Oprócz wyprawki porodowej dla siebie, przyszła mama powinna pamiętać o przygotowaniu wyprawki dla swojego maluszka. Podobnie jak w przypadku wyprawki dla ciężarnej, tu również pojawia się wiele pytań i dylematów, które postaramy się rozwiać.
W poprzednim artykule, wyjaśniliśmy co powinna zabrać ze sobą do szpitala przyszła mama. Teraz przyszedł czas na spakowanie torby dla nienarodzonego jeszcze dziecka, która jest równie ważna jak torba dla mamy.
Ubranka dla malucha
Ubranka dla noworodka muszą być wcześniej wyprane w płynie lub proszku przeznaczonym dla maluszków oraz wyprasowane. Trzeba zrobić to zarówno w przypadku rzeczy nowych, ale również w przypadku ciuszków kupionych z drugiej ręki. Każde ubranko powinno mieć zapięte z przodu. Zapewni to komfort nie tylko dziecku, ale rownież Tobie. Noworodek nie będzie musiał odczuwać dyskomfortu z powodu guziczków wbijających się w jego delikatne plecy, a Ty z łatwością go ubierzesz. Każde ubranko powinno zostać pozbawione metek. Twarde i sztywne metki mogą niepotrzebnie podrażnić skórę bobasa.
Polecamy zabrać 3-4 komplety, które składają się z body i pajacyka. Do tego należy wziąć taką samą ilość skarpeteczek, które sprawdzą się również jako rękawiczki niedrapki. Warto zabrać ze sobą jedną lub dwie cienkie czapeczki. Pozwolą one na ochronienie główki maluszka po kąpieli.
Oprócz ubranek potrzebne będą pieluchy. Należy zabrać ze sobą miniumum 30 sztuk pieluch przeznaczonych dla noworodków. Najczęściej są one oznaczone jako newborn lub rozmiar 1. Taka ilość w zupełności wystarczy na pierwsze dwie doby pobytu w szpitalu. Zawsze możesz poprosić o dokupienie lub dowiezienie większej ilości sztuk, jeżeli wiesz, że w szpitalu spędzisz więcej czasu.
Rożek dla bobasa przyda się w celu zaklimatyzowania się poza brzuchem mamy. Przyzwyczajony do ciepła maluch może czuć się nieco niekomfortowo poza nim, a rożek, który ściśle okrywa maleńkie ciałko zapewni dużo ciepła i stworzy warunki podobne do panujących w brzuchu. Dla świeżo upieczonej mamy, rożek to ułatwienie. Ułożone w nim dziecko łatwiej zasypia, ale łatwiejsze jest również jego przenoszenie. Oprócz rożka warto zabrać ze sobą także jeden kocyk.
Pozostałe akcesoria, które przydadzą się dla noworodka
Pieluchy tetrowe to uniwersalne rozwiązanie. Mogą pełnić funkcję ręcznika, podkładu, a także prześcieradła lub kocyka.
Przydadzą się również nawilżane chusteczki jednorazowe oraz płatki kosmetyczne. Będzie z nich korzystać zarówno mama jak i dziecko. Pamiętaj, aby wybierać produkty, które są przeznaczone od pierwszych dni życia dziecka.
Smoczek nie jest niezbędną rzeczą, ale może okazać się wybawieniem, które da chociaż chwilę wytchnienia dla zmęczonej mamy.
Mydło lub płyn do kąpieli powinny być przeznaczone dla noworodków. Nie każdy szpital oferuje kąpiel dziecka. Zdarza się także, że to mama chce, aby jej dziecko zostało po raz pierwszy wykąpane w właśnie w domu. Maź płodowa na ciele maluszka to bariera ochronną. Dodatkowo pozostawiona na skórze wpływa korzystnie na skórę nowonarodztnego dziecka. Jednak na wszelki wypadek, warto spakować do torby chociażby mydło w płynie oraz ręcznik z kapturkiem.
Mimo tego, że szpitale nie są zadowolone, gdy młoda mama stosuje krem lub maść do pupy bobasa, powinnaś zabrać ją ze sobą. Niezadowolenie ze strony medyków spowodowane jest faktem, że takie kremy i maści dość często uczulają lub powodują wysypkę u noworodka, a co za tym idzie mama wraz z dzieckiem muszą zostać dłużej ws szpitalu. Nie oznacza to jednak, że całkowicie powinno się zrezygnować z ich stosowania. Kremy dość dobrze radzą sobie z poranioną lub odparzoną od pieluszki. skórą.
Bardzo ważne jest zabranie preparatu do pielęgnacji pępka, ale należy wcześniej upewnić się, czego oczekuje dany szpital. Jedne placówki preferują spirytus salicylowy, a inne Octenisept. Obecnie jednak odchodzi się od stosowania takich środków. Organizacja WHO poleca stosowanie wody do przemywania kikuta i dokładne osuszenie go. Oprócz preparatu konieczne będą gaziki jałowe, które można także stosować do przemywania dziecięcych oczek.