akcesoria do spania dla niemowlaka
fot. pixabay.com

Noworodek w pierwszych tygodniach swojego życia przez większą część dnia i nocy śpi. Świeżo upieczeni rodzice powinni zatem zadbać o jakość snu swojej małej pociechy. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w pokoiku dla maluszka. 

Przyszli rodzice wiedzą już, co powinno znaleźć się w szafie małego członka rodziny oraz czym pielęgnować malucha. Teraz skupimy się na wyposażeniu jego pokoiku oraz zapewnieniu maksymalnego komfortu podczas snu noworodka. 

Łóżeczko lub kołyska

kołyski i łóżeczka dla niemowląt
fot. pixabay.com

Podstawą każdego pokoiku dziecięcego jest właśnie łóżeczko lub kołyska. Przyszli rodzice mogą wstrzymać się z zakupem łóżeczka nawet do 4 tygodni od urodzenia się dziecka. W pierwszym miesiącu dla maluszka zdecydowanie wygodniejsza będzie właśnie kołyska. Nie jest to wydatek niezbędny i większość rodziców rezygnuje z niego ze względu na dość krótki czas przydatności. Warto jednak zdecydować się na jej zakup. Jest znacznie mniejszych rozmiarów i swoją przestrzenią przypomina dziecku wnętrze brzucha matki. Fajnym rozwiązaniem jest także łóżeczko dostawne. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla rodziców, którzy chcą mieć maluszka blisko siebie. Dzięki takiemu ryzweiąznaiu, dziecko może spać obok mamy nie zabierając tym samym przestrzeni w łóżku rodziców. 

Materac do dziecięcego łóżeczka 

Materac nie może być za twardy i za miękki. Każdy rodzic powinien indywidualnie dobrać materiał, z którego wykonano materac, oraz jego wypełnienie. Rynek oferuje szeroki wybór materaców. Znajdziemy materace wykonane z lateksu oraz pianki, a także nieco bardziej nowoczesne kokosowo-gryczane. Mówiąc o materacach, warto wspomnieć również o prześcieradle. Powinno być mięciutkie dla delikatnej skóry noworodka i dobrze chłonąć wilgoć. Jeżeli prześcieradło nie absorbuje wystarczająco wilgoci można dokupić specjalne podkładki, które ochronią materac. Poduszka nie jest potrzebna dziecku w tym wieku. Może jedynie mu zaszkodzić. 

Kocyk dla niemowlaka

Najlepiej kupić dwa kocyki. Jeden cieplejszy i grubszy, a drugi nieco cieńszy, lekki i przewiewny. Przydadzą się rodzicom i maluchowi zarówno w domu, jak i na spacerach oraz podczas przenoszenia dziecka np. do auta. 

Rożek 

Polecany głównie w pierwszych miesiącach życia. Noworodek czuje się znacznie bardziej bezpieczny, gdy otula go ciepły rożek. Ciekawym i dobrym rozwiązaniem dla maluszka jest rożek usztywniany. Najczęściej wypełnia go pianka lub kokosowa wkładka. Jest to również niezawodna asekuracja, gdy rodzice noszą dziecko, ponieważ pomaga on utrzymywać je w prawidłowej pozycji. Oprócz swojej podstawowej funkcji, rożek sprawdzi nie także jako podkład przy przewijaniu lub nawilżaniu skóry dziecka oliwką. 

Śpiworek

Jego rodzaj zależy od pory roku, w którym urodzi się Twoja pociecha. Poleca się go dzieciom, które urodzą się w chłodniejszych miesiącach. Śpiworek chroni maleństwo przed zmarznięciem, ponieważ dziecko nie ma szans się w nim odkryć. Zapewnia to spokój młodej mamie, która nie musi się martwić i sprawdzać, czy na pewno dziecko jest szczelnie opatulone. 

Smoczek do uspokajania dziecka

wyposażenie pokoju małego dziecka
fot. pixabay.com

Wybór, czy stosować go czy też nie, pozostawiamy rodzicom. Większość młodych rodziców decyduje się jednak na jego stosowanie, ponieważ jest to niezawodny sposób na uspokojenie maleństwa. Jeżeli jednak Twoje dziecko nie chce ssać smoczka to nie przejmuj się tym. Niektóre dzieci przez całe dzieciństwo nie korzystają ze smoka i nie jest to powód do zmartwień.

Niania elektroniczna

Na ten sprzęt powinni zdecydować się wszyscy, którzy mają duże mieszkania lub mieszkają w domu jednorodzinnym. Dzięki niani elektronicznej, rodzice mogą przebywać w innym pomieszczeniu w domu i cały czas wiedzieć, co dzieje się u maluszka. Na rynku dostępne są modele, które oferują funkcję monitorowania oddechu dziecka. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza, gdy Twoje maleństwo należy do grupy ryzyka. Polecane rodzicom wcześniaków. 

Niektóre z wymienionych akcesoriów możesz bez problemu kupić z drugiej ręki. Sprawdzi się to zwłaszcza przy zakupie kołyski, która jest przydatna dla maleństwa do maksymalnie drugiego miesiąca życia. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here