nawilżacz powietrza do pokoiku dziecięcego
fot. pixabay.com

Suche powietrze w domu to problem większości osób w sezonie grzewczym. Jedni to bagatelizują, inni próbują walczyć. Zdecydowanie nie powinno się ignorować suchego powietrza w domu, ponieważ wpływa ono niekorzystnie nie tylko na zdrowie, ale również na samopoczucie domowników. Warto rozejrzeć się za dobrym nawilżaczem powietrza, który przyda się głównie w pokoiku dziecka. 

Niskie temperatury i grzejące kaloryfery nie oznaczają już, że trzeba zakupić nawilżacz. Najpierw trzeba sprawdzić wilgotność powietrza w pomieszaniu. Najbardziej optymalna wilgoć powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%. Przed podjęciem decyzji o zakupie nawilżacza do pokoiku dziecięcego najlepiej jest sprawdzić higrometrem jej poziomu. Może się bowiem okazać, że wilgotność utrzymuje się na optymalnym poziomie i nawilżacz będzie zbędnym wydatkiem. 

Zakup nawilżacza rekomenduje się osobom, które w mieszkaniu mają zbyt suche powietrze. Warto również zaznaczyć, że na poziom wilgoci wpływają kwiaty oraz suszenie prania. Nie jest to rozwiązanie, które wyeliminuje problem suchego powietrza, ale może znacznie pomóc. Może się jednak okazać, że powietrze w domu jest za bardzo wilgotne. Taka sytuacja także nie jest dobra dla zdrowia domowników. 

optymalna wilgotność powietrza w pokoiku dziecięcym
fot. pixabay.com

Decydując się na zakup nawilżacza powinno się wybierać urządzenie z wbudowanym higrometrem lub dokupić go oddzielnie, aby można było stale monitorować poziom wilgotności powietrza. 

Najważniejsze kwestie podczas wyboru nawilżacza powietrza 

Większość osób zwraca głównie uwagę na wygląd, który wcale nie jest tak ważny. Kwestia wpasowania się w wystrój pokoju to jedno, a wydajność urządzenia to drugie. Warto nieco zagłębić się w specyfikę każdego urządzenia. 

Nawilżacze można podzielić na parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Nawilżacze parowe działają na zasadzie podgrzewania znajdującej się w urządzeniu wody i wypuszczaniu do otoczenia pary wodnej. Nawilżacze ultradźwiękowe rozbijają wodę za pomocą właśnie ultradźwięków. Natomiast nawilżacze ewaporacyjne zasysają powietrze z otoczenia, a następnie przepuszczają ją przez wilgotną matę i z powrotem wypuszczają je do otoczenia. 

Ultradźwiękowy nawilżacz Babymoov Hygro Aquarium 

Jest to stosunkowo niedrogi nawilżacz, który cechuje się także ładnym wyglądem i prosta obsługą. Producent umożliwia regulację intensywności pracy. Fajnie sprawdzi się w przypadku dużych pokojów (około 30-40 m). Jednak zdecydowanie lepiej jest przeznaczyć go do pokoju o polowe mniejszego i pozwolić na prace na minimalnej intensywności. Nawilżacz jest niezwykle wydajny. W ciągu jednej godziny jest stanie wytworzyć 250 ml pary wodnej. Urządzenie posiada zbiornik na wodę o pojemności 1.8 l. Pozwala mu to na ciągłą pracę od 7 do aż 18 godzin (wszystko zależy od ustawionej intensywności). Producent zapewnia dożywotnią gwarancję na sprzęt. 

ranking nawilżaczy powietrza do pokoiku dziecięcego
fot. pixabay.com

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Duux Sphere

Nawilżacz w formie kuli o mocno nowoczesnym i designerskim wyglądzie. Świetnie sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w pokoiku dziecięcym, ponieważ nie przypomina wyglądem typowego nawilżacza powietrza. Jest to na pewno świetna opcja dla osób, które dużą uwagę przywiązują do wystroju. Niestety coś za coś – nawilżacz nadrabia wyglądem, ale jest znacznie mniej wydajny. Pozwala na wytworzenie tylko 130 ml pary wodnej w ciagu godziny. Sprawdzi się tylko w małych pokojach do 15 m. Producent nie wyposażył go również w dostosowywanie intensywności pracy, więc sprzęt działa jednostajnie. Pojemnik na wodę zmieści tylko 1 l. Przekłada się to na czas pracy. Na jednym uzupełnieniu zbiornika, urządzenie może pracować maksymalnie 8 godzin. 

Kluczową kwestią podczas wyboru odświeżacza jest wielkość pomieszczenia, w którym będzie pracował, oraz maksymalny czas jego pracy. Jeżeli szukasz urządzenie, które ma pracować w nocy, postaw na nawilżacz z większym zbiornikiem, który może pracować nawet kilkanaście godzin bez przerwy. Ważna jest rownież kwestia ustawiania intensywności. Nie każde urządzenie posiada tę opcję, a przydaje się ona zwłaszcza w większych pokojach. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here