łóżeczko dostawne czy warto kupić dla noworodka
fot. pixabay.com

W ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka, łóżeczko dostawne może być nieoceniona rzeczą, która bardzo pomoże rodzicom. Kiedy zdecydować się na ten rodzaj łóżeczka i czym kierować się przy wyborze?

Nie ma co ukrywać, że łóżeczka dostawne mocno zyskały na popularności w ostatnich latach. Szukając łóżeczka rodzice mają naprawdę szeroki wachlarz możliwości i nie lada wyzwanie podczas poszukiwań. Najczęściej rodzice decydują się na tradycyjne łóżeczko wykonane z drewna ze szczebelkami. 

Łóżeczko dostawne – co to?

Na pewno warto wspomnieć, że nie jest to zamiennik tradycyjnego łóżeczka. Niektóre modele bardzo je przypominają, ale jednak pełnią one różną funkcję. Pierwszą zauważalną różnicą jest wielkość obu łóżeczek. Łóżeczko dostawne jest znacznie mniejsze od tradycyjnego mebelka do spania. Jest to na pewno duży plus dla noworodka, który jest przyzwyczajony do ciasnego wnętrza w brzuchu mamy. 

czy warto kupić łóżeczko dostawne
fot. pixabay.com

Wadą tego rodzaju rozwiązania jest na pewno krótka przydatność. Ze względu na małe rozmiary, łóżeczko dostawne będzie odpowiednie dla dziecka tylko przez kilka miesięcy jego życia. Przeważnie momentem, w którym trzeba zrezygnować z niego jest zbyt duża waga dziecka lub moment, w którym dziecko podejmuje pierwsze próby siadania. 

Czy warto kupić takie łóżeczko?

Najważniejszym powodem, dla którego rodzice decydują się na zakup łóżeczka dostawnego jest wygoda i przede wszystkim bezpieczeństwo samego noworodka. Łóżeczko dostawne pozwala na stabilne przymocowanie go do łóżka rodziców. Producenci wychodząc na przeciw oczekiwaniom rodziców zaczęli produkować łóżeczka, które mogą zostać przymocowane do wersalki lub kanapy. Jeden bok łóżeczka dostawnego jest opuszczany i tym sposobem noworodek może spać obok mamy, ale nie na tym samym łóżku. Pozwala to na poczucie bezpieczeństwa u malutkiego dziecka, co przekłada się na spokojny sen. 

Jest to wygodne rozwiązanie również ze względu na karmienie lub uspokojenie dziecka podczas płaczu. Mama nie musi wstawać. Ma maluszka na wyciagnięcie ręki i nawet karmienie jest o wiele prostsze, ponieważ może robić to z własnego łózka. 

Na co zwrócić uwagę przede zakupem łóżeczka dostawnego?

Zakup takiego łóżeczka może wiązać się z dużymi kosztami. Ceny łóżeczek dostawnych zaczynają się od kilkuset złotych. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii i wybrać model, który najlepiej będzie spełniał oczekiwania rodziców. 

kołyski dla niemowląt
fot. pixabay.com

Pierwszą bardzo ważną kwestią jest możliwość stabilnego przymocowania ramy do łóżka rodziców. Między meblami nie może być jakiejkolwiek przerwy, a mocowanie powinno nastąpić poprzez pasy lub sztywne blokady. Ważną rzeczą jest również posiadanie przez łóżeczko kółeczek. Powinny mieć one możliwość stałej blokady. Pozwoli to na przesuwanie mebelka przez mamę bez wysiłku, co jest niezwykle ważne zwłaszcza kilka tygodni po porodzie. 

Łóżeczko dostawne powinno umożliwiać na regulację wysokości. Powinna mieć ona w miarę możliwości duży zakres, aby bez problemu można było dostosować ją do wysokości łóżka rodziców. Ciekawą opcją, którą posiadają niektóre modele łóżeczek jest możliwość ustawienia mebelka pod kątem. Dzięki temu, można ustawić główkę maleństwa wyżej niż resztę ciała. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku maluszków, które mają katar lub ulewają. 

Producenci oferują łóżeczka dostawne z opcją kołyski. Jest to niezastąpiona funkcja, która pozwoli noworodkowi zasnąć. Opcja włączania i wyłączania tryby kołyski powinna być łatwo dostępna i prosta w uruchomieniu. Dzięki temu, nie obudzimy dziecka podczas przenoszenia łóżeczka. 

Jeżeli planujesz podróże ze swoim maleństwem, koniecznie zwróć uwagę, czy dane łóżeczko posiada opcję złożenia i spawania go. Takie łóżeczka pozwalają na zabrnie ich w podróż. Niekiedy do modelów podróżnych dołączona jest specjalna moskitiera, która sprawdzi się zwłaszcza latem.  

Jak widać, zakup łóżeczka dostawnego to ogromne ułatwienia dla młodych rodziców, ale także spory wydatek jeszcze przed urodzeniem dziecka. Warto jednak zainwestować pieniądze, ponieważ funkcje oferowane przez łóżeczko dostawne są nieocenione i w dużej mierze pomagają odnaleźć się w roli rodziców. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here