pierwsze sztućce i zastawa dla dziecka
fot. pixabay.com

Ostatnio pisaliśmy o krzesełkach do karmienia dla dzieci i o tym, jak wybrać to najbardziej odpowiednie. Teraz przyszedł czas na wybór sztućców i naczynek do posiłków dla małych dzieci. Wiadomo, że gdy dziecko dopiero się uczy samodzielnie jeść i pić trzeba przyłożyć do tego dużą wagę. Naczynka powinny być trwałe, ale przede wszystkim bezpieczne. Mają także sprawić, że maluch samodzielnie będzie chciał jeść. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Na rynku jest bardzo szeroki wybór produktów dla najmłodszych. Nie inaczej jest w przypadku naczyń i sztućców. Są one dostępne w różnych kolorach i kształtach, a do tego wykonane zostały z różnego rodzaju materiałów. Producenci oferując tak szeroką gamę naczyń i sztućców chcą ułatwić dzieciakom naukę, a rodzicom umożliwić wybór najlepszego zestawu. 

Talerze i miseczki dla najmłodszych

Małe dzieci preferują raczej jedzenie poprzez zabawę i każdy rodzic wie, że kończy się to niestety sprzątaniem. Dziecięce rączki rzadko kiedy potrafią utrzymać coś w jednym miejscu i jedzenie ląduje czasem w buzi, a czasem obok. Taka sama zasada panuje przy trafianiu łyżeczką do ust. Producenci pędzą z pomocą do rodziców i tworzą coraz to nowsze rozwiązania mające na celu ułatwić dzieciom naukę. Nowoczesne talerzyki i miseczki posiadają na spodzie przyssawki, które przytrzymują naczynie w jednym miejscu na blacie krzesełka do karmienia i zapobiegają robieniu bałaganu. Niektóre modele na rynku zostały skonstruowanie w taki sposób, aby jak najdłużej utrzymać temperaturę posiłku. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup maty z wbudowaną miseczką. Jest to niezwykle trwałe rozwiązanie, które łączy tackę z zastawą i nie ślizga się po blacie. Jedynym minusem tego rozwiązania jest możliwość zabarwień naczynia. Nie jest to wada, powstawanie takich przebarwień jest całkowicie normalne. 

pierwsza zastawa dla dziecka
fot. pixabay.com

Jeżeli szukasz czegoś do zabrania przekąski na spacer, świetnie sprawdzą się do tego miseczki z pokrywką. Większość z oferowanych modeli posiada kilka przegródek, które umożliwiają zabranie kilku różnych przekąsek w jednym pudełku. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i pozwala na spakowanie prowiantu do plecaka lub torby bez ryzyka wysypania się zawartości. Producenci oferują również opcje, które można stosować jako miseczki w domu i pojemnik na przekąski poza nim. Jest to bardzo ekonomiczne i uniwersalne rozwiązanie. 

Dzieci, które mają już rozszerzoną dietę mogą używać do codziennych posiłków talerzy z przegródkami. Na rynku dostępne są zarówno talerzyki, jak i miseczki podzielone na dwie lub trzy części. Takie naczynie przyda się zarówno podczas obiadu, aby dziecko mogło samodzielnie wybierać składniki, jak i podczas jedzenia owoców czy innych przekąsek.

Sztućce dla dziecka – jaki materiał wybrać?

Dopóki dziecko jest karmione przez rodzica, materiał, z którego wykonano sztućce nie jest aż tak ważny. Najważniejszą kwestią jest wtedy wielkość łyżki. Nie może być zbyt duża, ani zbyt głęboka. Musi zmieścić się do buzi dziecka i umożliwić mu zgarnięcie całej porcji jedzenia. Najlepiej sprawdzi się do tego łyżeczka od herbaty. 

jakie sztućce i naczynia. wybrać dla małego dziecka
fot. pixabay.com

Maluch, który będzie próbował samodzielnie jeść może mieć problem z posługiwaniem się metalową łyżeczką. Będzie ona zbyt ciężka i niekoniecznie poręczna. Na pierwsze sztućce dla malucha najlepiej wybrać takie, które są lekkie. Najczęściej będą to sztućce plastikowe lub silikonowe. Mają one dość dobrze wyprofilowany kształt i zaokrąglone krawędzie. Dlatego też są bezpieczne dla dziecka i nie ma możliwości, aby maluch zrobił sobie nimi krzywdę. Sztućce dla dzieci są mniejsze niż te przeznaczone dla dorosłych, a co za tym idzie są również bardziej płytkie. Maluch powinien dość szybko opanować umiejętność posługiwania się nimi. Jeżeli dziecko będzie już potrafiło samodzielnie jeść, można zastanowić się nad zakupem metalowych sztućców. Dzieciaki uwielbiają naśladować rodziców i starsze rodzeństwo, więc taki wybór na pewno je zadowoli. Producenci oferują nawet grawerowane łyżki oraz widelce, które mogą być naprawdę świetną pamiątką na długie lata. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here