karuzela do dziecięcego łóżeczka jak wybrać
fot. unsplash.com

Karuzela w dziecięcym łóżeczku ma przede wszystkim zaciekawić malucha i uspokoić go. Pełni też ona rolę pobudzania i stymulowania słuchu oraz narządu wzorku. Aby w pełni cieszy się jej zaletami należy ją odpowiednio dobrać. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Karuzela nad łóżeczkiem kojarzy się najczęściej z wielokolorową zabawką, która gra i obraca się. Takie rozwiązanie ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jedni rodzice chwalą ją, ponieważ ich dziecko z łatwością przy niej zasypiało, a inni nie są zadowoleni z jej stosowania lub nie zauważyli żadnych widocznych efektów. Pomimo różnych opinii jest to wciąż jedna z pierwszych zabawek, które dostają niemowlęta. Dość często rodzice kupują ją już podczas kompletowania wyprawki dla noworodka. 

wybór karuzeli dla niemowlaka karuzela z pozytywką
fot. unsplash.com

Jakie rodzaje karuzeli dostępne są na rynku?

Karuzelę montuje się nad niemowlęcym łóżeczkiem. Na pierwszy rzut oka wszystkie zabawki są takie same, ale po bliższym przyjrzeniu się im, można dostrzec istotne różnice. Karuzele różnią się nie tylko kształtem, kolorem, liczbą zabawek, ale również dość wyraźnym podziałem na karuzele dla chłopców i dziewczynek. 

Poszczególne modele inaczej się włącza i w inny sposób montuje się je do łóżeczka. Producenci stosują coraz to nowsze rozwiązania i oprócz pozytywek, karuzela dla niemowlaka może posiadać  projektor obrazów, który będzie wyświetlał je na ścianie nad łóżeczkiem dziecka. 

Sposoby mocowania karuzeli do łóżeczka

Istnieją dwa podstawowe typy mocowania karuzeli. Pierwszym z nich jest mocowanie na stałe, które stosuje się w karuzelach tradycyjnych. Drugim sposobem jest montowanie do różnego typu łóżeczek (także tych turystycznych). Należy pamiętać, że zabawka jest dość ciężka i bez względu na to, czy będzie zamontowana na stałe czy też pozwoli na przenoszenie między mebelkami, musi być przymocowana solidnie i stabilnie, aby nie spaść na dziecko. 

Wybierając karuzelę koniecznie zwróć uwagę, czy pozwala ona na montaż do łóżeczka Twojego dziecka. Przeważnie tradycyjnej karuzeli nie zamontujesz do łóżeczka turystycznego bez szczebelków, a nawet jeśli Ci się uda, nie będzie to stabilna konstrukcja. 

Jakie zabawki w karuzeli wybrać?

Oprócz rodzaju zabawek zamontowanych w karuzeli różnią się one także ich wyglądem i liczbą. Zabawki w karuzeli mogą być pluszowe, plastikowe lub mogą być mieszanką obu tych opcji. 

karuzela z pozytywką dla niemowlaka

Bez względu na to, którą opcje wybierasz, koniecznie zwróć uwagę na kolor. Powinien być na tyle intensywny, aby przyciągnąć uwagę maleństwa. Niezwykle atrakcyjne dla dziecka jest również to, kiedy zabawki obracają się. Nie każdy model karuzeli to oferuje, ale na pewno warto wybrać taki, który pozwala na obroty poszczególnych zabawek i ich kręcenie się w różnych kierunkach. Taka zabawka na pewno nie znudzi się za szybko. Jeżeli już jesteśmy przy kwestiach związanych z obrotem, ważną kwestią jest to jak wprawia się w ruch karuzelę. Na rynku dostępne są modele, które wprawia się w ruch ręcznie poprzez nakręcanie lub takie, które uruchamia się przyciskiem i są one wyposażone w mechanizm na baterie. 

Lepsza karuzela z pozytywką czy też nie?

Zdecydowana większość karuzeli wyposażona jest w system grający. Pozytywka może grać jedną lub kilka melodii, ale niektóre z nich wyposażono także w możliwość emitowania odgłosów uspokajających dziecko. Przed zakupem karuzeli grającej należy zwrócić uwagę, czy pozwala ona na regulację głośności melodii. Ważne jest także, aby karuzela wyłączała się sama po określonym czasie. 

Karuzela z projektorem 

Modele karuzeli z wyższej półki cenowej pozwalają na znacznie większe atrakcje. Umożliwiają one np. wyświetlanie na suficie lub ścianie obrazów. Mogą to być obrazy jednostajne jak kolorowe gwiazdki, ale również przeróżne kształty zwierząt. 

Ciekawym rozwiązaniem są karuzele sterowane przy pomocy pilota. Rodzic nie musi podchodzić do łóżeczka w celu wyłączenia lub włączenia melodii lub wprawienia w ruch zabawek. Niektóre z modeli mają czujnik płaczu, który włącza karuzelę na określony czas, aby uspokoić maleństwo. Wybór oferowanych funkcji jest zależny od potrzeb rodziców i ich dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here