Ciążowy kalendarz

Czy wiesz, kiedy możesz zrobić test ciążowy? Jak obliczyć, w którym tygodniu ciąży jesteś? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku!

Kiedy wykonać test ciążowy?

To pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet. Bez względu na to, czy ciąża była planowana, czy też nie, bardzo szybko chcesz się dowiedzieć, czy już wkrótce zostaniesz mamą. Nurtujących pytań jest zresztą więcej, jak choćby „w którym tygodniu ciąży jestem?” czy „jaka będzie płeć dziecka?”. Najpierw jednak należy potwierdzić zajście w ciążę, do czego potrzebny jest oczywiście test ciążowy. Niestety testu ciążowego nie możesz wykonać w kilka godzin po stosunku, konieczne jest kilkudniowe oczekiwanie.

Dzieje się tak dlatego, iż wędrówka zapłodnionego jajeczka do macicy trwa około 6 dni i dopiero wtedy dochodzi do jego zagnieżdżenia w endometrium. Wtedy też możliwe staje się wykrycie hormonu beta-hCG we krwi i w moczu. Zazwyczaj następuje to w okolicach 8-10 dnia po zapłodnieniu. Dlatego właśnie nie ma większego sensu wykonywanie testu ciążowego szybciej niż 8 dni po zbliżeniu i owulacji. Producenci testów zalecają nawet, aby stosować je około 14 dni po terminie spodziewanej miesiączki.

Od kiedy liczyć ciążę? Jak określić, który to tydzień?

Pora odpowiedzieć na pytanie, „w którym tygodniu ciąży jestem?”. Wiek ciąży można obliczyć na kilka sposobów, jednym z najpopularniejszych jest tzw. reguła Naegelego. Najlepiej sprawdza się u kobiet, które regularnie miesiączkują i mają cykle trwające 28 dni. Pamiętaj jednak, że takie szacunki nigdy nie są w 100% dokładne. W pierwszej kolejności musisz przypomnieć sobie, kiedy miałaś pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Następnie odejmij od tego 3 miesiące oraz dodaj rok i 7 dni. Jeżeli cykle są nieregularne, wtedy należy dodać lub odjąć stosowną liczbę dni. Przy zapłodnieniu w wyniku in vitro postępuje się podobnie, trzeba jednak odjąć 14 dni od dnia punkcji jajników, gdyż cykl został w ten sposób przesunięty.

W którym tygodniu ciąży jestem? Możesz tego dowiedzieć się także przy pomocy badania ultrasonograficznego (USG). Lekarz ustali wiek ciąży na podstawie długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu (CRL). W ten sposób określa się to wyłącznie w pierwszym trymestrze, w późniejszym czasie lekarz bierze pod uwagę długość kości udowej, poprzeczny wymiar móżdżku lub dwuciemieniowy wymiar główki płodu. Warto dodać, że ta metoda sprawdza się tylko u dzieci rozwijających się prawidłowo.

Rozwój dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży

Dziecko zmienia się z tygodnia na tydzień, a zachodzące procesy są naprawdę niezwykłe. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych informacji o tym, co dzieje się z maluszkiem w wybranych tygodniach ciąży:

  1. pierwszy tydzień ciąży: dochodzi do zapłodnienia, zygota wędruje wzdłuż jajowodu i dochodzi do podziału komórek,
  2. drugi tydzień ciąży: komórki układają się w listki zarodkowe, z których powstaną narządy dziecka, zarodek ma 0,5-1 mm,
  3. trzeci tydzień ciąży: zarodek zwija się i przybiera podłużny kształt,
  4. czwarty tydzień ciąży: zaczyna się formowanie serca, długość płodu wynosi 3-4 mm,
  5. piąty tydzień ciąży: bardzo szybki wzrost płodu, dochodzi do 11-14 mm,
  6. szósty tydzień ciąży: pojawiają się płytki dłoniowe, z których rozwiną się palce,
  7. siódmy tydzień ciąży: funkcjonują nerki, wątroba, układ krwionośny i pokarmowy,
  8. ósmy tydzień ciąży: płód ma 3-4 cm (+ nóżki), rozwinięte są już niemal wszystkie narządy i układy.

Jak oszacować datę narodzin dziecka?

Oszacowanie daty urodzin nie jest specjalnie trudne, oczywiście biorąc pod uwagę to, że nie będzie ona dokładna. Jeśli znasz już odpowiedź na pytanie „w którym tygodniu ciąży jestem?”, należy od tego ustalić datę pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here