wyprawka dla noworodka
fot. pixabay.com

Kompletowanie wyprawki dla jeszcze nienarodzonego dziecka to najprzyjemniejsza czynność, która czeka wszystkich przyszłych rodziców. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę, aby całkowicie nie zatracić się w szale zakupów? Co rodzice powinni kupić przed porodem, a co może spokojnie poczekać?

Skompletowanie całej wyprawki to dość duże obciążenie finansowe. Jej kompletowanie powinno rozpocząć się już w drugim trymestrze ciąży, a w trzecim powinna być całkowicie skompletowana. Najlepiej wybrać moment, kiedy znasz już płeć dziecka. Zwłaszcza, jeżeli przyszli rodzice chcą utrzymać akcesoria w kolorystyce dostosowanej dla chłopca lub dziewczynki. 

Pielęgnacja noworodka 

Pomimo malutkiego ciała, maluch ma naprawdę duże potrzeby. Codzienna pielęgnacja maleństwa jest naprawdę wymagająca, ponieważ nie chodzi tu tylko o wprawę w obchodzeniu się z malutkim dzieckiem, ale również produkty, które posiada młoda mama. 

wyprawka dla małego dziecka
fot. pixabay.com

Pieluchy jednorazowe jest niezbędne w pierwszych miesiącach życia dziecka. Pieluszka malucha będzie wymagała zmiany nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Wybór producent pieluch jest kluczowy, ponieważ delikatna skóra małego dziecka może zostać dość szybko podrażniona lub dziecko może dostać uczulenia. Najlepiej przetestować kilka różnych rodzajów pieluch od 3-4 producentów i wybrać te, które  najlepiej odpowiadają dziecku. 

Przewijak to nie tylko odpowiednia higiena, ale rownież wygoda, która odciąży kręgosłup świeżo upieczonej mamy. W początkowej fazie macierzyństwa, przewijak można kłaść na łóżku lub stelażu, aby nie nachylać się w trakcie zmiany pieluchy. Dzięki temu przewijanie przebiegnie sprawnie i szybko, a Ty nie narazisz się na dodatkowy ból kręgosłupa. Najlepiej kupić przewijak pokryty materiałem zmywalnym, który ułatwi czyszczenie zabrudzeń. 

Chusteczki nawilżane to wsparcie w przewijaniu malucha, ale również w czasie innych, niespodziewanych zdarzeń. Przy wyborze chusteczek, koniecznie zwróć uwagę, czy są one przystosowane dla dzieci od pierwszych dni życia. 

Maść na odparzenia to obowiązkowy element wyprawki. Pozwoli na szybką relację, gdy zauważysz na skórze maleństwa podrażnienia lub odparzenia. Przez to, że dopływ powietrza do pupy dziecka jest uniemożliwiony, może zdarzyć się, że zostanie ona podrażniona. Jest to dość częsty problem, więc przyda się naprawdę spory zapas tego rodzaju maści. 

Kąpiel małego dziecka

Oprócz wpływu na utrzymanie prawidłowej higieny, kąpiel pomaga także wzmocnić więź między maluchem a rodzicem. Dzieje się tak poprzez dotyk, który jest niezwykle ważny zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. 

Wanienka to rzecz niezbędna w przygotowywaniu wyprawki. Należy pamiętać, że dzieci dość szybko rosną i nie ma co skłaniać się ku wanienkom małym. Zdecydowanie lepiej postawić na większą, która posłuży dłużej. Na rynku dostępne są wanienki ze stelażem i bez. Jeżeli masz w domu stół,  na którym bez problemu umieścisz wanienkę to nie ma konieczności kupowania stelażu. 

Termometr do kąpieli to również bardzo podstawowe akcesorium. Dzięki temu, wiesz czy woda do kąpieli nie jest zbyt chłodna lub zbyt gorąca.

co kupić dla noworodka przed porodem
fot. pixabay.com

Mydło dla niemowląt to najlepszy wybór. Jeżeli jednak przyszli rodzice decydują się na żel do kąpieli powinni zwrócić uwagę na jego skład. Powinien być jak najkrótszy. Z mydłami sprawa wyglada znacznie prościej, ponieważ na rynku są dostępne mydła z przeznaczeniem tylko dla niemowląt. Możesz również używać zwykłego mydła szarego. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup mydła w płynie z dozownikiem. 

Ręcznik i okrycie po kąpieli są także ważnym elementem wyprawki. Ciepła woda, a po kąpieli chłodniejsze powietrze powodują u małych dzieci dyskomfort. Najlepiej stawiać na okrycia i ręczniki wykonane z bawełny, które oprócz dobrego wchłaniania wody charakteryzują się niezwykłą miękkością. 

Oliwka po kapieli to konieczność w celu uniknięcia przesuszenia młotek skóry dziecka, która może czasami nawet pękać. Stosowanie nawilżenia pomoże zminimalizować ryzyko występowania podrażnień. Dodatkowo stosowanie nawilżenia może wspomóc walkę z negatywni skutkami atopowego zapalenia skóry maluszka. Rodzice mogą także rozważyć zastosowanie emolientów. Oprócz nawilżania, stymulują one również skórę w kierunku regeneracji. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here