wanienka dla noworodka jaką wybrać
fot. unsplash.com

Pierwsze miesiące życia dziecka to prawdziwy czas wyzwań dla jego rodziców. Jednym z nich jest dbanie o higienę maluszka i pierwsza w życiu kąpiele nowego członka rodziny. Bobas nie ma jeszcze w pełni ukształtowanego układu odpornościowego i świeżo upieczeni rodzice powinni przywiązać naprawdę dużą wagę do tego wydarzenia. Noworodek potrzebuje dostać od swoich rodziców maksymalną ilość miłości i zapewnienie ciepła, a rodzice powinni uzbroić się w narzędzia, które pomogą opiekować się maluszkiem. Jednym z nich jest wanienka – jak wybrać odpowiednią dla noworodka?

Kiedy kupić wanienkę?

Najlepiej zrobić to jeszcze przed urodzeniem się dziecka. Jest to rzecz niezbędna, aby zapewnić maluszkowi odpowiednią opiekę. Nie należy odkładać zakupu na ostatnią chwilę. Lepiej na spokojnie zastanowić się, który model wybrać i przemyśleć jeszcze swój wybór. Najlepiej będziecie, jeżeli rodzice obejrzą wanienki od kilku różnych producentów i dopiero wtedy zdecydują się na jeden konkretny, odpowiadający im wybór. Pierwsza wanienka dla dziecka powinna być niewielkich rozmiarów. Ułatwi to nie tylko kąpanie noworodka, ale także przytrzymanie jego główki, która wciąż jest niestabilna. Dodatkowo zaletą małej wanienki jest możliwość kontrolowania czy gojący się pępek nie został zamoczony. Mała wanienka jest także znacznie łatwiejsza w przechowywaniu czy użytkowaniu zwłaszcza w małym mieszkaniu. 

co zabrać do szpitala dla noworodka
fot. pixabay.com

Wielkość wanienki 

Wanienki małe

Największy dylematem, który sprawia kłopot młodym rodzicom jest wielkość wanienki. Producenci oferują szeroką gamę kolorów wanienek, ale również dużą różnorodność w ich wielkości. Na rynku są dostępne także bardzo uniwersalne wanienki, które sprawdzą się w przypadku dzieci małych i troszkę większy. Jednak dla nowonarodztnego dziecka poleca się jednak zakup wanienki w małych rozmiarach. Przeważnie takie wanienki mają wymiary 80x50x24 cm. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się dla dzieci do 6 miesiąca. W takiej wanience znacznie łatwiej kontrolować ruchy dziecka i panować nad stabilnością główki maleństwa. Bardzo ważna jest również temperatura wody do kąpieli. Powinna ona wynosić 37 stopni. Do jej zmierzenia użyj przeznaczonego do tego celu termometru. 

pierwsza wanienka dla dziecka
fot. unsplash.com

Wanienki duże 

Jest to opcja zdecydowanie bardziej uniwersalna, która sprawdzi się zarówno w przypadku noworodków, jak i niemowlaków. Należy jednak podkreślić, że taka wanienka jest mniej wygodna w przypadku pierwszych kąpieli dziecka. Duża wanienka jest o około 20 cm dłuższa od małej i utrudnia trzymanie maluszka w odpowiedniej pozycji podczas kąpieli. Gdy rodzice zdecydują się na zakup większej wanienki powinni dokupić dodatkowe akcesoria, które ułatwia utrzymanie dziecka w prawidłowej pozycji, np. szelki.

Wanienki w niestandardowych kształtach

Najpopularniejsze są wanienki podłużne i posiadające zaokrąglone brzegi. Przeważnie są wykonane z plastiku, który został przetestowany pod względem alergii oraz reakcji na delikatną i wrażliwą skórę maluszka. Wanienki dzielą się również na stawiane osobno i takie, które sprzedawane są w zestawie wraz z komodą, w którą można wmontować akcesorium. Druga opcja jest znacznie wygodniejsza przy przygotowywaniu dziecka do kąpieli oraz do suszenia go po skończonych czynnościach pielęgnacyjnych. Jednak w odróżnieniu od pierwszej opcji, nie jest to wanienka mobilna i nie umożliwia swobodnego przenoszenia. Interesującym rozwiązaniem są wanienki turystyczne. Są to wanienki nadmuchiwanie, które na pewno przydadzą się zwłaszcza w przypadku rodziców, którzy dużo podróżują. 

Oprócz opcji, które zainteresują rodziców, na rynku są także wanienki, które ma zadanie zaciekawić małego członka rodziny. Producenci postarali się o wyprodukowanie wanienek przypominających kształtem zwierzęta. Są one jednak zdecydowanie przystosowane dla dzieci, które skończyły już 6 miesiąc życia. Coraz większą popularnością cieszą się także wanienki, które swoim kształtem przypominają wiaderko. Są ciekawym rozwiązaniem, ponieważ dziecko zanurza się w wodzie w pozycji embrionalnej, która przypomina mu chwile, kiedy był w łonie matki. Dodatkowo w takiej wanience zdecydowanie łatwiej jest wykąpać maluszka. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here