dbanie o zęby niemowlaka i małego dziecka
fot. unsplash.com

Dbanie o zęby już od pierwszych dni kiedy się pojawią jest niezwykle ważne. Mleczaki, pomimo, że i tak wypadną, mają ogromną podatność na próchnicę i  wpływają na ogólne zdrowie dziecka. Należy pamiętać, że kondycja zębów mlecznych przełoży się na kondycję zębów stałych. Jak dbać o zęby niemowlaka, a jak o zęby małego dziecko, aby w przyszłości nie było kłopotów z zębami stałymi?

Dbanie o ząbki maluszka to niezwykle ważna czynność, którą powinien wykonywać każdy rodzic. Mleczaki nie są aż tak utwardzone jak zęby stałe i dlatego też bardziej narażone są na powstawanie próchnicy. Myślenie, że wraz z ich wypadnięciem problem próchnicy minie jest ogromnym błędem! Bakterie, które przyczyniły się do powstania próchnicy na zębach mlecznych z ogromną łatwością przeniosą się na zęby stałe. 

Pielęgnację rozpocznij od dziąseł 

Pielęgnację zębów u niemowlaka powinno rozpocząć się tak naprawdę zanim jeszcze się pojawią.  To, że ząbków nie widać wcale nie oznacza, że ich nie ma. Zawiązki ząbków są już obecne w buzi maluszka, ale skryte są pod dziąsłami. Od pierwszych dni dziecka powinno się regularnie przemywać dziąsła. Najlepiej robić to dwa razy dziennie letnią (przegotowaną!) wodą. Dzięki temu, usuniesz z jamy ustnej resztki pozostawionego tam jedzenia oraz bakterie, które mogły w tym czasie się namnożyć. Cała czynność jest bardzo prosta. Dwa waciki namacza się w wodzie, a następnie delikatnie przeciera się nimi dziąsła po całej ich długości. 

gadżety zachęcające dzieci do dbania o higienę jamy ustnej
fot. pixabay.com

Szczotkowanie ząbków u niemowlaka

Wyżej wymienioną czynność powinno się powtarzać, aż do momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Już po kilku dniach od jego wyrznięcia można rozpocząć szczotkowanie pierwszą szczoteczką o bardzo miękkim i delikatnym włosiu. Rodzice maja wybór pomiędzy dwoma opcjami. Mogą wybrać szczoteczkę, która jest zakładana na palec lub małą wersję standardowej szczoteczki, której sami używają. Podczas wyboru szczoteczki należy zwrócić uwagę, czy jest ona przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Tylko taka szczoteczka dopasuje się do niewielkiego rozmiaru jamy ustnej. 

Sama czynność jest prosta, ale powinna być wykonana niezwykle delikatnie. Podczas mocnego tarcia dziecko będzie odczuwało ból, a Ty możesz uszkodzić delikatne dziąsła i szkliwo zęba. Dziąsła powinny być delikatnie masowane przez szczoteczkę. Czyszczenie samego zęba powinno być wykonywane ruchami wymiatającymi. Powinno robić się to ruchami wymiatającymi od dziąsła w kierunku korony zęba. 

Podczas ząbkowania dziecko może odczuwać ból i dyskomfort. Aby temu zapobiec lub zminimalizować ból warto stosować schłodzony gryzaczek. Jeżeli nie będzie to pomagało, należy sięgnąć po środki dostępne w aptece. Powinno wybrać się tylko te o łagodnym działaniu przeznaczone dla najmłodszych. 

Czy używanie pasty jest konieczne?

Na samym początku przygody z czyszczeniem ząbków, powinno się używać do tego letniej przegotowanej wody lub delikatnego roztworu rumianku. Przyjmuje się, że dziecko, które nie osiągnęło jeszcze wieku jednego roku nie powinno stosować pasty do zębów. Do mycia w zupełności wystarczy sama szczoteczka. Następnie, gdy dziecko będzie już starsze można rozpocząć mycie przy pomocy pasty. Należy jednak pamiętać, żeby używać do tego minimalnej ilości. 

jak dbać o zęby niemowlaka
fot. unsplash.com

Podczas wyboru pierwszej pasty ważny jest jej smak. Dostępne są pasty owocowe oraz miętowe. Stosując pastę owocową, dziecko na pewno łatwiej przyzwyczai się do niej i zaakceptuje fakt jej stosowania. Niestety taka pasta ma też swoje minusy. Dziecko zamiast wypluwać może chcieć ją połykać. 

Jak długo i często myć dziecięce ząbki?

Niezależnie od wieku człowieka, kwestia szczotkowania zębów wyglada dokładnie tak samo. Dziecko powinno myć zęby przez dwie minuty. Czynność powinna zostać wykonana co najmniej dwa razy dziennie. Najlepiej robić to rano oraz wieczorem tuż przed położeniem dziecka spać. Aby wpaść w rutynę i zachęcić maluszka do wykonywania regularnie tej czynności warto sięgnąć po specjalne gadżety, które pomogą przyzwyczaić się dziecku do szczotkowania zębów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dbanie o jamę ustną będzie towarzyszyło dziecku przez całe dorosłe życie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here