jazda tyłem do kierunku jazdy w foteliku
fot. pixabay.com

Każde małe dziecko podczas podróży samochodem musi być przewożone w specjalnie przeznaczonym do tego foteliku. Najlepszym rozwiązaniem jest również przewożenie dziecka przez jak najdłuższy okres czasu tyłem do kierunku jazdy. Według specjalistów jest to najbezpieczniejsza pozycja do przewożenia malucha. 

Z badań prowadzonych przez wiele lat można wywnioskować, że najbezpieczniejszym sposobem na przewożenie malucha jest właśnie jazda w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Kraje skandynawskie od wielu już lat stosują tę metodę. Według amerykańskich specjalistów taki stan rzeczy powinien trwać co najmniej do osiągnięcia przez dziecko 2 roku życia. 

Niestety w Polsce nie ma żadnych przepisów, które uregulowałyby sposób przewożenia dziecka. Jest mowa tylko o foteliku, który powinien być dopasowany indywidualnie do wagi i wzrostu dziecka. Z małymi dziećmi nie ma problemu, ponieważ producenci fotelików dla najmłodszych wręcz zalecają rodzicom przewóz dziecka w ten sposób. Problem zaczyna się z dziećmi starszymi, ponieważ wybór fotelików jest większy i rodzice mają do wyboru zarówno te stawiane przodem do kierunku jazdy, jak i te stawiane tyłem.

Dlaczego jazda tyłem jest bezpieczniejsza?

W przypadku gwałtownego hamowania lub zderzenia z innym autem, nawet maluszek który samodzielnie siedzi i pewnie trzyma główne, narażony jest na duże urazy kręgosłupa. Główka dziecka jest znacznie większa i cięższa niż reszta ciała i to właśnie ona w pierwszej kolejności poleci do przodu, gdy auto zahamuje. Słabe i niewykształcone w pełni mięśnie nie zadziałają podczas gwałtownie wykonanego manewru i nie będą w stanie utrzymać główki w prawidłowej pozycji. 

jak ustawić fotelik dziecka w aucie
fot. pixabay.com

W przypadku ustawienia fotelika przodem, nastąpi gwałtowne szarpnięcie główki, które będzie skutkowało obrażeniami kręgosłupa oraz szyi. Oczywiście im dziecko starsze, tym ryzyko wystąpienia takiej sytuacji mniejsze, ale nie warto narażać zdrowia i życia dziecka. 

Jeżeli fotelik będzie stał tyłem podczas takiego manewru, dziecko będzie miało podparcie. Siła gwałtownego manewru lub zderzenia zadziała na fotelik, a główka i całe ciało malucha zostanie zamortyzowane przez fotelik. 

Co pokazują crash testy?

Crash test to badanie, które ma za zadanie określić zachowanie pasażera podczas wypadku. W tym przypadku wykorzystano fantom przypominający wielkością dziecko, aby ocenić skutki kolizji. 

Wykonano test, podczas którego dwa auta jadące z prędkością tylko 50 km/h zderzyły się czołowo. Oczywiście jest to wartość mało realna, ponieważ ze statystyk wynika, że do zderzeń czołowych dochodzi podczas znacznie większej prędkości. Do złamania kręgów szyjnych u dziecka dochodzi podczas obciążenia na poziomie 120-130 kg. Tymczasem podczas zderzenia czołowego przy prędkości 50 km/h działające obciążenie ma wagę 300 kg! 

Test został wykonany przy ustawieniu fotelika przodem i tyłem. Podczas drugiej próby, gdy fotelik ustawiony był tyłem do kierunku jazdy, stwierdzono, że obciążenie rozłożyło się równomiernie na całe ciało i było aż 5-cio krotnie mniejsze niż w przypadku pierwszego ustawienia. Ponadto, główka dziecka jest w tym przypadku wpychana w fotelik, a nie gwałtownie wypychana do przodu.

Najbezpieczniejszy fotelik dla starszych dzieci

Podczas wybierania fotelika dla starszego dziecka warto zwrócić uwagę na oznaczenia producenta. Fotelik, który jest przeznaczony do jazdy tyłem jest oznaczony skrótem RWF. Ten rodzaj fotelików również dobiera się do wagi dziecka. Producenci oferują trzy kategorie wagowe: 

Niestety nie ma jeszcze dostępnych fotelików, które pozowaliby na jazdę tyłem dziecko powyżej górnej granicy wagowej. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest obrócenie fotelika przodem do kierunku jazdy. 

Należy pamiętać, że przewożenie malucha tyłem do kierunku jazdy jest możliwe na tylnej kanapie. Fotelik mocuje się przy pomocy pasów lub specjalnego systemu Isofix. Na przednim siedzeniu można przewozić dziecko tylko po wyłącznie poduszek powietrznych! Jednak warto wiedzieć, że najbezpieczniejszym miejscem jest zdecydowanie tylna kanapa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here