co zabrać do szpitala dla noworodka
fot. pixabay.com

Pojawienie się na świecie dziecka spycha na dalszy plan wszystkie dotychczasowe kwestie. Dla świeżo upieczonych rodziców liczy się tylko i wyłącznie nowy członek rodziny. Mamy, które kompletują wyprawkę dla swojego maleństwa, robią to odpowiednio wcześnie, czyli jeszcze przed urodzeniem się maluszka. Jedną z niezbędnych części garderoby i wyprawki bobasa jest śpiworek. Jaki śpiworek wybrać, aby narodek czuł się w nim komfortowo?

Śpiworek ma za zadanie zapewnić dziecku pełną wygodę i ciepło. Noworodek, który otulony jest materiałem, dość szybko zasypia, ponieważ czuje się jak w łonie matki. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla dzieci, które mają niespokojny sen i przemieszczają się po łóżeczku. Dlatego też śpiworek swoim wyglądem przypomina kamizelkę, która jest na dole zszyta, a dodatkowo ma zapięcie w postaci suwaka. Dzieciątko włożone w śpiworek ma na wierzchu tylko rączki i główkę. Dzięki temu, dziecko ma zapewnione odpowiedni poziom ciepła. Rodzice nie muszą się już martwić, że ich dziecku będzie zimno w nocy, ponieważ będzie ono zawsze przykryte. 

Ogromną zaletą śpiworków jest to, że dziecko nie może założyć go sobie główkę. Jest to więc opcja bardzo bezpieczna i zapewniająca komfort psychiczny rodzicom, ponieważ noworodek. Ma zapewnione prawidłowe oddychanie. Ponadto, umieszczenie dziecka w śpiworku zapobiega jego przekręcaniu się na brzuszek. Jest to niezwykle ważne, ponieważ małe dzieci nie są jeszcze w stanie powrócić do leżenia na pleckach. 

Rozmiary śpiworów 

Śpiworki wyróżniają się wśród siebie kolorystyką, ale także rozmiarami. Dla dziecka do 6 miesięcy najlepszym rozwiązaniem będzie śpiworek do 68 cm. Gdy dziecko osiągnie już górną granicę wieku to można spokojnie przejść do śpiworka w większym rozmiarze. W tym przypadku należy wybrać rozmiar 86 cm, który wystarczy dla dziecka do 18 miesięcy. Dla dzieci powyżej tego wieku, ale do górnej granicy 3 lat odpowiedni będzie rozmiar 98 cm. 

śpiworek dla noworodka
fot. unsplash.com

Lepszy śpiworek bez rękawków czy z rękawkami?

Rynek oferuje dwa rodzaje śpiworków – jedne są z rękawkami, a drugie bez. Opcja z rękawkami świetnie sprawdzi się w przypadku chłodniejszych dni i pomieszczeń chroniąc rączki dziecka przed zimnem. Natomiast opcja bez rękawków sprawdzi się zdecydowanie lepiej w dni cieplejsze i zapewni małemu dziecku znacznie lepszy obieg powietrza. 

Materiał, z którego wykonano śpiworek i jego grubość

Każdy śpiworek posiada oznaczenie dotyczące grubości, które określone jest wskaźnikiem TOG. Jest to wskaźnik, który informuje o ochronie termalnej danego produktu. Innymi słowy, wskaźnik mówi o ilości zużytego materiału w stosunku do temperatury otoczenia. Dobranie odpowiedniego wskaźnika TOG jest zależne od pory roku i panujących w pomieszczeniach temperatur. Im niższa temperatura, tym wskaźnik TOG powinien być wyższy. Analogicznie wygląda odwrotna sytuacja – im cieplej, tym wskaźnik niższy. 

najlepszy śpiworek dla niemowlaka jaki wybrać
fot. unsplash.com

Kwestia doboru odpowiedniego śpiworka jest mocno uzależniona od temperatur panujących wewnątrz domu lub mieszkania. Odpowiedni dobór wskaźnika jest bardzo ważny, ponieważ zapobiega przegrzaniu dziecka oraz jego wychłodzeniu. 

  • grubość 1 TOG – jeżeli pokoik dziecka jest dość dobrze ogrzewany w zupełności wystarczy najcieńszy śpiworek. Optymalną temperaturą, w które stosuje się takie śpiworki to 21 stopni. Można w takim przypadku kupić ten rodzaj śpiworka bez obawy, że noworodek zmarznie lub przegrzeje się. Taka grubość sprawdzi się także wczesną wiosną i jesienią.
  • grubość 2,5 TOG – idealna grubość na wiosnę, jesień oraz zimę. Temperatura w pokoiku dziecka nie powinna w takim przypadku przekraczać 20 stopni, aby dziecko nie przegrzało się. Jeżeli w pokoiku przez cały rok utrzymuje się podobna temperatura to nie ma przeciwskazań, aby stosować śpiworek o tej grubości nawet przez cały rok. 
  • grubość 3,5 TOG – taka grubość przyda się głównie zimą, kiedy temperatura w pomieszczeniach nie przekracza 15 stopni. Małe dziecko potrzebuje w takim przypadku zdecydowanie lepszej ochrony przed wychłodzeniem. Kupując śpiworek o tej grubości rodzice mogą być pewni, że ich maleństwo ma zapewniony maksymalny komfort i nie zmarznie w chłodnym pokoiku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here