rajstopki dla niemowlaka jak wybrać
fot. unsplash.com

Dość często rajstopki są pomijane w trakcie kompletowania dziecięcej garderoby. Rodzice uważają, że jest to element całkowicie zbędny, ponieważ można założyć śpioszki. Czy jest to słuszne podejście? A jeśli nie, to jakie rajstopki wybrać?

W chłodniejsze wiosenne lub jesienne dni, a nawet zimą, warto zakładać pod kombinezon właśnie rajstopki. Ich wykonanie różni się od wykonania rajstopek dla dzieci starszych. Najważniejszą kwestią jest na pewno to, że rajstopki dla niemowląt są całkowicie bezuciskowe. Ponadto, pupa gromadzi znacznie więcej materiału i jest obszerniejsza, aby swobodnie mogła zmieścić się w niej pieluszka. Podczas zakupów koniecznie sprawdź czy szwy nie są zbyt wypukłe oraz twarde. Może przekładać się to na wyczuwalność materiału nawet przez pieluszkę. 

Podczas zakupów koniecznie zwróć uwagę na ściągacz, który znajduje się w talii. Powinien on być elastyczny, ale nie za mocno ściskać brzuszek dziecka. Każde rajstopki powinny być dobierane do wzrostu dziecka oraz jego obwodu w pasie. Nie należy kierować się wiekiem, choć niektórzy producenci podają właśnie wiek na metkach ubranek. Dwoje dzieci w jednym wieku może dość znacznie różnić się wzrostem i nie będzie pasował na nie jednakowy rozmiar. 

Każdy niemowlak powinien mieć w swojej garderobie co najmniej jedną parę rajstopek. Z uwagi na to, że niemowlęta rozpoczynają swoją przygodę z raczkowaniem, rajstopy powianych charakteryzować się elastycznością oraz dobrym przyleganiem do dziecięcego ciałka. Rajstopy zbyt ciasne, za ścisłe lub odwrotnie – za luźne i zsuwające się, będą tylko sprawiać kłopot i dyskomfort. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup rajstopek, które zawierają specjalne antypoślizgowe stopy lub kolana. Przyda się to zwłaszcza podczas stawiania pierwszych kroków. 

Jak wybrać najlepsze rajstopki?

Tak naprawdę rodzice powinni kierować się dokładnie tą samą zasadą, co podczas wybierania innych części garderoby dla najmniejszego członka rodziny. Przede wszystkim powinnaś kierować się jakością wykonania oraz użytego do produkcji materiału. Należy uważnie przeczytać etykietę, ponieważ znajdziesz tam wiele cennych informacji dotyczących użytych mieszanek materiałów. Ważne jest także dotknięcie materiału. Powinien on być jak najbardziej miękki. Niedopuszczalne jest wybieranie rajstopek z materiału twardego, nieprzyjemnego w dotyku lub gryzącego. Pamiętaj, że skóra dziecka jest znacznie bardziej delikatna od Twojej, a rajstopki będą do niej ściśle przylegać. Odpowiednie rajstopki powinny być także elastyczne i rozciągliwe. Zapewni to komfort ruchów dziecka, a rodzicom ułatwi ich zakładanie i ściąganie. 

najlepsze rajstopki dla niemowlaka raczkującego jak wybrać
fot. pixabay.com

Najlepszym wyborem będą rajstopki wykonane z bawełny. Zapewnią one odpowiedni przewiew powietrza, a ponadto będą miłe w dotyku i zapewnią dziecku komfort. Rajstopy bawełniane charakteryzują się też dużą odpornością na uszkodzenia i na pewno posłużą dziecku przez dłuższy czas. 

Cechy idealnych rajstop 

Przede wszystkim powinny one dość dobrze chłonąć wilgoć. Nie powinny być zbyt grube, aby w ciepłych pomieszczeniach lub w cieplejsze dni nie powodować odparzeń i powstawania drobnych czerwonych krostek, zwanych potówkami. Powinny one maksymalnie chronić dziecko przed zimnem.

Na rynku są dostępne przeróżne modele. Producenci coraz częściej rozróżniają je ze względu na płeć dziecka. Dziewczynki na pewno ucieszą się z wielobarwnych modeli rajstopek, które uzupełnią każdą stylizację młodej damy. Do wyboru są rajstopki z ulubionymi postaciami z bajek, a także innymi elementami wystającymi z rajstopek, np. kokardami czy też skrzydłami. Bardzo popularne są rajstopki w stonowanych kolorach.  Na większe okazje producenci proponują rajstopki ażurowe. 

Rajstopy chłopięce wcale nie muszą być nudne. Chłopiec w rajstopach to dość powszechny widok, więc producenci zadbali o szeroki wybór tej części garderoby dla młodych dżentelmenów. Chłopiec może wybrać dla siebie rajstopki z motywem samochodzików lub ulubionej postaci z bajki. Dość popularne są też modele, które posiadają paski. W dwóch lub trzech kolorach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here