czy wózek retro to chwilowy trend modowy czy klasyka
fot. pixabay.com

Wózki w stylu retro wzbudzają wiele pozytywnych emocji w fanach klasycznych wózków głębokich. Czy ten rodzaj wózka jest praktyczny? O jego funkcjonalności decydują tak naprawdę szczegóły. Czy rodzice powinni zdecydować się na jego zakup czy jest to tylko chwilowy trend?

Wózek retro charakteryzuje się niezwykłą elegancją i bardzo dużą dbałością o szczegóły. Niestety wiąże się to z kosztami. Wózek w stylu retro jest znacznie droższy od klasycznego wózka głębokiego. Rodzice, którzy decydują się na niego muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 3, a nawet 4 tysięcy złotych. Wybierając wózek retro masz do wyboru naprawdę szeroką gamę zarówno wzorów, jak i kolorów. Jednak niezależnie na jaki kolor i wzór się zdecydujesz, wózek swoim wyglądem będzie przypominał modele pierwotne. Pierwsze wózki w stylu retro pojawiły się na przełomie lat 60 i 70 XX wieku. Królowały głównie wśród Francuzek, Włoszek i Angielek.

wózek retro czy to dobry wybór?
fot. pixabay.com

Cechami charakterystycznymi wózka w stylu retro były cienkie i duże koła ze szprychami wewnątrz, dość obszerna gondola oraz chromowany stelaż. Wózki były przepiękne, ale biorąc pod uwagę funkcjonalność, niestety niepraktyczne. Taki wózek był dość ciężki i nie posiadał skrętnych kół. Dlatego też, producenci wózków wzorują się na ich wyglądzie, ale wprowadzają nowe, praktyczniejsze funkcje do wózków retro. 

Klasyka czy tylko chwilowe boom?

Chcąc znaleźć wózek w stylu retro musisz szukać pod hasłami oldschool, vintage oraz klasyczny. Po wpisaniu takiego hasła w wyszukiwarkę możesz być pewna, że uzyskasz ogrom wyników. Wózki retro, podobnie jak wózki klasyczne, występują w wersji samej gondoli, 2w1 oraz 3w1. Dzięki tak szerokiej ofercie, rodzice z powodzeniem mogą wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj i typ wózka. Cena wózka retro zależy od prostoty wykonania. Im wózek będzie prostszy, tym jego cena będzie niższa. Jednak na cenę nie wpływa tylko funkcjonalność wózka. W dużej mierze koszty są większe, jeżeli wózek wykonano z konkretnej tkaniny. Ręcznie tkany wózek to koszt około 3000 zł, ale jeżeli tkanina jest lepszej jakości to jego cena może zbliżać się nawet do 6000 zł! Wózki retro z wyższej półki cenowej posiadają także ręcznie malowane znaki firmowe oraz szereg innych elementów, które wpływają na jego końcowy wygląd, np. firaneczki, które ozdabiają budkę. Najprostszy model wózka zachowanego w stylu retro, ale bez dodatkowych elementów i ręcznych zdobień trzeba zapłacić niecałe 2000 zł.

Wózek retro idealny do bujania

ranking wózków głębokich dla malucha
fot. unsplash.com

Opinii dotyczących zakupu wózka w dawnym stylu jest naprawdę sporo. Jedne z nich są przychylne, a inne niekoniecznie. Nawet, jeżeli rodzice są zadowoleni z wyglądu, to niekoniecznie jego funkcjonalność przypadła im do gustu. Na opinię ma w dużej mierze wpływ wyposażenie wózka oraz zastosowanie bardziej nowoczesnych rozwiązań technicznych. Wózki retro od tych bardziej nowoczesnych różnią się przede wszystkim ilością zastosowanych rozwiązań. Mają one przeważnie tylko regulację rączki, składany stelaż i zamontowany centralny hamulec. Jednak wózek retro posiada też ogrom zalet. Jedną z nich jest dość obszerna gondola. Dzięki niej wózek posłuży znacznie więcej, ponieważ będzie mogło w nim przebywać większe dziecko. Ponadto, duże koła wpływają na jakość jazdy bez względu na teren. Rodzice z powodzeniem mogą wybrać się z takim wózkiem na polne drogi i prowadzenie go nie sprawi im problemu, a także nie przełoży się to na odczuwanie dyskomfortu przez dziecko. Ostatnią i najważniejszą zaletą wózka jest zastosowanie zawieszenia na wahaczach. Takie rozwiązanie wpływa na świetną amortyzację wstrząsów oraz bujanie wózkiem na boki. Nie od dziś można usłyszeć opinię, że wózek retro został wprost stworzony do bujania nim. 

Waga wózka – koniecznie zwróć na nie uwagę!

Dość często jest to spory minus. Wózki w stylu retro niestety dużo ważą. Składa się na to kilka czynników począwszy od dużej gondoli, a na stalowym stelażu kończąc. Może się zdarzyć, że waga wózka bez dodatkowego obciążenia może osiągnąć nawet 40 kg! W miarę możliwości polecamy wybieranie stężał stalowych, które wpływają na zmniejszenie wagi, oraz gondoli, które wykonano ze stosunkowo lekkiego tworzywa. Podczas podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę na koła. Większość wózków retro ma opcję skrętu przednich kół, ale na rynku wciąż pozostają modele, które mają zablokowane przednie koła, co znacznie utrudnia niektóre manewry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here