka?

Podczas pierwszych miesięcy, kiedy dziecko dopiero poznaje świat i rozpoczyna swoją powolną wędrówkę na początku raczkując, a póżniej stawiając pierwsze niepewne kroki, zdecydowanie powinno to robić boso. Ewentualnie można założyć maluchowi skarpetki antypoślizgowe. Stopy przekazują dużo bodźców dziecku i dzięki temu, że zdecydowanie lepiej wyczuwa podłoże, jego kroki stają się coraz pewniejsze. Pierwsze buty powinno założyć się dziecku, kiedy jego kroki są na tyle pewne, że potrafi samodzielnie chodzić. Nie należy zwracać uwagi na wiek dziecka, ponieważ jest to dość mocno indywidualna kwestia. Najważniejsze, aby pierwsze buciki były komfortowe dla małych stóp. 

Najlepsze buciki to te najwygodniejsze 

Mimo tego, że rynek przestał już oferować twarde i nieforemne bucki to mogą się jeszcze zdarzyć ich pojedyncze modele na sklepowych półkach. Będą one bardzo niewygodne i nie należy ich wybierać dla swojej pociechy. Producenci oferują szereg innych, komfortowych bucików, które pokocha Twoje dziecko. 

pierwsze buciki dla dziecka jak wybrać
fot. pixabay.com

Podczas zakupów na pewno należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano obuwie. Powinien on być naturalny i zapewniać dobry dopływ powietrza do stópek. Ciekawym wyborem dla maluszka będą buty z goreteksu. Jest to bardzo oddychający materiał i nawet w cieple dni, stopy dziecka nie są narażone na przepocenie. Rodzice powinny zwrócić także uwagę na wnętrze bucika. Powinien znajdować się tam miękki materiał, bez twardych i wypukłych szwów oraz metalowych zapięć, które mogą zranić stopę. Aby sprawdzić, czy wnętrze nie kryje twardych elementów, najlepiej włożyć rękę do bucika i dokładnie to sprawdzić. 

Przede wszystkim swoboda ruchów

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są buciki przed kostkę. Te wyższe mogą wpływać negatywnie na swobodne ruchy i blokować zabawę czy bieganie. Jednak zaletą bucików za kostkę będzie na pewno zminimalizowanie ryzyka urazów kostek. Jeżeli zdecydujesz się na wyższe buciki koniecznie sprawdź, czy ich zapięcie nie będzie zbyt twarde i nie za mocno ściśnie nóżkę dziecka. Powinno być ono dobrze wyprofilowane i w miarę możliwości dobrze dopasowane. Dla ruchliwych dzieci można także wybrać buciki, które maja delikatnie uniesione czubki. Są one przeważnie dodatkowo usztywnione oraz zaokrąglone, co znacznie zmniejsza ryzyko urazów. 

Podeszwa bucików nie powinna być zbyt twarda. Najlepiej, gdyby była elastyczna oraz cienka. Zapewni to lepsze odczuwanie podłoża podczas chodzenia i biegania oraz zapewni stabilność podczas każdego kroku. Zbyt gruba podeszwa może przyczynić się do mniejszego odczuwania, a na skutek tego częstszych upadków dziecka. 

na co zwracać uwagę podczas wyboru pierwszych bucików dla niemowlaka
fot. pixabay.com

Rozmiar idealny – ani za duży, ani za mały

Buciki dziecka powinny pasować idealnie do jego stopy. Nie mogą być one, ani za małe, ani za duże. Za małe i za ciasne buciki będą niewygodne i mogą przyczynić się do powstawania w przyszłości halluksów. Palce dziecka powinny mieć swobodę w poruszaniu się, ale nie powinny mieć aż nadto luzu. Rozmiar buta powinien być zgodny z długością stopy. Aby dokładnie zmierzyć stopę najlepiej użyć do tego specjalnego sprzętu, który znajduje się w każdym sklepie obuwniczym. Można także wypróbować domowego sposobu, jakim jest odrysowanie stopy na kartce i wtedy zmierzenie jej długości. Może zdarzyć się tak, że długość będzie niejednoznaczna i wskaże dwa rozmiary na pograniczu. W takim przypadku najlepiej jest wybrać rozmiar większy. 

Ważna szybkość wkładania bucików

Ogromnie ważne dla spokoju rodziców i komfortu dziecka jest wkładanie stóp w buciki. Stopa powinna z łatwością wsuwać się w buta. Zapięciem bucików nie należy się martwić, ponieważ maluch raczej sam nie będzie zapinał swoich bucików. Ważne jest jedynie, aby za mocno nie wiązać lub nie zapinać rzepów, aby stopa miała delikatny luz. Najlepszym wyborem będą buciki sznurowane, ponieważ zapewniają dużą stabilność na całej długości stopy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here