garderoba dla noworodka
fot. pixabay.com

Mimo tego, że trudno przewidzieć jak duży będzie noworodek, przyszli rodzice powinni kupić ubranka już przed porodem. Najlepiej stawiać na naturalne materiały, które zapewnią odpowiedni przepływ powietrza i będą delikatne dla skóry malucha. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kompletowaniu szafy noworodka?

O tym, jak powinna wyglądać wyprawka dla noworodka już wiecie. Teraz zajmiemy się kompletowaniem szafy dla maluszka. Przyjmuje się, że ubranka powinny być w rozmiarze 56 lub 62. Nawet jeżeli dziecko urodzi się mniejsze, pamiętaj, że szybko urośnie i zanim się obejrzysz będziesz musiała kupić jeszcze większy rozmiar ubranek. Obecnie sporą popularnością cieszy się również wymienianie się między mamami ubrankami, z których ich pociechy już wyrosły. 

kompletowanie garderoby dla noworodka
fot. pixabay.com

Po zakupie, koniecznie wypierz wszystkie ubranka. Użyj do tego proszku lub płynu przeznaczonego dla niemowląt. Każdy ciuszek powinien również zostać wyprasowany. 

Body 

Na samym początku warto wybrać body, które zapina się kopertowo. Jest to ułatwienie zarówno dla dziecka, jak i jego mamy. Dziecko nie stresuje się przekładaniem ubranka przez głowę, a mama ma ułatwione zadanie z zakładanie body. Dla noworodka wystarczy kupić 5 sztuk. Jeżeli będziesz rodzić latem, spokojnie możesz kupić 2-3 sztuki z krótkim rękawkiem, a resztę z długim. 

Kaftanik 

Jest to alternatywa dla pierwszej opcji. Stopniowo kaftaniki wypierają z mody używane przez lata mody. Kaftanik ma formę rozkładanej koszulki, która złożona jest z dwóch warstw materiału. Zapina się ją poprzez złączenie i zapięcie kopertowe.  Warto kupić około 10 sztuk kaftaników. Mogą być kolorystycznie dopasowane do body, aby można było ubrać malucha właśnie w body, a następnie w kaftanik. 

Pajacyki

Pajacyk to część garderoby, która przydaje się bez względu na porę dnia czy nocy. Coraz częściej stosuje się go zamiast tradycyjnych śpioszków. Są również ułatwieniem dla młodej mamy, ponieważ nie trzeba ściągać ich w całości. Wystarczy tylko odpiąć kilka guzików. Po porodzie przydadzą się 4 sztuki pajacyków. Powinny wystarczyć do momentu, aż dziecko urośnie i konieczne będzie kupienie większego rozmiaru. Latem można kupić pajacyki cieńsze, ale zimą należy wybrać te nieco cieplejsze. Ważne jest również zwrócenie uwagi na napki. Najlepiej, aby były one umieszczone z przodu pajacyka. Nie będą wtedy sprawiały dziecku dyskomfortu, gdy będzie leżało.

Skarpetki

Mają na celu ogrzanie stóp dziecka, ale również fajnie sprawdzą się jako alternatywa dla rękawiczek niedrapek. Ściągacze w skarpetkach dla noworodka nie mogą być zbyt ścisłe, aby nie uwierały malutkiej nóżki. Jesienią i zimą warto kupić 2-3 pary cieplejszych skarpetek. Przydadzą się na pewno podczas spacerów w chłodniejsze dni. Noworodek nie potrzebuje przecież bucików. 

Czapeczka 

W zależności od pogody i pory roku powinno posiadać się co najmniej dwie czapeczki. Cieńsza przyda się praktycznie zawsze, ponieważ można założyć ją maluchowi po umyciu główki. Cieplejsza czapka przyda się głównie w chłodniejsze dni podczas spacerów. 

wyprawka dla małego dziecka
fot. pixabay.com

Sweterki 

W garderobie noworodka powinny znaleźć się maksymalnie dwa sweterki (lub bluzy – w zależności od upodobań rodziców). Najlepiej, jeżeli będą posiadały z przodu guziczki. W cieplejsze dni nie będą potrzebne.

Kombinezon

Niezbędna część garderoby na zimę dla maluszka. Najważniejszą kwestią, na którą powinni zwrócić rodzice jest zapięcie. Najlepiej wybrać kombinezon, który łatwo i sprawnie się zakłada. Zapewni to komfort zarówno maluszkowi jak i rodzicom. Kolejną istotną kwestią jest wybór rozmiaru. Nie wybieraj dokładnie takiego samego rozmiaru jaki mają pozostałe ubranka dziecka. Weź pod uwagę, że pod kombinezon zakładasz inne części garderoby oraz, że zima trwa kilka miesięcy. Najlepiej wybrać kombinezon w nieco większym rozmiarze, który pozwoli na założenie pod spod kilku warstw ciuszków i przetrwa bez problemu do końca zimy. 

Przyszła mama nie powinna popadać w szaleństwo zakupów przy  kompletowaniu garderoby dla malucha. Pozwoli to zaoszczędzić zarówno miejsce w szafie, jak i pieniądze, które można przeznaczyć na inne potrzebne akcesoria, ponieważ dziecko i tak dość szybko wyrośnie z kupionych części garderoby. 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here