kąpiel niemowlaka potrzebne akcesoria
fot. pixabay.com

Pierwsza kąpiel maluszka to dla rodziców nie tylko stres, ale również mieszanka wielu innych sprzecznych ze sobą emocji. Świeżo upieczeni rodzice, zwłaszcza jeżeli jest to ich pierwsze dziecko, boją się, że zrobią mu krzywdę. Pojawia się też wiele pytań dotyczących częstotliwości mycia, akcesoriów, które mogą się przydać podczas kąpieli oraz odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel, na co zwrócić uwagę oraz jakich produktów do pielęgnacji używać.

Kąpiel to podstawa utrzymania higieny maluszka. Oprócz mycia, kąpiel ma za zadanie pobudzić krążenie, a delikatny masaż uspokoić dziecko. Kąpiel przed snem to doskonały sposób na wyciszenie i zrelaksowanie małego członka rodziny. Istnieją dwa obozy – są zwolennicy codziennego kąpania niemowlaka oraz jego przeciwnicy. Zwolennicy zdecydowanie podkreślają, że codzienna kąpiel przed snem to rytuał, który jest nie tylko ważny dla całej rodziny, ale również jest to relaks dla dziecka przez zaśnięciem. Z kolei przeciwnicy mówią, że zbyt częste kąpanie maluszka może doprowadzić do zbytniego wysuszenia skóry, która po utracie filmu ochronnego narażona jest na alergie, podrażnienia i słabszą walkę z drobnoustrojami. 

Bez względu na to, do którego obozu się zaliczasz, podczas kąpieli koniecznie zwróć uwagę na dokładne umycie wszystkich fałdek na ciele dziecka. Skup się głównie na okolicach pachwin, pach, miejsca pod bródką i za uszkami. 

Akcesoria do kąpieli

Przed rozpoczęciem kąpieli należy przygotować wszystkie akcesoria, które okażą się pomocne przy kąpieli i tuż po niej. Wszystkie rzeczy powinny być ułożone w zasięgu ręki. Zapewni to wygodę dla rodzica, który bez problemu będzie mógł sięgnąć po potrzebną rzecz, ale dodatkowo zapewni bezpieczeństwo niemowlakowi, którego nie wolno zostawić samego w wannie. 

pierwsza kąpiel dziecka na co zwrócić uwagę
fot. pixabay.com

Rzeczy niezbędne podczas kąpieli:

  • czysta pieluszka oraz czyste ubranko
  • jałowe gaziki, którymi należy pielęgnować gojący się pępek 
  • miseczka wypełniona ciepłą wodą do umycia buzi maluszka 
  • ręcznik wykonany z miękkiego materiału
  • wanienka wypełniona wodą w odpowiedniej temperaturze
  • żel do kąpieli lub mydło 
  • gąbeczka do mycia
  • oliwka lub balsam dla niemowląt oraz krem lub maść na odparzenia do pupy
  • szczotka do włosów  z miękkim włosiem 

Temperatura pomieszczenia oraz wody do kąpieli

Najlepszym rozwiązaniem dla noworodka jest przegotowanie wody i pozostawienie jej do przestudzania. Kiedy dziecko wkracza w okres niemowlęcy, można zrezygnować z gotowania wody, ale nadal należy pamiętać o jej odpowiedniej temperaturze. Optymalna temperatura dla dziecka to 37 stopni. Temperaturę wody należy zawsze sprawdzić przed włożeniem dziecka do wanienki. Można to zrobić za pomocą łokcia, który jest zdecydowanie bardziej wrażliwy od ludzkiej dłoni,  lub przy pomocy specjalnego termometru. Zdecydowanie bardziej polecamy tę drugą metodę, która jest niezawodna. Metoda z łokciem może niekoniecznie okazać się miarodajna. 

kąpiel niemowlaka jak postępować z małym dzieckiem
fot. pixabay.com

Wody w wanience nie powinno być zbyt dużo. W zupełność wystarczy, jeżeli będzie sięgała 10 cm powyżej dna. Na dno wanienki koniecznie połóż specjalną gumową matę lub po prostu pieluchę tetrową. W pomieszczeniu powinno być zdecydowanie cieplej niż zazwyczaj. Optymalna temperatura do kąpania dziecka to 24-25 stopni, ponieważ im mniejsze dziecko, tym szybciej jego ciałko się wychładza. Z tego względu kąpiel dziecka nie powinna trwać zbyt długo.

Pielęgnacja skóry maluszka 

Skóra bobasa jest bardzo wrażliwa i delikatna. Dlatego też do jej pielęgnacji powinnaś używać tylko mydeł i płynów przeznaczonych dla dzieci od pierwszych dni życia. Preparaty niedobrane do wieku mają w sobie substancje zapachowe i zupełnie inny odczyn pH, który może wywołać u noworodka i niemowlaka alergie i podrażnienia. Wybierając produkty do pielęgnacji malucha zwróć uwagę, aby nie zawierały barwników i innych substancji drażniących. Najlepiej, aby ich skład był krótki i jak najbardziej naturalny. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie emolientów. Oprócz mycia, świetlnie nawilżają delikatną skórę i jeszcze przez długi czas od zastosowania chronią przed utrata wilgoci. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here