Wybór krzesełka do karmienia to zawsze duży problem dla rodziców. Jednak jest to niezastąpione akcesorium, które może znacznie ułatwić karmienie dziecka. Żaden rodzic nie chce przecież biegać z talerzem za swoim raczkującym maluchem. Jak wybrać najbardziej odpowiednie krzesełko dla małego urwisa?
Rodzaje krzesełek dla dzieci
Producenci wychodząc na przeciw oczekiwaniom rodziców stworzyli kilka rodzajów krzesełek do karmienia. I tak wyróżnia się aż cztery podstawowe typy:
- krzesełko klasyczne
- krzesełko składane
- krzesełko w formie nadstawki
- krzesełko mocowane do blatu
Najprostszym typem jest krzesełko klasyczne. Jest to mebel wolnostojący, który stanowi element wyposażenia kuchni lub jadalni. Jego wadą są na pewno rozmiary, ponieważ takie krzesełko zajmuje dość dużo miejsca. Jest ono jednak bardzo stabilne i posłuży przez kilka dobrych lat. Klasyczne krzesełka umożliwiają wymianę tacki oraz regulację siedziska, która dostosuje się do wzrostu dziecka. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w tego typu krzesełkach jest możliwość zamienienia tacki, na której dziecko spożywało posiłek, w mały stolik. Pozwala to zająć malucha zabawą, kiedy pozostali domownicy jeszcze spożywają posiłek. Ciekawym rozwiązaniem są modele na kółkach, które znacznie ułatwiają transport krzesełka z jednego pomieszczenia do drugiego.
Krzesełka składane różnią się od poprzedniego typu możliwością złożenia po skończonym posiłku. Dzięki temu zajmują mniej miejsca w mieszkaniu i są znacznie bardziej praktyczne. Większość z modeli oferowanych przez producentów umożliwia transport w samochodzie. Takie krzesełko sprawdzi się świetnie podczas podróży i ułatwi karmienie dziecka.
Krzesełko w formie nadstawki to całkiem nowy pomysł oferowany przez producentów. Siedzisko mocuje się do zwykłego krzesła, a maluch może poczuć się podczas posiłku tak samo jak wszyscy inni domownicy. Plusem tego rozwiązania jest łatwość w przechowywaniu i zajmowanie niedużej ilości miejsca.
Krzesełko, które jest mocowane do blatu jest dobrym rozwiązaniem, ale tylko w przypadku ciężkich i bardzo stabilnych stołów. Z jednej strony jest to ciekawe rozwiązanie, które można zabrać ze sobą w każdą podróż, ale z drugi strony takie krzesełko niekoniecznie sprawdzi się w każdej restauracji. Może okazać się, że stolik nie jest wystarczająco stabilny i nie utrzymać ciężaru krzesełka i dziecka.
Budowa idealnego krzesełka
Siedzisko to element każdego krzesełka do karmienia. Powinno być wykonane z materiału wodoodpornego, który będzie można łatwo wyczyścić. Ciekawą opcją są krzesełka ze zdejmowaną tapicerką. Dzięki temu rodzice z łatwością zdejmą materiał i upiorą go w pralce. Tapicerka nie powinna być również zbyt śliska, ponieważ może powodować dyskomfort i zsuwanie się dziecka podczas posiłku.

Równie ważną kwestią jest wypełnienie siedziska. Musi być ono zarazem miękkie i dobrze wyprofilowane. Należy wybierać modele, które posiadają listewkę umieszczoną między nóżkami malucha. Zapobiegnie to jego zsuwaniu się podczas spożywania posiłku. Siedzisko powinno być także w miarę możliwości regulowane, aby nie trzeba było kupować większego krzesełka, gdy dziecko urośnie.
Pasy bezpieczeństwa to element niezbędny w każdym krzesełku. Dzięki nim, rodzice mają możliwość przypięcia niesfornego malca i pewność, że podczas chwili nieuwagi nie wypadnie z mebla.
Będąc przy kwestiach bezpieczeństwa nie można zapomnieć o stabilności krzesełka. Najlepiej sprawdzą się meble wykonane z aluminium. Są one nie tylko lekkie, ale również wytrzymałe. Krzesełka plastikowe są niestety mało stabilne. Jeżeli masz dużą przestrzeń w kuchni lub jadalni możesz kupić również krzesełko drewniane. Jest bardzo stabilne i solidne, ale cięższe od tego wykonanego z aluminum.

Na nóżkach krzesełka powinny obowiązkowo znajdować się antypoślizgowe nakładki. Model wyposażony w kółka sprawdzi się raczej w przypadku mniejszych mieszkań, kiedy to będzie wędrował z jednego pomieszczenia do drugiego. Jeżeli nie planujesz przenosić mebla nie musisz wybierać modelu z kółkami.
Tacka w krzesełku powinna pozwalać na wymianę i mycie w zmywarce. W miarę możliwości powinno się również stawiać na modele, które mają specjalnie wyprofilowane wgłębienia na talerzyk, miseczkę oraz kubek. Umożliwi to dziecku samodzielną naukę jedzenia i nieprzesuwanie się naczyń podczas pierwszych nieudanych prób.
[…] miseczki posiadają na spodzie przyssawki, które przytrzymują naczynie w jednym miejscu na blacie krzesełka do karmienia i zapobiegają robieniu bałaganu. Niektóre modele na rynku zostały skonstruowanie w taki […]