wanienka dla noworodka jaką wybrać
fot. unsplash.com

Skóra niemowlaka jest niezwykle cienka i delikatna. Dlatego jej pielęgnacja jest niezwykle ważna i powinno dbać się o nią znacznie lepiej niż w przypadku dzieci starszych. Niemowlęca pupa jest narażona zwłaszcza na odparzenia spowodowane ciągłym noszeniem pieluszek. Co zrobić, aby nie dopuścić do odparzenia? A jeżeli już do tego doszło to jak pielęgnować odparzoną skórę?

Na wszelki wypadek, młoda mama powinna mieć zawsze pod ręką krem na odparzenia. Delikatna skóra maluszka nie stanowi wystarczającej bariery i nie umie obronie się przed czynnikami, które mogą ją podrażnić. W przypadków niemowlaków są to głównie mocz i kał. Stosowanie jednorazowych pieluszek także nie wpływa korzystnie na jej regenerację. Taka pieluszka nie przepuszcza odpowiedniej ilości powietrza i prowadzi do podrażnień i odparzeń. Dzieci w wieku około 3 lat są już znacznie bardziej odporne na podrażnienia. Jest to również wiek, kiedy dziecko zamiast pieluszki nosi w dzień majteczki. Sprawia to, że odparzenia u takich dzieci zdarzają się coraz rzadziej. 

Pielęgnacja skóry, która zminimalizuje ryzyko powstawania podrażnień 

W pielęgnacji można popaść z jednej skrajności w drugą. Tak jest zwłaszcza w przypadku niemowlaków. Jedni rodzice nie smarują wcale pupy malucha. Powoduje to brak dodatkowej ochrony i skłonność do powstawania podrażnień, a w efekcie również odparzeń. Drugą skrajnością jest stosowanie bardzo gęstych i tłustych kremów do delikatnej skóry. Takie kremy w połączeniu z nieprzewiewną jednorazową pieluszką doprowadzają do jeszcze bardziej ograniczonego dopływu tlenu. Kremy o takiej strukturze zdecydowanie lepiej jest przeznaczyć do już powstałych. odparzeń. 

Jednak, aby zapobiegać, a nie leczyć warto zastosować się do kilku ważnych rad. Dziecko powinno być przewijane najrzadziej co trzy godziny. Po każdym zdjęciu pieluchy i umyciu pupy należy ją wywietrzyć. Nie wolno od razu zakładać niej pieluchy! Delikatna skóra maleństwa powinna chociaż przez kilka minut odetchnąć. W celu zapobiegania odparzeniom należy każdorazowo smarować skórę. Nie mówimy tu jednak o tonach kremu. W zupełności wystarczy cieniutka warstwa delikatnego kremu. Odpowiedni krem powinien mieć lekką konsystencję, nie powinien pozostawiać białego filmu i powinien mieć działanie nawilżające. 

A co jeśli na pupie są już odparzenia?

Jeżeli na skórze już powstało odparzenie można sięgnąć po silniejsze kremy i maści. Należy wtedy traktować skórę jak chorą i rozpocząć stosowanie kremu na odparzenia przeznaczonego dla niemowląt. Na odparzoną skórę zaleca się nałożenie grubej warstwy środka na odparzenie. Po nałożeniu go, należy wietrzyć pupę, aby środek dobrze się wchłonął. To co zostało na skórze, można zdjąć wacikiem kosmetycznym, resztę wklepać i dopiero założyć pieluszkę. 

garderoba dla noworodka
fot. pixabay.com

Podrażnienia, które utrzymują się na skórze dziecka 2-3 dni i nie znikają mimo stosowania środków, należy udać się do lekarza. Oceni on stan skóry i w razie konieczności przepisze odpowiednią maść. Może zalecić stosowanie środka z kwasem bornym, sterydem lub antybiotykiem. 

Niektórzy lekarze zalecają także dawne sposoby naszych babć. Może to być np. kąpiel w krochmalu lub miejscowe nakładanie roztworu gencjany. 

Kremy na odparzenia 

Wybierając krem na odparzenia należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego skład. Powinien być on w miarę możliwości krótki. Kremy zawierające barwniki i substancje zapachowe mogą tylko dodatkowo podrażniać skórę niemowlaka. Bardzo cennym składnikiem w kremach przeznaczonych do stosowania na odparzenia jest cynk. W zwykłym kremie nie jest on potrzebny, ponieważ stosowany zbyt długo może przesuszyć skórę. W przypadku podrażnień jest jednak odwrotnie, ponieważ działa on przeciwbakteryjnie i przeciwwysiękowo. Lanolina to również pożądany składnik w kremach tego typu. Znacznie przyspiesza gojenie się ran i widocznie zmniejsza stan zapalny. Używa się jej także do produkcji opatrunków. D-panthenol odpowiada za odbudowę uszkodzonej skóry. Zadziała kojąco na podrażnioną skórę niemowlaka i zniweluje uczucie pieczenia oraz dyskomfortu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here