jeździk dla dziecka
fot. pixabay.com

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko jak najlepiej się rozwijało. Już od pierwszych tygodni dziecka, wspiera się jego zmysły zabawkami edukacyjnymi. Jeździk jest kolejnym sprzętem, który pomoże w rozwoju malucha, a zwłaszcza jego koordynacji ruchowej. Jaki jeździk wybrać dla dziecka?

Przy wyborze jeździka konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka bardzo istotnych kwestii. Po pierwsze, powinien on być dostosowany do wieku dziecka, Po drugie, rodzic powinien zwrócić uwagę na umiejętności malucha. Rozwój jest bardzo indywidualną kwestią i może okazać się, że dziecko znajomej jest młodsze niż zaleca producent sprzętu i radzi sobie bardzo dobrze, a inne dziecko będzie miało kilka miesięcy więcej i nie poradzi sobie z tym samym sprzętem. Dzieci są bardzo różne i należy brać to pod uwagę podczas poszukiwań jeździka. 

Jaki jeździk wybrać?

Dobrze dobrany jeździk powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Najlepiej, aby dziecko było obecne podczas wizyty w sklepie, aby rodzic przymierzył je do wybranego modelu. Stopy powinny dotykać podłogi. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy stopa dziecka nie dotyka całą powierzchnią podłoża lub gdy maluch ciągnie stopy po podłodze podczas jazdy. 

Ważna jest również kwestia, czy dziecko już chodzi czy jeszcze nie opanowało umiejętności samodzielnego przemieszczania się. 

Na rynku zabawek aż roi się od pięknych i błyszczących jeździków przypominających samochody, koparki oraz ciężarówki. Dlatego też jeździk będzie świetnym pomysłem na prezent dla dziecka, które skończyło pierwszy rok życia. 

Jeździk-pchacz – czy to dobry pomysł?

nauka chodzenia przy pomocy jeździka
fot. pixabay.com

Zdecydowanie tak! Należy jednak pamiętać, że jest to świetny wybór dla dzieci, które nie chodzi samodzielnie, ale raczkują lub przemieszczają podpierając się mebli. Jeździk-pchacz w większości modeli ma wbudowany edukacyjny panel. Pozwala to na zabawę podczas nauki chodzenia. Dzięki temu dziecko może przemieszczać się po pokoju w asyście jeździka i przy okazji świetnie się bawić. 

W przypadku dziecka, które jeszcze nie chodzi, rodzice powinni zdecydować się na zakup jeździka z siedziskiem, które jest dodatkowo zabezpieczone. Najczęściej jest to plastikowe zabezpieczenie wokół, które chroni przed malucha przed upadkiem na podłogę. Na rynku dostępne są również modele, które mają dołączona rękojeść, aby rodzic mógł pchać jeździk.

Zalety jeździków elektrycznych 

Rodzice stosunkowo rzadko decydują się na ten typ jeździków. Spowodowane jest to głównie obawą o bezpieczeństwo pociechy. Zdecydowanie wolą kupić sprzęt napędzany siłą nóg malucha lub pchany przez rodzica. Dzięki temu czuwają nad bezpieczeństwem i wiedzą, że jeździk nie rozpędzi się do zbyt dużej prędkości. 

Warto zaznaczyć, że jeździk elektryczny nie rozpędzi się do bardzo dużej prędkości, ale również sam nie zahamuje. Niesie to ryzyko przewrócenia zabawki i nie należy kupować go bardzo małym dzieciom.

Główne zalety jeździka elektrycznego:

  • rozwój koordynacji ruchowej 
  • poznawanie mechanizmu działania pojazdów elektrycznych
  • rodzic nie musi biegać za jeździkiem
  • każdy sprzęt ma hamulce, co ułatwia jego zatrzymywanie przez dziecko

Jeździki elektryczne wyposażone są różnego rodzaju melodie, które wydobywają się z pojazdu przy użytkowaniu. Dzieci bardzo chętnie z nich korzystają, poprawiając przy tym umiejętność samodzielnego poruszania się. Jednak każdy rodzic powinien pamiętać, aby zawsze mieć oko na swoją pociechę, gdy ta użytkuje zabawkę. 

A może chodzik?

chodzik dla dziecka
fot. pixabay.com

Jest to rozwiązanie przeznaczone dla dzieci, które nie chodzą, ale wykazują zainteresowanie samodzielnym poruszaniem się. Chodzik można także potraktować jako sposób na naukę chodzenia w bardzo wczesnym jej etapie. Głównym minusem tego typu sprzętu jest nabawienie się przez dziecko kontuzji. Jeździki są na pewno stabilniejsze i nie niosą, aż tak dużego ryzyka urazu. 

Wybór jeździka nie należy do najłatwiejszych decyzji. Podczas zakupów rodzice zdecydowanie powinni zwrócić uwagę na bezpieczeństwo swojego dziecka podczas użytkowania sprzętu. Nie warto również brać pod uwagę popularności konkretnego produktu, ale zasugerować się opiniami innych rodziców. 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here