wyprawka porodowa dla mamy
fot. pixabay.com

Kompletowanie wyprawki dla siebie i dla maluszka to nie lada wyzwanie dla każdej ciężarnej. Co przyda się najbardziej, a co zajmie tylko niepotrzebnie miejsce w torbie? Pytań jest całkiem sporo i mimo tego, że większość przyszłych mam ma sporządzoną listę rzeczy do szpitala to warto przypomnieć o tych najbardziej istotnych. 

Kompletowanie wyprawki należy zacząć dużo wcześniej. Przyszła mama nie powinna kierować się terminem wyznaczonym przez ginekologa, ponieważ zgodnie z prognozami rodzi się tylko co dwudzieste dziecko. Nie należy więc czekać do ostatniej chwili ani z kompletowaniem wyprawki dla maleństwa i kupowaniem ubranek oraz łóżeczka i wszelkich akcesoriów pielęgnacyjnych, ani z pakowaniem swojej torby do szpitala. Cała akcja porodowa może rozpocząć się znacznie wcześniej, a Ty nie możesz być nią zaskoczona i dodatkowo zestresowana brakiem przygotowanej do szpitala wyprawki. 

Rozpoczęcie kompletowania wyprawki do szpitala

Najlepiej przygotować dwie oddzielne torby. Jedna z nich będzie zawierała Twoje rzeczy, a druga rzeczy maleństwa. Ułatwi to odnalezienie się zarówno na sali porodowej, jak i sali, w której będziesz przebywać po urodzeniu dziecka, ponieważ będziesz wiedziała, gdzie szukać potrzebnych rzeczy. 

co powinna zabrać ze sobą mama do szpitala
fot. pixabay.com

Polskie szpitale nie mają ujednoliconej listy rzeczy, które przyszła mama powinna zabrać z domu, a które szpital jej zapewni. W zależności od szpitala, w którym rodzisz możesz dostać koszulę do porodu lub nie. To samo jest w przypadku noworodka. Jeden szpital wymaga do pielęgnacji pępka Octeniseptu, a w innym wystarczy spirytus salicylowy. Warto, więc zajrzeć na stronę szpitala i sprawdzić czy nie ma tam przygotowanej listy, która pomoże zabrać Ci rzeczy niezbędne. Jeżeli jednak na stronie szpitala nie ma takiej listy, nie bój się zadzwonić lub napisać maila. Pomoże Ci to zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy. 

Dokumenty, które należy zabrać ze sobą do szpitala 

Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie teczki, do której włożysz wszystkie niezbędne dokumenty:

  • dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem 
  • karta przebiegu ciąży
  • NIP pracodawcy lub NIP Twojej firmy, jeżeli prowadzisz własną działalność
  • książeczka honorowego dawcy krwi lub dokument, który informuje o grupie krwi i czynniku Rh
  • jeżeli posiadasz ujemny Rh to konieczne jest zabranie ze sobą badań na obecność przeciwciał anty-Rh
  • wyniki wszystkich badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży
  • jeżeli masz zaplanowane cesarskie cięcie to konieczne będzie skierowanie do szpitala oraz wyniki badań krwi dotyczące krzepliwości i poziomu elektrolitów
  • kserokopia dowodu osoby (mąż, partner lub ktokolwiek inny), którą chcesz upoważnić do otrzymywania informacji o stanie zdrowia swoim i dziecka

Wyprawka dla przyszłej mamy 

Do szpitala zabierz koniecznie dwie koszule nocne. Nie musisz kupować nowych, ponieważ po porodzie raczej i tak je wyrzucisz. Zdecyduj się na rzeczy przewiewne i wygodne. Wybierz raczej coś dłuższego, aby zapewnić sobie maksymalny komfort. Jedna z nich powinna mieć rozcięcie z przodu, które umożliwi karmienie dziecka piersią.

Jeżeli Twój szpital pozawala na noszenie bielizny po porodzie, zabierz ze sobą pięć par majtek poporodowych. Na rynku są dostępne dwie wersje – jednorazowe i wielorazowe. Wybór należy do Ciebie. Dodatkowo zabierz jeden lub dwa biustonosze dla mam, które karmią piersią. 

lista rzeczy niezbędnych które powinna zabrać mama do szpitala
fot. pixabay.com

Ręcznik to konieczność, ponieważ podczas skurczów zaleca się korzystanie z prysznica. Ręcznik przyda się również, gdy chcesz wytrzeć pot lub zrobić sobie chłodny okład na czoło. Do tego celu można również zabrać ze sobą szmacianą chusteczkę lub pieluchę tetrową. 

Klapki, które zabierasz ze sobą do szpitala powinny być wykonane z gumy. Zminimalizuje to ryzyko poślizgnięcia się, gdy będziesz brała prysznic. 

Po porodzie przydadzą się na pewno podkłady poporodowe, czyli specjalne podpaski. Od standardowych podpasek wyróżnia je materiał, z którego je wykonano oraz wielkość. Nie posiadają także kleju. Wyróżniają się bardzo dużą chłonnością, która jest kluczowa podczas pierwszych dni po porodzie.

Oprócz wyżej wymienionych rzeczy przyda się na pewno gumka do włosów oraz mała butelka wody mineralnej, która ugasi pragnienie podczas skurczów. Dodatkowo należy zabrać ze sobą artykuły do higieny takie jak szare mydło, szczoteczka i pasta do zębów, szampon, szczotka do włosów. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here