jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka
fot. pixabay.com

Każde małe dziecko podróżujące autem powinno siedzieć w foteliku. Niezależnie czy jest to krótka wyprawa do sklepu czy dłuższa podróż na weekend nad morzem – powinno czuć się komfortowo  i bezpiecznie. Jak wybrać odpowiedni fotelik dla malucha i nieco starszego dziecka? Na co zwracać uwagę, aby zapewnił on maksymalne bezpieczeństwo?

Rodzice wraz z dziećmi podróżują różnymi środkami transportu. Podróżując pociągiem czy samolotem nie musisz posiadać fotelika, ale kiedy decydujesz się na podróż autem koniecznym będzie jego zakup. 

Waga i wiek dziecka – jak dopasować do nich fotelik?

Jest to najważniejsza sprawa podczas dopasowywania fotelika. Podczas zakupów koniecznie zwróć uwagę dla jakiego przedziału wagowego przeznaczony jest konkretny fotelik. Na rynku dostępne są foteliki dla dzieci ważących od 0 do 13 kg i od 9 do 18 kg. Nie powinno traktować się tych liczb tylko orientacyjnie. Dopasowanie fotelika odpowiednio do wagi dziecka zapewni mu nie tylko komfort podczas podróży, ale także zapewni bezpieczeństwo, które powinno być dla rodziców priorytetem.

fotelik samochodowy dla małego dziecka
fot. pixabay.com

Kiedy należy zmienić fotelik na inny?

Są trzy konkretne przypadki, kiedy rodzic powinien zakupić inny fotelik:

  • gdy dziecko osiągnie górną granicę wagową określoną przez producenta fotelika
  • gdy głowa dziecka wystaje poza oparcie fotelika
  • gdy zamontowane pasy nie dają się już dopiąć.

Odnośnie ostatniego punktu, warto zaznaczyć, że niektóre modele fotelików posiadają odpinane pasy. Jeżeli korzystacie z takiego modelu, wtedy można zastosować standardowe pasy samochodowe. 

Foteliki z systemem ISOFIX 

Nie każde auto posiada ten system, ale jeżeli Twój samochód go ma to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup właśnie fotelika z systemem ISOFIX. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto pokusić się o ten wyposażony w nogę stabilizującą lub pas Top Tether, który mocuje się do specjalnego elementu w kanapie auta. Jeżeli nie jesteś pewny, czy posiadasz w swoim aucie system ISOFIX poszukaj informacji na ten temat w internecie. Niektóre elementy mocowania są ukryte pod tapicerką i nie każdy wie, że są. 

Samochody bez tego systemu przystosowane są tylko do fotelików, które mocuje się przy pomocy pasów samochodowych. 

Jak ustawić fotelik – tyłem czy przodem do kierunku jazdy?

Najmłodsze dzieci powinny jeździć tylko tyłem do kierunku jazdy. Ma to na celu maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa. Gdy fotelik jest ustawiony przodem i auto mocno zahamuje, maluch od razu leci z impetem do przodu. Jest to niezwykle niebezpieczne! Dziecko może uszkodzić sobie kręgosłup, a zwłaszcza jego szyjny odcinek.  Fotelik ustawiony tyłem do kierunku jazdy „wpycha” dziecko w siedzisko podczas gwałtownych manewrów i niespodziewanego hamowania.  Dzieci w miarę możliwości powinny jak najdłużej jeździć w takiej pozycji. Ważne jest, więc wybranie fotelika samochodowego, który umożliwi takie rozwiązanie.

Fotelik używany – czy warto go kupić?

W przypadku fotelików nie warto kupować ich z drugiej ręki. Na pierwszy rzut oka, fotelik może wyglądać jak nowy i być w okazyjnej cenie, ale nie masz nigdy pewności, że nie uczestniczył już w wypadku. Fotelik po przejściach może być uszkodzony wewnątrz i nie zapewni dziecku bezpieczeństwa. Nawet najmniejsze pęknięcie plastikowej części czy osłabione zapięcie pasów bezpieczeństwa może mieć naprawdę tragiczne skutki nawet podczas mocniejszego hamowania. 

Oprócz tego, kupując fotelik w sklepie masz zawsze pewność, że spełnia on najwyższe standardy, ponieważ producenci idą wraz z postępem technologii. Tylko fotelik spełniający określone wymagania będzie zapewniał bezpieczeństwo i wygodę dziecka.

Wymogi bezpieczeństwa 

Każdy fotelik dopuszczony do sprzedaży musi spełniać określone kryteria. Najlepiej wybierać modele, które przeszły testy antyzderzeniowe. Są one oznaczone skrótami od nazw niezależnych organizacji, które je przeprowadzamy. Mogą to być bp. OEAMTC lub ANWB. Producenci, którzy zdecydowali się na taki test na pewno nie omieszkają poinformować kupujących o pozytywnym wyniku. Natomiast, jeżeli zależy Ci na konkretnych wynikach wykonanego testu koniecznie zajrzyj na stronę producenta fotelika. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here