10 gier planszowych dla dzieci
fot. pixabay.com

Czy istnieje gra planszowa, która zainteresuje dziecko do tego stopnia, że porzuci granie na smartfonie? Oczywiście, że tak! Wybrane przez nas gry planszowe sprawią niezwykłą frajdę nie tylko najmłodszym, ale również dzieciom starszym i ich rodzicom. 

Postanowiliśmy zebrać najciekawsze gry dostosowane do poszczególnych przedziałów wiekowych, aby ułatwić rodzicom wybranie czegoś dla swojej pociechy. Wybór gier jest naprawdę szeroki i przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym dzieciakom, odciągając je od grania na smartfonie.

GRY DLA DZIECI W WIEKU 3-6 LAT

  1. Kotek psotek – jest to jedna z gier z serii „Rodzinka wygrywa”. Mogą w nią grać dzieci już od 3 roku życia. Gracze, czyli w tym przypadku rodzina, nie rywalizują ze sobą. Jest to gra całkowicie kooperatywna i gracze mają za zadanie współpracować, a nie konkurować. Gra ma za zadanie uczyć dziecko jak radzić sobie z emocjami, a przy okazji ćwiczyć logiczne myślenie. Plansza wykonana jest z grubej tektury w trójwymiarze, co zapobiega jej uszkodzeniu. Do zestawu dołączono kolorowe pionki w kształcie kotka, ptaszka, myszki i wiewiórki. Zadaniem każdego gracza jest doprowadzenie jak największej liczby zwierzątek do kryjówek.
  2. Trzy małe świnki – gra planszowa przeznaczona dla dzieci w wieku 3-6 lat. Jest to typowa gra logiczna dla przedszkolaków, która nawiązując do popularnej bajki wspiera rozwój koncentracji i logicznego myślenia. Dostępna jest w wersji łatwej (same świnki) i trudniejszej (z wilkiem).
  3. Polska – gra edukacyjna Kapitan Nauka – planszówka przeznaczona dla uczestników od 5 lat wzwyż. Jej zasady są bardzo proste i z łatwością można dostosować je do wiedzy graczy. Fajnie sprawdzi się jako rozrywka podczas rodzinnych wieczorów. Podczas gry najważniejsza jest spostrzegawczość i refleks, ale przyda się także trochę wiedzy. Zadaniem tej gry planszowej jest wspierane edukacji z zakresu przyrody, geografii oraz historii. 
  4. 5 sekund junior – wciągająca i angażująca gra dla dzieci od 6 roku życia i dorosłych. Zasady gry są bardzo proste – każdy gracz ma tylko 5 sekund, aby odpowiedzieć na pytanie z karty. Wygrywa gracz, który odpowie na jak największą ilość pytań. Na rynku dostępna jest także wersja gry dla młodzieży i dorosłych.

GRY DLA DZIECI W WIEKU 8-9 LAT

gry planszowe dla dzieci
fot. pixabay.com
  1. Dixit – przeznaczona dla dzieci od lat 8. Gra planszowa zmuszającą uczestników do kreatywnego myślenia i układania historii. Kolorowa grafika kart pobudza wyobraźnię, która zaczyna działać cuda. Jest to naprawdę wciągająca gra!
  2. Hexx– małe pudełeczko skrywające naprawdę ciekawą grę logiczną. Planszówka oparta na formie układanki, trochę przypominająca domino. Każdy uczestnik gry dostaje 15 kafelków i wykłada karty dopasowując je kolorami do kart na stole. Zwycięzcą gry jest osoba, która jak najszybciej wyłoży wszystkie swoje karty. 
  3. Goool! – coś dla fanów piłki nożnej w wieku powyżej 8 lat. W odróżnieniu od powyższych propozycji, w tej grze mogą uczestniczyć maksymalnie dwie osoby. Planszówka jest bardzo prostą symulacją meczu piłki nożnej. Gra polega na logicznym myśleniu, ale zdarzają się też losowe sytuacje poprzez wypadnięcie kości wykorzystywanych w czasie gry. 

GRY DLA DZIECI POWYŻEJ 10 LAT

gry planszowe na prezent
fot. pixabay.com
  1. Ryzyk fizyk – gra typowo na długie wieczory lub imprezy, w których uczestniczą również dzieci powyżej 10 roku życia. Zasady są bardzo proste – każdy uczestnik odpowiada na pytania w formie quizu. Tematyka pytań jest bardzo ogólna i co najważniejsze – nie trzeba posiada dużej wiedzy. Chodzi tu raczej o podejmowanie ryzyka. Wygrywa osoba, która obstawi poprawnie odpowiedzi i zaryzykuje w odpowiednim momencie.
  2. Talizman Magia i Miecz – gra z serii wielogodzinnych rozgrywek. Przeznaczona dla starszych graczy (powyżej 12 lat) zafascynowanych tematyką fantasy. Każdy uczestnik wciela się w rolę Poszukiwacza i musi odnaleźć Koronę Władzy. Podstawowa wersja gry zawiera 3 Krainy. Można do niej dokupić rozszerzenia i tym samym wydłużyć prowadzoną rozgrywkę. Warto zaznaczyć, że każda rozgrywka jest inna, ponieważ panuje tu zasada losowych zdarzeń i akcji. 
  3. Cludeo – planszówka dla fanów rozwiązywania zagadek kryminalnych. Każdy gracz wciela się w detektywa i musi odkryć kto, czym i w jakim pomieszczeniu dokonał zbrodni. Plansza przedstawia plan domu, po którym gracze poruszają się i snują podejrzenia. Zwycięża osoba najbardziej spostrzegawcza i potrafiąca obserwować innych i wyciągać wnioski. 

Każda z przedstawionych gier spełni oczekiwania dzieciaków i dorosłych. Niektóre z nich są mniej wymagające i zapewniają krótką rozgrywkę, a inne są dość rozbudowane, zapewniając przy tym wielogodzinne granie w gronie rodzinnym. Gra planszowa to również ciekawy pomysł na prezent, który na pewno ucieszy małych i dużych.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here