śpiworek otulacz czy kocyk lub kołderka
fot. pixabay.com

Młodzi rodzice często zastanawiają się czym najlepiej przykryć swoją pociechę. Nie ma w tym nic dziwnego zwłaszcza, jeżeli jest to pierwsze dziecko. Na co postawić w przypadku noworodka? Zastosować rożek czy śpiworek? A może wysączy zwykły kocyk lub kołderka i poduszka? Postaramy rozwiać wszystkie wątpliwości w tym temacie.

Należy zacząć od tego, że wszystko zależy od wieku dziecka. Zupełnie inne rozwiązanie należy zastosować u noworodka, a inne u dziecka nieco starszego. Najlepszym wyborem w przypadku noworodka będzie oczywiście rożek. Dzięki niemu, maluch będzie czuł się tak jak w łonie mamy. Ściśle opatulony przez materiał będzie miał ciepło i ciasno. 

Jaki rożek będzie najlepszy?

Na rynku dostępne są rożki naturalne oraz z usztywnieniem. Zdecydowanie lepiej wybrać rożek wykonany z naturalnych materiałów, np. z bawełny. Rożek z usztywnieniem wcale nie będzie dla dziecka najlepszym wyborem. W związku z tym, że dzieci zaraz po porodzie mają problemy z termoregulacją, może skusić się na zakup rożka wykonanego z polaru. Nie jest to co prawda naturalny materiał, ale zapewni maksymalną ilość ciepła. Warto również zwrócić uwagę na rożki wykonane z frote. 

W przypadku otulacza, sprawa ma się nieco inaczej. Materiał dość ciasno otula dziecko (ciaśniej niż w przypadku rożka) i nie każde polubi ten efekt. Trzeba wypróbować to rozwiązanie indywidualnie. 

fotelik samochodowy dla małego dziecka
fot. pixabay.com

Stosowanie kołderki lub kocyka u noworodka nie jest dobrym pomysłem. Małe dzieci dość często podnoszą do góry rączki, a to z kolei może skutkować zarzucaniem kocyka na głowę. Noworodek nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, aby w razie potrzeby zdjąć z główki materiał, a to może doprowadzić do naprawdę niebezpiecznych sytuacji. 

Niemowlę zaczyna się obracać – jakie rozwiazanie zastosować?

Jest to niezwykle ważny moment dla rodziców. Kiedy zauważysz, że Twoje dziecko zaczyna się obracać będzie to idealny moment na rezygnację z rożka, ponieważ jego dalsze stosowanie może być niebezpieczne. Obracające się dziecko może przykryć sobie twarz, co doprowadzi do problemów z oddychaniem. 

Na tym etapie najlepiej zastąpić rożek śpiworkiem. Jest on nieco „trudniejszy w obsłudze”, ale już po kilku razach rodzice powinni bez problemu radzić sobie z odpinaniem i zapinaniem go. Inną kwestią jest to, że nie każde dziecko polubi się ze śpiworkiem. 

Gdy dziecko zaczyna samo wstawać…

Najczęściej dzieje się to w okolicach pierwszego roku życia. Gdy Twoje dziecko zacznie samodzielnie podnosić się w łóżeczku powinien to być znak, że należy zrezygnować również ze śpiworka. Maluch może spać już pod swoją pierwszą kołderką. Jeżeli rodzice boją się, że dziecko przypadkowo nakryje się na główkę kołderką, mogą zamontować w łóżeczku nianię lub monitor oddechu. 

co zabrać do szpitala dla noworodka
fot. pixabay.com

Istotną kwestią są za to ochraniacze na szczebelki. O ile w przypadku dzieci, które nie obracają się na bok są one całkowicie zbędne, tak w przypadku dzieciaków obracających się stają się koniecznością. Warto sięgać po ochraniacze, które wykonane są z mocnego materiału. Musi być on mocno przymocowany do szczebelków, aby dziecko podczas nocnych „podróży” po łóżeczku nie zaplatało się w nie. 

Poduszka dla małego dziecka

Nie ma jednoznacznie określonego wieku, w którym dziecko powinno spać na poduszce. Jedne dzieciaki ją polubią, a inne nie. Najlepiej, gdy dziecko samodzielnie zdecyduje, czy takie rozwiazanie mu odpowiada. Według ekspertów od pediatrii, poduszka może przynieść dla małego człowieka więcej szkody niż pożytku. I nieważne, czy jest ona kolorowa, miękka i puszysta czy zwykła i szara. Jeżeli rodzice decydują się na poduszkę dla swojego dziecka powinni sięgnąć po poduszkę typu klin. Decydując się na umieszczenie jej w łóżeczku dziecka należy pamiętać, że powinno podnieść się dno łóżeczka (tu gdzie leży poduszka), aby dziecko mogło spać na prostej powierzchni. Zapewni to odpowiednią pozycję dla kręgosłupa. 

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszelkie wątpliwości dotyczące wyboru rzeczy do spania. Zachęcamy do przeczytania naszych innych artykułów, w których doradzamy jaką wanienkę wybrać, co powinno znaleźć się w szafie noworodka i jakich artykułów używać do jego pielęgnacji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here