czy warto zdecydować się na zakup nawilżacza powietrza
fot. pixabay.com

Ogrzewanie, które włączane jest w domu podczas chłodniejszych dni sprawia, że powietrze w pokojach może stawać się zbyt suche. Niższa wilgotność powietrza może przekładać się na kaszel u najmłodszych i infekcje górnych dróg oddechowych u dorosłych. Czy w takim przypadku warto kupić nawilżacz powietrza?

Nie od dziś wiadomo, że przebywanie w pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza jest niska wiąże się ze złym wpływem na zdrowie. Suche powietrza prowadzi do wysuszenia śluzówki nosa, a co za tym idzie, nos przestaje już pełnić swoją funkcję i przepuszcza do organizmu wszelkie bakterie i wirusy. Przy odpowiedniej wilgotnoście nie miałoby to miejsca, ponieważ dobrze nawilżona śluzówka zatrzymuje wszelkich intruzów na swoich rzęskach. Wysuszona śluzówka przekłada się na na całoroczny kaszel, a nawet ostre zapalenie krtani. Dodatkowo, zbyt suche powietrze w pokoju wpływa na pogorszoną jakość snu. Niska wilgotność powietrza może znacząco wpłynąć na wysuszanie skóry i włosów. 

Optymalny poziom wilgotności 

Najbardziej optymalnym poziomem nawilżenia w pomieszczeniach jest ten na poziomie 40-60%. Zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze przekłada się na negatywne skutki dla naszego zdrowia. W chłodniejsze dni powietrze jest najczęściej bliżej dolnej granicy. Dlatego też nawilżacz powietrza przyda się głównie jesienią i zimą, kiedy w mieszkaniu lub domu zaczynają pracę kaloryfery. 

nawilżacz powietrza do pokoiku dziecięcego
fot. pixabay.com

Aby sprawdzić poziom wilgotności, konieczne jest zakupienie specjalnego urządzenia, czyli higrometru. Urządzenie dokona dokładnego pomiaru wilgotności i domownicy będą wiedzieli, czy nawilżacz powietrza to w ich przypadku konieczność. Na rynku dostępne są nawilżacze, które mają wbudowany higrometr. Jeżeli chcesz przeznaczyć na nawilżacz powietrza większy budżet, to warto wstrzymać się z zakupem higrometru i wybrać model nawilżacza, który ma już wbudowane urządzenie.

Nawilżacz parowy

Jest to najprostszy z trzech typów nawilżaczy powietrza. Do jego zbiornika wlewa się wodę, urządzenie ją podgrzewa, a następnie wypuszcza do otoczenia parę wodną. Plusem tego rodzaju nawilżaczy jest niska cena i duża wydajność. Para opuszczająca urządzenie jest ciepła. Dlatego, jeżeli nawilżacz jest stosowany w małym pomieszczeniu to może podnieść panującą w nim temperaturę. Jedynymi wadami nawilżaczy parowych jest głośnia praca i duże zużycie energii. 

Nawilżacz ultradźwiękowy

Zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj urządzeń do nawilżania powietrza. Do zbiornika wlewa się wodę, która pod wpływem drgań o dość dużej częstotliwości zamienia się w mgiełkę, którą następnie urządzenie wypuszcza do pomieszczenia. Charakteryzuje je niezwykle cicha praca oraz stosunkowo duża energooszczędność. Nawilżaczy ultradźwiękowych nie poleca się właścicielom zwierząt domowych. Działające urządzenie może działać na nich drażniąco. 

Nawilżacz ewaporacyjny

Ten typ nawilżaczy posiada w swoim wnętrzu matę nasączoną wodą. Powietrze zasysane jest z pomieszczenia, a następnie przepuszczanie przez matce i w ten sposób nawilżone powietrze wraca z powrotem do otoczenia. Dodatkowym plusem tego rodzaju nawilżaczy jest oczyszczanie powietrza z kurzu. Mata wymaga wymiany raz na kilka miesięcy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza?

Kluczową kwestią jest wydajność danego modelu. Informuje ona o maksymalnej powierzchni, na jakiej może być stosowane urządzenie i o intensywności nawilżania. Równie ważna jest pojemność zbiornika na wodę. Najlepiej wybrać nawilżacz z dość dużym pojemnikiem, którego maksymalne napełnienie wystarczy na kilkanaście godzin. 

fot. pixabay.com

Wbudowany higrometr to także dość pożądana cecha dobrego nawilżacza. Nie trzeba wtedy dodatkowo kupować osobnego urządzenia, aby kontrolować poziom wilgotności powietrza. Urządzenie z wbudowanym higrometrem pracuje tylko do momentu osiągnięcia ustawionego przez użytkownika poziomu wilgotności. Następnie wyłącza się, co powoduje, że jest niezwykle energooszczędne. 

Producenci oferują także nawilżacze, które dają użytkownikowi możliwość ustawienia kierunku wyrzutu pary, a nawet stosowania olejków eterycznych. Należy jednak pamiętać, że po każdym zastosowaniu olejków, pojemnik na wodę wymaga dokładnego umycia. 

Jeżeli poszukujesz nawilżacza powietrza do pokoiku dziecięcego, zwróć uwagę na jego wydajność i wielkość pojemnika. Dzięki temu, urządzenie będzie mogło pracować nawet kilkanaście godzin bez konieczności ponownego napełniania. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here