Zarówno przygotowywanie, jak i spożywanie posiłków powinno odbywać się przy maksymalnie zachowanych zasadach higieny. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku niemowląt oraz małych dzieci, które są niezwykle wrażliwe na wszelkie bakterie i wirusy prowadzące do infekcji i zatruć. Oprócz higienicznego przygotowywania posiłków, opiekunowie lub rodzice maluchów powinni zwrócić także uwagę na wyparzanie i dezynfekcję butelek, smoczków i sztućców. Jak prawidłowo wykonać wyparzanie i czy każdy materiał się do tego nadaje?
Wrzątek i para to najlepsi przyjaciele w wyparzaniu
Na pewno do dezynfekcji nie wolno używać środków chemicznych. Mogą one działać bardzo toksycznie, a nawet uszkodzić materiał, z którego wykonano butelkę czy smoczek. Istnieje inny niezawodny sposób stosowany przez nasze mamy i babcie. Jest to wyparzanie akcesoriów w gorącej wodzie lub parze. Taki zabieg pozwoli na zabicie wszystkich bakterii i zarazków. Zamiast tradycyjnego gotowania można wykorzystać specjalne urządzenia do sterylizacji. Na rynku dostępne są w pełni automatyczne elektryczne urządzenie wraz z pojemnikami lub workami, które pozwalają na sterylizację w kuchence mikrofalowej. Jednak jeżeli chcesz zaoszczędzić i czas i pieniądze, to możesz korzystać ze sposobu stosowanego od wielu lat. Wystarczy do tego garnek lub czajnik i wrząca woda.
Kilka ważnych kwestii przed rozpoczęciem dezynfekcji i wyparzania
Pamiętaj o dokładnym myciu smoczków i naczyń po każdym użyciu
Przed każdą dezynfekcją należy dokładnie umyć butelki, smoczki i naczynia. Ma to na celu całkowite pozbycie się drobnoustrojów, które mogą skutecznie zmniejszyć efekty przeprowadzonej dezynfekcji. Najlepiej umyć je tuż po użyciu, aby resztki jedzenia nie zdążyły zaschnąć. Do umycia wystarczy użyć zwykłego płynu do mycia nauczyć. Podczas mycia nie powinno stosować się ostrych gąbek oraz szczotek, które mogą prowadzić do powstawania rys. W każdej rysie będzie się później zbierać jedzenie i jego usunięcie może być naprawdę utrudnione. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy w usuwaniu zalegających resztek jedzenie, sięgnij po miękką szczoteczką lub gąbeczkę przeznaczoną do mycia dziecięcych butelek. Każdą umytą rzecz, należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Tak przygotowane naczynia, butelki i smoczki pozostawia się do całkowitego wyschnięcia na suszarce do naczyń lub czystej ściereczce. Producenci pozwalają na mycie niektórych naczyń w zmywarce. Takiej informacji należy szukać na etykiecie produktu. Dokładnie umyte i osuszone naczynia można zacząć dezynfekować.
Przed wyparzaniem sprawdź rodzaj tworzywa
Większość akcesoriów jest całkowicie odporna na wysokie temperatury. Jest jednak kilka materiałów, które należy traktować inaczej. Butelki wykonane ze szkła nadają się do wygotowywania i wyparzania. Nie istnieje ryzyko, że butelka ulegnie uszkodzeniu. Inaczej jest w przypadku naczyń z tworzyw sztucznych. Takie akcesoria bardzo łatwo mogą się odkształcić. Dlatego też należy czytać na etykietach produktu, czy dana rzecz nadaje się do dezynfekcji, wyparzania lub sterylizacji.
Wyparzanie przy pomocy garnka i wrzącej wody
Nie każdy przepada za sterylizatorami, których można używać w kuchence mikrofalowej. Dzieje się to z naprawdę różnych powodów. Przeważnie rodzice poszukują rozwiązań znacznie bardziej ekonomicznych oraz przyjaznych środowisku. Takim osobom polecamy skorzystanie z garnka i wrzątku do wyparzania naczyń i butelek. Butelki wykonane ze szkła i plastiku bez problemu można gotować we wrzątku nawet przez kilkanaście minut. Podobnie sprawa wygląda z akcesoriami wykonanymi z silikonu (w tym ze smoczkami). Podczas gotowania przedmioty powinny być całkowicie zanurzone w wodzie i powinny także swobodnie się w niej poruszać.
Każde naczynie dokładnie wysusz
Zawsze po skoczeniu sterylizacji pamiętaj o dokładnym wysuszeniu każdej rzeczy. Mokre lub wilgotne naczynia schowane do szafki mogą pokryć się pleśnią i umożliwić bakteriom łatwy rozwój. Miejsce, w którym akcesoria czekają na ponowne użycie musi być suche i posiadać odpowiedni przewiew.