pierwsza hulajnoga dla kilkulatka
fot. pixabay.com

Pierwszym poważnym zakupem rodziców, który wspiera aktywność dziecka na świeżym powietrzu jest rowerek. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przed zakupem rowerka warto zainwestować w hulajnogę. Maluch może zacząć na niej jeździć zdecydowanie wcześniej niż na rowerku, a dodatkowo można na niej ćwiczyć nawet w domu. Jaka powinna być pierwsza hulajnoga?

Kluczową sprawą jest cena. Hulajnoga to zdecydowanie tańsza inwestycja. Najlepiej kupić ją na wiosnę, kiedy pogoda za oknem zachęca do codziennych spacerów. Z hulajnogi mogą korzystać już kilkulatki, a jej ogromną zaletą jest lekkość i niewielkie rozmiary. Można ją nawet zabrać ze sobą w każdą podróż, ponieważ bez problemu zmieści się w bagażniku auta. 

Od jakiego wieku dziecko może jeździć na hulajnodze?

Jazda na hulajnodze wcale nie jest tak prosta jak mogłoby się to wydawać. Stanie jedną nogą, odpychanie się drugą, a do tego skręcanie kierownicą to czynności, które są w stanie robić minimum dwuletnie dzieci. Na rynku są jednak dostępne modele dla dzieci, które rozpoczęły dopiero swoją przygodę z samodzielnym chodzeniem.

Hulajnogi dla roczniaków są przeważnie trójkołowe. Jest to 2w1 – połączenie hulajnogi i jeździka. Pozwalają one na zamontowanie siedziska dopasowanego do wzrostu dziecka. Z czasem, można oczywiście siedzisko zdjąć i maluch może próbować swoich sił na typowej mini hulajnodze. 

pierwsza hulajnoga dla dziecka
fot. pixabay.com

Nieco starsze dzieci mogą zacząć korzystać z hulajnóg trójkołowych bez możliwości zamontowania siedziska. Prawdopodobnie nie nauczą się korzystać z niej od razu, ale obserwowanie innych dzieci w parku czy na placu zabaw może tu wiele pomóc. Najczęściej mechanizm działania hulajnogi dzieciaki poznają w ciągu kilku dni. 

Dwa kółka z tyłu czy z przodu?

Istnieją dwa modele hulajnóg trójkołowych. Jedne z nich mają dwa kółka z przodu, a drugie dwa kółka z tyłu. Który model jest lepszy? Zdania są bardzo podzielone, ale na pewno podwójne kółka z przodu hulajnogi są bardziej stabilne. Mimo jednego kółka z tyłu dziecko nie ma problemów z odpychaniem się i jazdą. Sprawa z dwoma kółkami z tyłu wygląda tak, że maluch dość często uderza nóżką w kółko, co prowadzi do sporej ilości uników w celu uniknięcia ponownego uderzenia. 

Podwójne kółka z przodu również mają nieznaczną wadę, ponieważ trudniej jeździ się taką hulajnogą po nierównym terenie. Jednak, aby do tej sytuacji doszło, dziecko musi opanować bardzo dobrze jazdę na sprzęcie. Póki się uczy i jeździ po prostym podłożu, dwa kółka z tyłu sprawdzają się rewelacyjnie.

Regulowana rączka i wielkość podestu

Wybór regulowanej rączki jest znacznie bardziej praktyczny, ponieważ można zawsze dostosować ją do wzrostu najmniejszego dziecka. Rączka bez regulacji też jest ok, ale nie w przypadku bardzo małych dzieci, ponieważ mając ją na wysokości twarzy bardzo łatwo o wypadek. 

Podest to kolejna kwestia, która wymaga zastanowienia. Kluczowe jest to, żeby był antypoślizgowy. Może być pokryty materiałem lub mieć wypustki – ważne, aby nie był całkowicie gładki. Do produkcji podestów używa się tworzyw sztucznych lub aluminum. Dla maluchów bezpieczniejsza jest pierwsza opcja. Niesie za sobą mniejsze ryzyko urazu podczas upadku, a poza tym charakteryzuje go lekkość. 

Kiedy trzy kółka zamienić na dwa?

hulajnoga trójkołowa czy dwukołowa
fot. pixabay.com

Tak naprawdę nie ma określonego wieku, w którym dziecko powinno przejść z hulajnogi trójkołowej na dwukołową. Na ulicach zauważa się coraz starsze dzieci, które nadal korzystają z trzech kółek. Jest to kwestia dość mocno indywidualna. Jeżeli jednak dziecko skończyło już 5 lat i potrafi samodzielnie jeździć na rowerze, można śmiało pomyśleć o zmianie. Najważniejsze, aby maluch czuł się pewnie i nie obawiał się samodzielnej jazdy. 

Decyzja o zakupie hulajnogi na dwóch kołach to przeważnie inwestycja na długie lata. Można, więc bez większych obaw przeznaczyć większą sumę pieniędzy na solidniejszy sprzęt, który posłuży dziecku więcej niż rok. Kupując dwukołową hulajnogę, można już pokusić się o aluminiowy podest, który jest trwalszy niż plastikowy. Takie hulajnogi najczęściej posiadają również nóżkę, aby dziecko mogło postawić ją, gdy chwilowo nie jeździ. Hulajnogi ze średniej półki cenowej to koszt około 350 zł. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here