butelka dla noworodka jak wybrać
fot. unsplash.com

Producenci butelek dla niemowląt oferują naprawdę szeroki wybór. Butelki mają różne kształty, wielkości oraz posiadają dodatkowe funkcje. Jak świeżo upieczeni rodzice powinny wybrać butelką pośród tego gąszczu rozmaitości? Która butelka spełni oczekiwania zarówno rodziców, jak i dziecka? 

Jak skompletować wyprawkę, jakie akcesoria do pielęgnacji kupić, czym powinna charakteryzować się idealna wanienka i w co ubrać maluszka – już wiecie. Teraz czas na jego karmienie. O krzesełkach do karmienia i sztućcach oraz zastawie dla większych dzieci już wspominaliśmy. W tym artykule zajmiemy się wyborem odpowiedniej  butelki dla maluszka. 

czym kierować się przy wyborze butelki dla noworodka
fot. unsplash.com

Butelka szklana czy plastikowa?

Butelki dostępne na sklepowych półkach są wykonane z przeróżnych materiałów. Plusami butelki wykonanej z plastiku jest na pewno jej trwałość, lekkość i brak możliwości stłuczenia. Najwięcej pytań jest jednak o bezpieczeństwo użytkowania takiej butelki. Rodzice martwią się, że tworzywo, z którego ją wykonano będzie niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Nie ma jednak potrzeby, aby się o to martwić. Unia Europejska posiada szereg regulacji, które muszą zostać spełnione, aby produkt został wprowadzony na rynek. Jeżeli jednak rodzice w dalszym ciągu mają wątpliwości, co do bezpiecznego korzystania z butelki plastikowej, mogą zdecydować się na butelkę wykonaną ze szkła. Takie butelki są jednak cięższe i można je łatwo zbić. Natomiast ich plusami jest zdecydowanie ekologiczność i większa odporność na wysoką temperaturę. 

Lepsza butelka szeroka czy wąska?

Bez względu na rodzaj tworzywa, butelka może być szersza lub węższa. Producenci najczęściej nazywają je wąskootworowymi oraz szerokootworowymi. Ma to związek ze średnicą otworu, która przekłada się na wygląd samej butelki. Butelki wąskootworowe zajmą zdecydowanie mniej miejsca. Natomiast butelka szerokootworowa może mieć dokładnie taką samą pojemność jak butelka z węższym otworem, ale będzie znacznie niższa i grubsza. Zaletą tego typu butelek jest na pewno łatwiejsze mycie i napełnianie. 

Butelka mała czy duża?

Butelki produkowane są w różnych pojemnościach. Butelki przeznaczone dla noworodka będą mniejsze od tych dla niemowlaków. Najmniejsze dostępne na rynku butelki mają pojemność w granicach 60-150 ml. Są zdecydowanie najlepsze dla noworodków i najmłodszych niemowląt. Jeżeli jednak Twój niemowlak je więcej, spokojnie możesz zdecydować się na butelkę większą. Może mieć ona od 200 do nawet 350 ml. Oprócz zmiany butelki, która następuje wraz z wiekiem dziecka, trzeba pamiętać o zmianie smoczka. Powinien zapewniać on odpowiednią szybkość przepływu pokarmu. 

A może butelka na mleko matki?

butelka dla mleko odciągnięte z piersi matki
fot. unsplash.com

Niektórzy producenci specjalizują się tylko i wyłącznie w produkcji butelek przeznaczonych do podawania mleka odciągniętego z piersi matki. Od zwykłej butelki odróżnia je tylko to, że posiadają specjalny smoczek. Został on ukontruownay tak, aby kształtem i sposobem uwalniania pokarmu przypominał pierś matki. Najczęściej stosuje się w nich specjalne filtry, które przepuszczają mleko tylko podczas ssania. Jeżeli dziecko tego nie robi, mleko nie wypływa z butelki. Ma to na celu zmobilizowanie dziecka do wkładania dokładnie takiego samego wysiłku w picie mleka z butelki, co podczas ssania piersi. Jeżeli nie planujesz stosowania własnego mleka do karmienia dziecka, to raczej nie będzie to odpowiednia butelka do karmienia. Mleko modyfikowane jest znacznie rzadsze niż mleko matki i specjalny smoczek nie jest do tego dostosowany. Należy jednak pamiętać, że większość producentów butelek umożliwia podawanie dziecku w jednej butelce mleka modyfikowanego, jak i mleka odciągniętego z piersi matki. 

Dobierając butelkę dla malucha przede wszystkim weź pod uwagę jej wielkość. Im dziecko mniejsze, tym mniejsza powinna być butelka. Ponadto, ważny jest rodzaj pokarmu. Jeżeli planujesz karmić dziecko zarówno własnym mlekiem, jak i mlekiem modyfikowanym, koniecznie zwróć uwagę czy dana butelka sto umożliwia. Niezwykle ważne jest również zmienianie smoczków wraz z wiekiem malucha. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here