przewijak dla noworodka i niemowlaka jaki wybrać
fot. pixabay.com

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to zawsze wielkie emocje i wybór niezbędnych rzeczy, które muszą znaleźć się w pokoiku malucha. Nie inaczej jest w przypadku wybierania przewijaka. Jaki przewijak będzie najlepszym wyborem? Lepiej sprawdzi się ten w formie komody czy do położenia na łóżeczko?

Przewijak znacznie ułatwia życie świeżo upieczonym rodzicom. Nie jest to oczywiście akcesorium niezbędne podczas kompletowania wyprawki. Ma raczej za zadanie ułatwić przewijanie maluszka. Noworodek potrzebuje zmiany pieluszki nawet kilkanaście razy dziennie. Podczas przewijania mogą zdarzyć się niespodziewane sytuacje. Żeby nie ubrudzić pościeli lub koca, na którym zmieniasz pieluszkę firmy specjalizujące się w produkcji akcesoriów wyszły na przeciw potrzebom rodziców. Producenci oferują dwa podstawowe rodzaje przewijaków. Jednym z nich jest przewijak w formie komody, a drugim przewijak do położenia na łóżeczko. 

jak wybrać najlepszy przewijak dla dziecka
fot. pixabay.com

Przewijak na łóżeczko 

Jest to najpopularniejsze rozwiązaniu. Głównie ze względu na niską cenę, ale również dlatego, że jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne. Przewijak na łóżeczko jest w kształcie nakładki, która jest wykonana ze sztywnego materiału. Kładzie się ją na łóżeczko i na niej przewija malucha. Jest to odciążenie dla kręgosłupów rodziców, którzy podczas przewijania nie muszą się nachylać. Jest to niezwykle pomocne zwłaszcza dla kobiet, które rodziły poprzez cesarskie cięcie. Jedynym minusem przewijaka tego rodzaju jest to, że noworodek i niemowlak szybko rosną i już po kilku miesiącach używania, przewijak będzie za krótki. Wystające nóżki dziecka i coraz większa ruchliwość sprawiają, że nie jest to bezpieczne rozwiazanie. Dziecko, które zaczyna samodzielnie obracać się na brzuszek, może spaść. Dlatego też, stosowanie przewijaka nakładki poleca się tylko dla noworodków. 

Przewijak w formie komody 

Ten rodzaj przewijaka jest bardzo podobny do nakładki na łóżeczko, ale w tym przypadku jest on połączony z komodą. Warto wspomnieć, że wybór takiego rozwiązania jest niezwykle praktyczny, ponieważ w komodzie znajduje się dodatkowe miejsce na przechowywanie pieluszek oraz ubranek. Nie trzeba wtedy kupować żadnych dodatkowych mebli, aby pomieścić wszystkie rzeczy dziecka. Kiedy dziecko będzie już na tyle duże, że przewijak nie będzie potrzebny, można go łatwy sposób zdemontować. Dzięki temu, komoda zostanie w pokoiku dziecka jako normalny mebel. Minusem przewijaka jest na pewno jego czas użytkowania. Niemowlak dość szybko z niego wyrośnie. Cena niestety nie jest niska. Przewijak z komodą to wydatek kilkuset złotych. 

przewijak na komodę dla dziecka
fot. pixabay.com

Podobne w zastosowaniu, ale jednak bez komody, są przewijaki na stelażu, tzw. wolnostojące. Można je w bardzo łatwy sposób złożyć i postawić w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzał. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór stelażu, który w łatwy sposób umożliwi zamontowanie wanienki. Ich jedyną wadą jest cena. Koszt przewijaka wolnostojącego jest naprawdę wysoki. Ta opcja nie nadaje się także na pozostawianie dziecka samego nawet na sekundę. Stelaż przewijaka jest dość wysoki i dziecko w łatwy sposób może spaść.

A może jednak mata do przewijania?

Najbardziej wygodnym i zarazem najtańszym rozwiązaniem jest zakup maty do przewijania. Oprócz korzystnej ceny, jest ona niezwykle lekka i poręczna, więc można zabrać ją ze sobą tak naprawdę wszędzie. Zajmuje niedużo miejsca i zmieści się do każdej torby na akcesoria. Dodatkowo, można także łatwy sposób ją wyczyścić. Każda mata jest stworzona tak, aby można było uprać ją w pralce. Świetnie sprawdzi się w przypadku dzieci, które wyrosły z przewijaków wymienionych wyżej. 

Wybór przewijaka jest sprawą mocno indywidualną. Niektórzy rodzice w ogóle nie decydują się na jego zakup, a inni nie wyobrażają sobie bez niego życia. Jeżeli nie jesteś w pełni przekonana, co do tego rozwiązania, możesz siegnąć po tanią i niezwykle praktyczną opcję jaką jest mata do przewijania. Posiadając ją z łatwością przewiniesz dziecko w podróży czy podczas spaceru. Mata jest również rozwiązaniem, którego można używać bez względu na wiek dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here