prezenty dla dziecka
fot. pixabay.com

Wybranie prezentu dla dziecka to prawdziwe wyzwanie dla jego rodziców. Na rynku istnieje mnóstwo propozycji od szerokiego grona producentów. Jednak każdy rodzic chciałby, aby oprócz zabawy dziecko mogło się rozwijać i uczyć. Poniżej przedstawiamy pomysły na prezent dla dziecka do lat 5.

Przy wyborze zabawek warto zachować złoty środek. Nie należy stawiać tylko i wyłącznie na zabawki drewniane, które ostatnimi czasy stały się bardzo modne. Warto kupić także zabawki plastikowe, które są najczęściej interaktywne i kolorowe, a wiadomo, że właśnie takie dzieci kochają najbardziej. Interaktywne zabawki grają i święcą i właśnie to pobudza dzieci do poświęcenia im większej uwagi. 

Wybierając prezent dla dziecka najlepiej kierować się dwoma zasadami – ma się podobać i wspierać rozwój. Poradnik został stworzony nie tylko z myślą o rodzicach, którzy szukają prezentu dla swojej pociechy, ale również dla osób, które szukają pomysłu na podarunek dla dziecka znajomych.

Prezenty dla noworodka i niemowlaka 

Idealnym prezentem dla tej grupy wiekowej są mobile nad dziecięce łóżeczko. Na rynku istnieją modele, które polecane są już dla dzieci od 3 tygodnia życia. Zabawkę należy dobrać odpowiednio do wieku, ponieważ oprócz kolorowego wyglądu ma ona za zadanie wspierać poszczególne etapy rozwoju wzroku malucha. Dostępne są mobile w kształcie kulek, motylków, baletnic oraz w postaci karuzeli z kontrastowymi kształtami. 

Gdy dziecko jest nieco starsze można postawić na gryzaki lub grzechotki, które są uwielbiane przez dzieci w kolejnych miesiącach życia.

Ciekawym prezentem, ale już z wyższej półki cenowej, jest mata piankowa, którą można rozłożyć na podłodze w dziecięcym pokoju. Jest to bardzo praktyczny prezent, który sprawdzi się w przypadku dzieciaków, które rozpoczynają swoją przygodę z raczkowaniem.

Prezenty dla roczniaka

Gdy dziecko ma już roczek warto rozejrzeć się za zabawkami wspomagającymi rozwój większej ilości zmysłów. W tym celu świetnie sprawdzą się drewniane zabawki. Jedną z propozycji są kółeczka na paliku. Każde kółeczko jest innego koloru oraz innej wielkości, a zadaniem dziecka jest nałożenie ich na palik. Podobną zasadę działania ma układanka geometryczna. Jest to pudełko z klockami w różnych kolorach i kształtach. Zadaniem dziecka jest włożenie wszystkich klocków przez otwory do pudełeczka. 

prezent dla dwulatka
fot. pixabay.com

Nieco droższym prezentem jest pchacz lub jeździk. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, więc można kupić pchacz w kształcie wózka dla lalek oraz jeździk przypominający ciężarówkę. 

Prezenty dla dwulatka 

Im dziecko starsze, tym potrzebuje więcej bodźców, aby rozwijać swoje zmysły. Jako prezent dla dwulatka fajnie sprawdzą się puzzle. Mogą to być duże puzzle piankowe lub np. w kształcie zębatych kół, które są wykonane z drewna. 

Można pomyśleć także o zakupie pierwszych instrumentów muzycznych. Kolorowe cymbałki, flet lub tamburyn to tylko niektóre z propozycji instrumentów, które zachwycą małe pociechy. 

Pierwsze gry wspomagające rozwój dostępne są już dla dzieci w wieku od 2 lat. Firma Montessori poleca grę „Szczęśliwa farma”, ale świetnie sprawdzi się także kolorowa wieża do układania. Najczęściej wykonana jest z plastiku i na każdym poziome ma zapisane cyfry, które wspomagają naukę dziecka. 

Prezenty dla trzylatka

Dziecko w wieku 3 lat śmiało może dostać bardziej wymagający prezent. Dla tej grupy wiekowej na pewno sprawdzą się bardziej zaawansowane układanki do nauki liczenia oraz mini gry zręcznościowe typu balansująca wieża. Ciekawym pomysłem bedą też na pewno. korale do nawlekania na sznurek.

Prezent dla czterolatka

Każdy czterolatek będzie zachwycony prezentem w postaci puzzli sensorycznych, które rozwijają u dziecka zmysł dotyku. Jest to świetny trening pamięci oraz koncentracji dla pociechy już od najmłodszych lat. 

Nieszablonowym pomysłem na prezent jest drewniany bucik do zawiązywania. Jest to połączenie nauki z zabawą. Dzięki temu dziecko może ćwiczyć swoją cierpliwość oraz umiejętność sznurowania butów. 

Prezent dla pięciolatka

Dziecko w tym wieku może już dostać zabawkę, która pozwoli mu na rozwój wiedzy o świecie lub ludzkiej anatomii. Sprawdzi nie tu drewniana mapa Europy w postaci puzzli. Dziecko oprócz poznania krajów uczy się ich położenia na mapie. 

Puzzle do nauki ludzkiej anatomii wykonane są z kartoników i składają się z kilku plansz. Polegają na odkrywaniu poszczególnych arkuszy i dzięki temu poznawaniu, co kryje się w ludzkim ciele. 

gry planszowe dla dzieci
fot. pixabay.com

Dodatkowo można pomyśleć o zakupie pierwszych gier planszowych. Mogą to być szachy, warcaby lub chińczyk. Na rynku dostępne są zestawy, które łączą w sobie kilka najpopularniejszych gier.

Wybierając prezent dla dziecka, należy zwrócić uwagę na wiek, dla którego zabawka jest przeznaczona. Jeżeli zostanie nieodpowiednio dobrana, może okazać się zbyt trudna dla dziecka i nie wykaże ono zainteresowania nią. Odpowiednio dobrana posłuży przez dłuższy czas i wspomoże rozwój pociechy. 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here