gadżety ułatwiające mycie zębów dziecku
fot. pixabay.com

Rodzice często zadają sobie pytanie, jak nauczyć dziecko regularnego dbania o zęby. Producenci oferują kolorowe akcesoria, które na pewno pomogą maluchowi zaprzyjaźnić się z tą czynnością i dziecko codziennie chętnie będzie ją wykonywać. Jakie gadżety kupić, aby dziecko polubiło dbanie o ząbki?

O zęby dziecka trzeba zacząć dbać już od najmłodszych lat. Nie ma znaczenia, że są to zęby mleczne i nie będą one z dzieckiem do końca życia. Jednak, co zrobić, kiedy pomimo usilnych prób dziecko i tak nie lubi wykonywać tej czynności? Wyrobienie nawyku mycia ząbków jest podstawą higieny jamy ustnej. Pamiętaj, że mleczaki znacznie szybciej mogą ulec próchnicy niż stałe zęby dorosłego człowieka. 

Od czego rozpocząć naukę mycia ząbków?

Dzieci dość często postrzegają mycie zębów jako coś nudnego i nieprzyjemnego. Najlepiej, aby w takiej sytuacji pozbyć się negatywnych emocji związanych z dbaniem o zęby. O zęby dziecka zacznij dbać już od pierwszych dni. Dziecko przyzwyczai się wtedy do wykonywania tej czynności i łatwiej będzie go przekonać do samodzielnego korzystania ze szczoteczki. Czynność będzie dla niego po prostu naturalna i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że maluch się zbuntuje. Ciekawym pomysłem jest również szczotkowanie zębów wspólnie. Jak wiesz, dziecko uwielbia naśladować dorosłych. Tak więc, jeżeli pokażesz mu, że dbanie o higienę jamy ustnej może być przyjemne i rodzinne, śmiało sięgaj po szczoteczkę razem z dzieckiem. Ponadto, będziesz mogła kontrolować prawidłowe szczotkowanie i ilość spędzanego na nim czasu.

jak zachęcić małe dziecko do mycia ząbków
fot. pixabay.com

Wybór szczoteczki i pasty do zębów powinnaś pozostawić dziecku. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli szczoteczek. Różnią się kolorem, motywem, bohaterami nadrukowanymi na trzonie szczoteczki… Każde dziecko wybierze coś dla siebie! Podobnie jest z pastami do zębów. Producenci oferują maluchom naprawdę szeroką gamę smaków. Akcesoria powinny interesować dziecko, aby jak najchętniej z nich korzystało. 

Gadżety, które pomogą nauczyć malucha dbania o ząbki

Wystarczy, że dziecko raz zrazi się podczas szczotkowania i myśl ta zostanie z nim już na długo. Dlatego też, rodzice powinni jak najwcześniej kupić kolorowe gadżety, które pozwolą dziecku zainteresować się myciem ząbków. Ciekawym elementem w wyposażeniu łazienki będzie minutnik. Dziecko nie będzie już kojarzyło szczotkowania z nudnym obowiązkiem, który trwa całe wieki. Minutnik będzie wskazywał konkretną ilość czasu, która pozostała do końca szczotkowania. Rodzice mają do wyboru minutniki elektroniczne lub w postaci klepsydry wypełnionej piaskiem. 

Ciekawym rozwiązaniem jest także zakup szczoteczki sonicznej. Te dla dzieci są dodatkowo wyposażone w sygnał dźwiękowy, kiedy dziecko źle  zaczyna szczotkować. Pozwoli to wyrobić nawyk wykonywania prawidłowych ruchów. Rodzice nie powinni obawiać się zakupu takich szczoteczek. Panuje powszechny mit, że są one zbyt twarde i mogą prowadzić do krwawienia dziąseł. Nie jest to prawda, ponieważ każda szczoteczka posiada tryb delikatnego czyszczenia, który nie powoduje uszkodzeń wewnątrz jamy ustnej. Natomiast niezwykle precyzyjnie czyści wszelkie zakamarki, nawet tak, gdzie nie dosięga włosie szczoteczki. 

Można także zdecydować się na zakup specjalnej szczoteczki z wbudowanym minutnikiem. Czasomierz pozwala na ustawienie minuty na dolną i górną partię zębów. Wystarczy nacisnąć przycisk, a odliczanie czasu zostanie włączone. Szczoteczka podczas odliczania będzie migać, a po upływie minuty przestanie. Będzie to dodatkowa zachęta dla dziecka, która na pewno przypadnie do gustu najmłodszym dzieciakom. 

gadżety zachęcające dzieci do dbania o higienę jamy ustnej
fot. pixabay.com

Aby dziecko w pełni mogło naśladować rodziców, warto kupić dla niego płyn do płukania jamy ustnej. Stosowanie go wpłynie korzystnie na higienę jamy ustnej, ponieważ pomoże usunąć resztki bakterii, których dziecko nie pozbyło się za pomocą szczotkowania. 

Dobrym rozwiązaniem będzie zakup specjalnej nakładki na pastę do mycia zębów. Nakładki są najczęściej dostępne w formie zwierzaczków, które potrafią skutecznie rozbawić dziecko i zachęcić je do wykonywania codziennej czynności. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here