noszenie dziecka w chuście czy to dobry pomysł
fot. pixabay.com

Wraz z upływem czasu coraz popularniejsze staje się noszenie dziecka w chuście. Jeszcze kilkanaście lat temu, mama z dzieckiem w chuście budziła niemałe kontrowersje wśród innych osób. Jednak dziś taki widok jest codziennością. Jakie są główne zalety noszenia dziecka w chuście i jak wybrać odpowiednią do tego chustę? A co najważniejsze – jak prawidłowo nosić w niej malucha?

Noszenie dziecka w chuście jest potocznie zwane kangurowaniem. Jest to jeden ze sposobów wspierania rozwoju małego człowieka i jego pielęgnacji. Dziecko czując bliskość rodzica czuje się nie tylko bezpieczne, ale buduje z nim niepowtarzalna więź. Kangurowanie wpływa bardzo pozytywnie na kształtowanie prawidłowych wzorców ruchowych, stymulację błędnika oraz rozwój ruchowy dziecka. 

Pozytywny wpływ na rozwój dziecka

Dziecko, które noszone jest w chuście przyjmuje najbardziej naturalną dla siebie postawę ciała. Jest ona często nazywana „rogalikiem”. Nie ma konkretnego wieku dziecka, który uniemożliwia noszenie go w chuście. Można to robić już od pierwszego tygodnia życia, aż do momentu, kiedy rodzic jest w stanie nosić dziecko przez dłuższy czas. Kangurowanie poleca się głównie rodzicom, których dzieci mają problem z obniżonym napięciem mięśniowym oraz bioderkami. 

Prawidłowa pozycja dziecka to taka, kiedy klatka piersiowa malucha jest zwrócona w kierunku klatki piersiowej rodzica. Umożliwi to dziecku przybrać najbardziej naturalną dla siebie postawę ciała, a także minimalizuje ryzyko na narażenie malucha na zbyt duży odbiór bodźców ze świata zewnętrznego. Z tego też względu, decydując się na chustę czy nosidełko, koniecznie umieszczaj dziecko klatką piersiową skierowana do siebie. 

Jak prawidłowo zawiązać chustę?

Obserwując rodziców,  którzy noszą swoje dzieci w chustach, można odnieść wrażenie, że zawiązanie jej to bułka z masłem. Jest to po części prawda, ale zanim stanie się to takie proste trzeba najpierw odbyć szkolenie z wiązania. 

czy kangurowanie dziecka jest dobrym rozwiązaniem
fot. pixabay.com

Na początku rodzice powinni zapoznać się z instrukcją, którą producent dołączył do chusty. Najprostszym sposobem na naukę techniki jest podejmowanie pierwszych prób wiązania na maskotce lub lalce. Pomocne może okazać się także udzielenie cennych rad przez osobę bardziej doświadczoną w temacie kangurowania. Taka osoba na pewno podpowie jak poradzić sobie z dzieckiem, które protestuje oraz płacze podczas wiązania chusty. 

Jeżeli jednak w swoim otoczeniu nie masz takiej osoby, warto zwrócić się do specjalnego klubu, który zrzesza rodziców kangurujących dzieci. Takie kluby znajdziesz w każdym większym mieście. Oferują one ciekawe warsztaty i szkolenia, podczas których z łatwością nauczysz się prawidłowo wiązać chustę. W większości są to zajęcia niestety płatne. Jednak koszt uczestnictwa w nich nie jest duży, ponieważ zwykle zamyka się w kwocie 20 zł. 

Ogromna ulga dla kręgosłupa rodzica

Dość często zadawanym pytaniem przez rodziców jest to dotyczące obciążenia kręgosłupa. Odpowiedź jest bardzo prosta – chusta znacznie odciąża kręgosłup. Ma na to wpływ głównie równomiernie rozłożony ciężar dziecka na oba ramiona rodzica. Jest to zdecydowanie lepsza opcja niż ciągłe noszenie dziecka na rękach. Ryzyko obciążenia kręgosłupa wzrasta wraz ze wzrostem dziecka, które z wiekiem staje się cięższe. Dlatego też, noszenie starszych dzieci w ten sposób nie jest możliwe. 

Rodzaje chust do kangurowania

Na rynku istnieje wiele rodzajów chust, które nadają się do przenoszenia w nich dzieci. Najbardziej uniwersalna jest długa chusta tkana. Świetnie sprawdza się już od pierwszego tygodnia życia dziecka. Umożliwia noszenie dziecka z przodu, z tyłu oraz z boku. Niestety wymaga dość dużej wprawy w wiązaniu. Jednak, gdy dobrze opanujesz tę umiejętność przełoży się ona na najlepsze dopasowanie do siebie obu stron. Chusta elastyczna świetnie sprawdzi się w przypadku niemowlaków, których waga nie przekracza 7 kg. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza w zimie, ponieważ chusta posiada aż 3 warstw, które dodatkowo ogrzewają malucha. Chusta kółkowa jest znana z szybkości wiązania. Podczas noszenia dziecko siedzi na biodrze opiekuna lub rodzica. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku starszych i cięższy dzieci, które potrafią trzymać główkę w pionie. Niestety jej wagą jest nierównomierny rozkład ciężarów, co znacznie obciąża kręgosłup. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here